
Přístup k údajům z katastru nemovitostí se má zpřísnit
Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) navrhuje zpřísnění přístupu k některým údajům vedeným v katastru nemovitostí. V rámci připomínkového řízení předložil návrh novely, která by omezila dostupnost údajů o osobách a nemovitostech pouze na základě žádosti a po ověření totožnosti žadatele. Informace by nadále byly veřejné, ale přístup k nim by se více reguloval.
K údajům o osobách bude podle návrhu možné se dostat jen při doložení právního důvodu a prokázání totožnosti žadatele. Uživatelé by byli evidováni a anonymní přístup by už nebyl možný. Naopak údaje z katastrálních map nebo popisy nemovitostí bez osobních dat by zůstaly veřejně přístupné.
Omezení anonymního přístupu přes internet
Změna se týká také dálkového přístupu, tedy nahlížení do katastru přes internet. Jak uvedla ředitelka kanceláře předsedy ČÚZK Jarmila Daňková:
„Možnost nahlížet bezplatně na údaje katastru nemovitostí dálkovým přístupem (přes internet) se návrhem upravuje pouze v tom, že pro zobrazení osobních údajů a údajů o právních vztazích bude nutná identifikace osoby, která na tyto údaje nahlíží.“
Tuto identifikaci bude možné provést například pomocí tzv. identity občana. Daňková zároveň dodala, že: „Běžným a poctivým uživatelům tedy tato změna nepřinese v podstatě žádné zhoršení přístupu k údajům katastru nemovitostí.“
Důraz na ochranu osobních údajů a zamezení zneužití dat
Jedním z hlavních cílů novely je zvýšení ochrany osobních údajů a prevence proti neoprávněnému využívání dat z katastru. ČÚZK v důvodové zprávě uvádí:
„Při anonymním poskytování neznámým osobám totiž není zřejmé, v jakém rozsahu konkrétní osoba údaje získává, a není tak možné přijmout opatření, která by zabránila protiprávnímu vytěžování údajů katastru.“
Zákonodárci zároveň připouštějí, že změny si vyžádají úpravy informačního systému a tedy i dodatečné náklady.
Vyšší poplatky a změny v řízení
Navrhovaná novela přináší také navýšení některých správních poplatků. Například za přijetí žádosti o potvrzení očíslování parcel geometrického plánu by se nově platilo 500 Kč místo dosavadních 100 Kč. Zahájení řízení o povolení vkladu do katastru by nově stálo 2000 Kč, přičemž u některých staveb by se poplatek mohl vyšplhat až na 20.000 Kč.
Změny se dotknou také sankcí. Horní hranice pokut za přestupky při nakládání s daty z katastru se zvýší – u fyzických osob z 50.000 na 100.000 Kč, u právnických osob až na jeden milion korun.
Novela má zjednodušit i podání pro více katastrálních území
Kromě zpřísnění přístupu a vyšších poplatků má návrh zákona přinést i administrativní zjednodušení. Nově by bylo možné podat jeden společný návrh týkající se nemovitostí spadajících pod více katastrálních úřadů. V současnosti je nutné podávat samostatný návrh na každý úřad zvlášť. Novela počítá i s tím, že se v takovém případě bude vybírat pouze jeden správní poplatek.
ČÚZK zároveň zdůrazňuje, že i po navrhovaném zvýšení poplatků zůstanou české sazby ve srovnání se zahraničím podprůměrné.