
Zdící robot pomáhá stavět nové sportoviště Jihočeské univerzity
Sportovní areál Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích prochází rozsáhlou rekonstrukcí. Projekt za více než sto milionů korun přinese moderní zázemí nejen studentům, ale i organizacím, které se věnují sportu pro děti a mládež. Jde zároveň o první sportovní areál, na jehož výstavbě se podílí zdicí robot.
Rozsáhlá rekonstrukce, která byla zahájena na konci roku 2024, má univerzitě přinést moderní sportovní zázemí včetně atletického oválu, fotbalového hřiště, tenisových a beachvolejbalových kurtů nebo univerzálního tréninkového prostoru. Na stavbě loděnice a provozní budovy pracuje vedle lidí také zdicí robot za využití cihelných bloků od wienerbergeru.
Ten dokáže pracovat bez přestávky, s milimetrovou přesností a ve stále stejném tempu. Díky tomu zaručuje vysokou efektivitu a konzistentní kvalitu zdění.
Aby mohl robot na stavbě správně fungovat, musí být každá stěna definována pomocí QR kódu, který obsahuje přesné údaje o rozměrech, výšce nebo členitosti konstrukce. Operátor robota připraví do výchozí pozice, naskenuje kód pomocí tabletu a systém sám určí, kolik cihel a pojiva bude potřeba. Samotné zdění pak probíhá v opakujících se sekvencích – robot uchopí cihlu, nanese tenkou vrstvu pojiva a s maximální přesností ji umístí na určené místo. Jedna řada mu zabere přibližně 40 vteřin, a to bez přestávek nebo poklesu výkonu.
„Za jednu hodinu zvládne robot vyzdít až deset metrů čtverečních. To odpovídá výkonu pětičlenné zednické party. Nejlépe se uplatní na rozsáhlejších stavbách, kde může díky automatizaci zkrátit dobu výstavby až o polovinu. Při výstavbě loděnice a provozní budovy jsme použili cihelné bloky Porotherm 30 RR Profi a akustické zdivo Porotherm 19 RR AKU,“ říká Radim Fojtík, vedoucí oddělení zpracování objednávek a logistiky firmy wienerberger.
Investice ve výši zhruba 100 milionů korun je klíčovou součástí širšího rozvojového plánu univerzity. Ten počítá s revitalizacemi v celkovém objemu až 400 milionů korun, přičemž většinu nákladů pokrývá podpora z fondů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Integrovaného regionálního operačního programu. Součástí proměny areálu je také kompletní revitalizace zeleně a rekonstrukce hlavní budovy K6, kde vznikne bezbariérový přístup a další úpravy pro studenty se specifickými potřebami.
„Máme radost, že se podařilo nastartovat jednu z největších investic do našeho areálu. Získáme zázemí, které odpovídá současným požadavkům na výuku tělesné výchovy i volnočasové aktivity,“ ukončuje děkanka Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity Helena Koldová.