Zahrada soukromé vily v Dobřichovicích, lavice Gravelli, ateliér Flera

Krása a soudobé využití betonu

Atypická lavička, stůl, lampa nebo umyvadlo. Beton nachází uplatnění nejen v tradičním stavebnictví, ale stává se stále častěji také vyhledávaným materiálem pro užitkový design. Dosáhnout je možné velkého množství tvarových řešení, lze vytvořit velkou škálu povrchů a odstínů, dobře se kombinuje s přírodními materiály. V nabídce je dnes možné najít autorsky pojaté prvky nábytku a doplňků, vybavení kuchyní a koupelen nebo mobiliář do exteriéru.

Podle architekta a designera Jiřího Dohnala ze studia Gohard lze vysledovat dva trendy využití betonu v architektuře: „Zaprvé je to exponování konstrukčního betonu a jeho přiznání navenek, zadruhé je to implementace speciálních betonů nebo cementových směsí jak v interiéru, tak v exteriéru. Sem patří i výrobky z vláknobetonu a cementové stěrky. Vlastnosti těchto materiálů a jejich varianty dávají designérům a architektům širokou paletu možností užití. Právě objekty z vláknového betonu začínají být velmi populární.“

Subtilní beton

Výrobci dnes již dokáží dosáhnout velice odolného, hladkého povrchu. Právě ten je atraktivní pro architekty i koncové uživatele. Z betonu je díky technologiím možné vyrobit i velice subtilní výrobky.

 Kuchyňská deska v projektu Harrachovské apartmány od Gohard, ateliér Kvalitář
Kuchyňská deska v projektu Harrachovské apartmány od Gohard, ateliér Kvalitář | Source: Gohard

„Vytvořili jsme si vlastní receptury vysokopevnostního betonu typu UHPC a GFRC, vyztuženého několika typy skelných vláken, který je oproti běžnému betonu výrazně jemnější a umožňuje nám pracovat v drobnějších detailech. Mimo to máme vytvořený i vlastní postup ošetření betonového povrchu pomocí impregnace, díky kterému mají naše výrobky vynikající odolnost vůči nasákavosti tekutin a případnému znečištění,“ vysvětluje Ladislav Eberl z firmy Gravelli.

Kromě zmíněné odolnosti beton nabízí originální vzhled a časem získává ušlechtilou patinu. Dobře se kombinuje s dalšími materiály jako jsou dřevo, kov, sklo. V porovnání s přírodním kamenem má beton výhodu v rámci sério­vé výroby. Namísto obrábění každého jednotlivého kusu masivního bloku kamene lze díky využití odlévacích forem realizovat v kratší době finálně tvarovaný kus bez zbytečného odpadního materiálu.

Barové pulty s aplikací světlopropustného betonu od Gravelli, Fórum Karlín v Praze, ateliér A8000
Barové pulty s aplikací světlopropustného betonu od Gravelli, Fórum Karlín v Praze, ateliér A8000 | Source: Gravelli

Beton jako skořepina

Beton je často využíván také pro výrobu mobiliáře. Při instalaci několikatunových prvků je však potřeba využít těžké techniky a v rámci budov se dost často naráží na limit statického zatížení.

„Řešením jsou prvky, které jsou vyrobeny jako dutá betonová skořepina. Díky tomu je možné objekt bez potíží nainstalovat v několika lidech. Na první pohled mohou takto vyrobené produkty vypadat stejně jako ty běžně odlévané, avšak místo několika tun váží zlomek původní hmotnosti. To může ušetřit značné množství peněz i námahy,“ popisuje výhody Eberl.

„Beton je trvanlivý, praktický, stabilní a velmi dobře tvarovatelný materiál, který se navíc snadno udržuje,“ shrnuje klady architekt Ferdinand Leffler z ateliéru Flera. A protože beton tak dobře snáší proměnlivé počasí, Leffler s oblibou ve svých projektech zahrad a veřejných prostranství využívá designové prvky z betonu, atypické lavičky či litý beton. Během výrobního procesu beton dostatečně vyzraje a je na něm provedena povrchová úprava zajišťující odolnost a vysokou životnost výrobků. Produkty tak mohou sloužit po několik generací.

TEXT: Jolana Říhová
FOTO: Gravelli, Gohard

Článek byl publikován v časopise ASB 03/2020.