Bydlení v podkroví: Inspirujte se lehkostí v klasickém hávu

Originální bydlení nabízejí zrekonstruované podkrovní prostory. Zdařilým příkladem je bytová jednotka 3 + 1 v Praze na Vinohradech z dílny ateliéru Caraa.

Nachází se ve čtyřpodlažním činžovním domě ze začátku dvacátého století, postaveném v secesním stylu. Reprezentativní uliční fasáda je orientována k jihu, dvorní fasáda míří na sever, do vnitrobloku se zahrádkou.

Půdní vestavba bytové jednotky byla součástí rozsáhlé rekonstrukce, zahrnující také přístavbu výtahu ve dvoře a obnovu fasád i schodišťového prostoru. Zadáním v případě zobytnění podkroví bylo vytvořit dispozičně velkorysou bytovou jednotku se zázemím a terasou.

Přiznané prvky původního krovu jsou ošetřeny uzavíracím lakem, který dává vyniknout struktuře dřeva
Ze stávajícího komínu uprostřed dispozice byla odstraněna omítka a původní režné zdivo je natřeno uzavíracím bezbarvým nátěrem.
moderní kuchyně v podkroví
Kuchyňský ostrůvek
Bydlení v podkroví 3
hlavní obytný dvojpodlažní prostor s kuchyňskou linkou
Bydlení v podkroví
obytný dvojpodlažní prostor

Výchozím prostorem byla nevyužívaná půda s plochou 208 m2 a velkým objemem 670 m3. Půdní prostor byl protkán změtí dřevěných prvků krovu se stojatou stolicí. Ten bylo nutno uvolnit. Zásahy směrem z ulice nepřicházely v úvahu, takže v této části byl krov až do hřebene zachován. Zato směrem do dvora se ho podařilo odstranit a tato polovina střechy byla zvednuta jednopodlažní nástavbou. Nová část je tvořena ocelovým skeletem, vynášeným stávajícími nosnými zdmi, a napojena na zkrácené krokve původního krovu.

Podkrovní byt je dvoupodlažní – spodní úroveň zabírá celou plochu, kdežto horní jen polovinu. Zato je možno z horního podlaží vstoupit na terasu, kterou se podařilo vybudovat díky povolení zvednout římsu dvorní fasády.

Reprezentativní uliční fasáda

Půdní vestavba je přístupná z poslední podesty stávajícího schodiště. Za dveřmi je vstupní hala, na kterou navazuje obytný pokoj a hlavní obytný dvojpodlažní prostor s kuchyňskou linkou a sociálním zázemím. Z obytného prostoru se vchází do ložnice s vlastní koupelnou. Na horní podlaží vede otevřené schodiště, které zpřístupňuje další ložnici, pracovnu a koupelnu. Z obou pokojů lze vstoupit na terasu a užívat si tak další prostor bytu, obohacený o krásný výhled do daleka.

Není to jen velkorysý prostor bytu, co na návštěvníka příjemně působí. Akcentován je jednoduchostí a také přítomností dřeva v mnoha podobách. Přiznané prvky původního krovu jsou ošetřeny uzavíracím lakem, který dává vyniknout struktuře dřeva a současně zaručuje potřebnou požární odolnost.

Bydlení v podkroví 3

Přírodní materiál tvoří také nášlapnou vrstvu v hlavním obytném prostoru a v pokojích, které mají dřevěné podlahy ze světlých prken. Palubková podlaha je i na terase, zde ovšem ze dřeva odolného povětrnostním vlivům. Koupelny mají kvůli údržbě podlahy z keramické dlažby většího formátu.

Převážně tradiční jsou také ostatní použité materiály. Stěny kryje jednovrstvá sádrová stříkaná omítka a na nově vložených konstrukcích se sádrokartony je sádrová stěrka. Marně byste ale obklad sádrokartonem hledali mezi krokvemi, jak bývá u přiznaných krovů obvyklé. Architekti dali přednost dřevěným prknům ošetřeným lakem s bílou lazurou.

Ze stávajícího komínu uprostřed dispozice byla odstraněna omítka a původní režné zdivo je natřeno uzavíracím bezbarvým nátěrem. Tradiční a poctivé stavební konstrukce nenásilně doplňují prvky z plechu, litiny a mosazi.

Nenechte si ujít: Stylové podkroví – Ošumělá elegance podkrovního bytu

Celý prostor je prosvětlen čtyřmi dvojicemi střešních oken směrem do ulice. K pohodlí obyvatel podkroví jsou kromě prosvětlení zajištěny i příjemné klimatické podmínky.

Ze stávajícího komínu uprostřed dispozice byla odstraněna omítka a původní režné zdivo je natřeno uzavíracím bezbarvým nátěrem.

Konstrukčně jsou vyřešeny zateplením střechy, u přiznaného krovu s nadkrokevní PIR izolací. O vytápění a přípravu teplé vody bytu se stará závěsný kondenzační plynový kotel, umístěný ve vestavěné skříni v prostoru vstupní haly.

Neméně důležité je chlazení, aby v letním čase nedocházelo k přehřívaní podstřeší. Byt má proto navrženy dva multisplitové systémy, přičemž každý se skládá z jedné venkovní a tří vnitřních klimatizačních jednotek. Pro příjemné ochlazení je navíc terasa vybavena venkovní sprchou…

Stavba: Rekonstrukce činžovního domu
Adresa: Korunní ulice, Praha 2-Vinohrady
Projekt: Ateliér caraa.cz, s. r. o.
Architekti: Ing. arch. Štěpán Kubíček, Ing. arch. Martina Buřičová
Dokončeno: 2018
Alena Georgiadisová
Foto: Andrea Thiel Lhotáková