Sprchový kout s vaničkou nebo bez ní?

Koupelna je nepostradatelnou součástí našich domovů. Proto by se příprava její realizace neměla podceňovat. Pokud se rozhodnete pro sprchový kout, pravděpodobně neexistuje důležitější otázka než to, zda je lepší ten s vaničkou nebo bez ní. Seznamte se s výhodami a nevýhodami obou řešení!

Bez vaničky aneb walk-in sprchové kouty

Máte rádi minimalismus a moderní eleganci? V tom případě pro vás budou walk-in sprchové kouty to pravé. Jejich jediným prvkem je často pouze sklo, které je odděluje od zbytku koupelny. Díky tomu se stávají její součástí, což navozuje vzdušnou atmosféru. A jak je to s odtékáním vody? Všechno má na starosti odtokový žlab. Může být podélný nebo rohový, avšak kvůli jednotnému spádu se volí spíše ten podélný. Zakrytý je děrovaným roštem, který se dá koupit v mnoha různých provedeních.

V neposlední řadě musíme myslet také na to, že je třeba, aby byla dlažba směrem k odtokovému žlabu mírně vyspádovaná a dobře utěsněná. Zde tedy doporučujeme obrátit se na profesionály. Mimo jiné by podlaha měla být protiskluzová a jednotlivé dlaždice by měly mít zaoblené hrany.

Zdroj: Sanitino

Výhody a nevýhody

Největší výhodou walk-in sprchových koutů je jejich bezbariérový vstup. Proto jsou vhodné pro osoby se sníženou mobilitou a pro seniory. Navíc pokud máte v koupelně dostatek prostoru, můžete do nich zajet i s invalidním vozíkem. Mnoho lidí oceňuje také snadnou údržbu. Díky jednoduché konstrukci totiž nemusíme řešit žádné záhyby, kde by s čištěním mohl být problém. Ty náročnější potěší také možnost zakomponovat podlahové topení.

Jedinou nevýhodou je to, že instalace sprchového žlabu vyžaduje jistou hloubku. Tu bohužel mnoho bytů není schopno poskytnou. Pokud ale máte štěstí a tento problém řešit nemusíte, odměnou vám bude elegantní oáza, kde si po náročném dni maximálně odpočinete.

Vaničky jsou stále v kurzu!

Sprchové vaničky jsou taktéž velmi populárním řešením. Za tu dobu, co se vyrábí, prošly mnoha změnami, a tak dnes máme opravdu velký výběr. Stejně jako každé rozhodnutí má i toto své výhody a nevýhody. Jednou z výhod je určitě finanční úspora – vanička se sprchovým koutem je jednoduše levnější, a navíc snadněji sestavitelná. V tomto ohledu však stojí za to nešetřit příliš mnoho a instalaci nechat stejně jako u walk-in sprchových koutů na odbornících. Určitě byste byli neradi, kdybyste museli vaničku po pár letech znovu vyměňovat.

Úplně největší výhodou sprchové vaničky je ale její schopnost udržet vodu, stejně jako to dělá vana. To je velmi užitečné, zejména pokud máte malé děti, domácí mazlíčky nebo občas namáčíte prádlo před praním.

Pokud jde o nevýhody, pro někoho může být problémem estetika. Sprchové kouty s vaničkou mívají předem určený tvar a vzor, jsou na pohled těžkopádnější než otevřené sprchy a prostor uvnitř je omezený.

Kvůli většímu počtu montážních prvků a ohybů se kout obtížněji čistí. Nakonec je třeba zvážit potencionální uživatele – pokud je vanička vyšší, starší lidé nebo zdravotně postižení mohou mít potíže s jejím překročením.

Bezbariérový kout s vaničkou?

Chcete si pořídit bezbariérový sprchový kout, avšak toužíte po vaničce? Ani to není problém. V dnešní době existují vaničky, které jsou v absolutní rovině s podlahou nebo ji převyšují pouze o pár centimetrů. Většinou se jedná o vaničky z litého mramoru, které jsou velmi odolné, snadno se udržují a mají vysokou nosnost.

Další materiály…

Dalším a také nejběžnějším materiálem je akrylát. Akrylátové vaničky jsou lehké, na omak příjemné a hladké a mají výborné tepelně-izolační vlastnosti. Navíc mohou být vyrobeny prakticky v jakémkoli tvaru. Akrylát dále velmi dobře tlumí zvuk dopadající vody a je stálobarevný. Pozor si však musíte dát na čistící písky a pasty, které povrch porušují. V neposlední řadě je výhodou možnost opravy přebroušením a následným vyhlazením.

Ocelové smaltované vaničky jsou stále v oblibě nejen díky nízkým pořizovacím nákladům, ale také kvůli vlastnostem smaltu. Smalt je hladký, barevně stálý, odolný vůči chemikáliím, kyselinám i vůči poškrábání. Důležité však je, aby smaltovaná ocel měla tloušťku minimálně 3 mm. To zajistí dlouhou životnost i zmiňovanou odolnost. Nevýhodou smaltu je jeho kluzký povrch. To však můžeme napravit speciální povrchovou úpravou (tzv. antislipem) nebo protiskluzovou rohoží.

Poslední jsou keramické vaničky, vyznačující se pevností, vysokou nosností a odolností vůči vysokým teplotám i chemickým látkám. Na neporézní glazuře se bakterie, barviva a nečistoty usazují jen v omezené míře, takže jsou vysoce hygienické. Z keramiky snadno setřete vodní kámen a bez problémů snese i barvení vlasů.

Instalace

Sprchovou vaničku můžete do vaší koupelny nainstalovat třemi způsoby. Tím prvním je zapuštění do podlahy. V tomto případě vytvoříme již zmiňovaný bezbariérový vstup. Vždy ale dbejte na konstrukci samotné podlahy, její technické možnosti a velikost sifonu, který se na vaničku přímo napojuje. Další variantou je položení vaničky přímo na podlahu. Jako poslední můžeme sprchovou vaničku postavit na nožičky nebo polyuretanový nosič. Pak je však třeba vaničku obezdít (tedy kromě vaniček lisovaných vcelku s obkladovým panelem).

To, zda si vyberete sprchový kout s vaničkou nebo bez, závisí na podmínkách bydlení, finančních možnostech a jednoduše na vašich preferencích. Obě možnosti mají své výhody a jsou široce dostupné. Ale ať už zvolíte jakoukoli z nich, doufáme, že budete spokojeni!

ZDROJ: PR článek společnosti Sanitino