Opál zdobí administrativní budovu hradu Špilberk
Galerie(4)

Opál zdobí administrativní budovu hradu Špilberk

Partneři sekce:
  • Prefa

Osud nenápadné administrativní budovy z pevnosti Špilberk je klasickým příkladem, že údržba kulturních památek je o hledání kompromisů i vytrvalosti. Právě díky vytrvalosti a pečlivé přípravě má tento objekt od loňského roku novou střechu.

V administrativní budově má své kanceláře a restaurátorské dílny Muzeum města Brna, které se na hrad Špilberk nastěhovalo v roce 1960. Objekt patří k mladším přístavbám hradního komplexu. Pochází z 19. století, přesto prošel hned několika stavebními úpravami.  Koncem osmdesátých let minulého století byla v rámci rekonstrukce budovy provedena komplexní výměna střešní krytiny a počátkem devadesátých let byly v podkroví vybudovány nové prostory pro kanceláře s částečnou výměnou, resp. přeložením krytiny. Nicméně, ať už z důvodu nekvalitní krytiny či vadného technologického postupu při pokládce bylo nutné opakovaně provádět opravy této relativně nové střechy.

Opál na střeche hradu špilberk - DSC_2991_OP_RE_Správní_budova_Špilberk

 „Střešní krytina byla v havarijním stavu, jakkoliv vizuálně vypadala velmi dobře. Tašky se však při uchopení do ruky úplně rozpadaly, takže na mnoha místech do střechy zatékalo a lokální opravy byly dlouhodobě neúčinné,“ vysvětluje nutnost výměny střešní krytiny kastelán hradu Ing. Jiří Pejchal, který na Špilberku pečlivě dohlíží nad údržbou objektů i probíhajícími pracemi. „Špilberk je rozsáhlý komplex budov a jeho údržba připomíná kolotoč. Místa, která byla opravena jako první, můžeme začít opravovat znovu, přičemž velmi často je to právě v důsledku použití nekvalitních či nevhodných materiálů v nedávné minulosti. Proto se snažíme ve spolupráci s dodavatelskými firmami i památkáři vybírat co nejkvalitnější materiály s dlouhou životností. “

Opál na střeche hradu špilberk - DSC_2883_OP_RE_Správní_budova_Špilberk

Tým Jiřího Pejchala si při loňské opravě správní budovy doslova vymínil použití keramické krytiny Opál. „Střecha je základ, a proto jsme pečlivě porovnávali různé vzorky keramických tašek. Na zmiňovanou krytinu se nám sešly nejlepší reference. Vhodnost výběru nám nakonec posvětila i realizační firma,“ dodává Ing. Pejchal. Opál je keramická krytina typu bobrovka, kterou má v nabídce lídr na českém trhu, firma BRAMAC. Tyto keramické, pálené tašky se napříč odbornou veřejností skutečně těší velmi dobré pověsti. Jsou rozměrově přesné s velmi hladkým povrchem. Keramické tašky od Bramacu jsou vyráběny v závodech v Německu, kde disponují velmi kvalitními ložisky jílovité hlíny. Rovnoměrně probarvený keramický střep bez začernalých stop navíc svědčí o precizní technologii výroby a dobrém procesu vypalování.

Pro opravu valbové střechy o celkové výměře 900 m2 byla vybrána brněnská realizační firma Montáže S.K. Ing. Libora Ondráčka. Kromě výměny krytiny bylo nutné demontovat poškozené zateplení střechy, lokálně opravit krovy a položit novou mezikrokevní izolaci. „Nebyla nouze o řadu komplikovanějších detailů, včetně dvanácti vikýřových oken. Na druhou stranu, práce s Opálem šla jako po másle díky tvarové přesnosti i díky tomu, že tašky nepraskaly,“ dodává na závěr za realizační firmu Libor Ondráček.

Opál na střeche hradu špilberk - DSC_2782_OP_RE_Správní_budova_Špilberk

V rámci komplexní rekonstrukce hradu Špilberk zahájené v roce 1984 je aktuálně realizována hospodářská část hradu pod severní hradbou a objekt bývalých vodojemů pod východním bastionem. Předmětem této části rekonstrukce je především vybudování nových restaurátorských dílen v severním dvoře a prostorově zajímavého lapidária v objektu bývalých vodojemů. Současně probíhá také úplná rekonstrukce plochy severovýchodního bastionu a na bastion navazujícího vstupu do kasemat. Špilberk je samozřejmě pořád otevřen a ročně brněnskou dominantu navštíví více než 100.000 platících návštěvníků. Na hradě dnes sídlí Muzeum města Brna a v prostorách hradu najde návštěvník především výstavní prostory a galerie. Největšímu zájmu turistů se však těší kdysi obávané a legendami opředené kasematy. Komplexní rekonstrukce hradu, trvající s většími či menšími přestávkami více než třicet let, vrací této nejvýznamnější brněnské památce důstojnou a reprezentativní podobu.

ZDROJ: PR článek společnosti BRAMAC střešní systémy spol.s r.o.