Jak vhodně pojistit majetek a ušetřit na provozu domácnosti?

Kdo z nás si aspoň jednou neudělal radost a nepořídil si nějakou dražší věc, po které dlouho toužil? Určitě ji opatrujete jako oko v hlavě a děsíte se chvíle, kdy o ni z nějakého důvodu přijdete. Co když vám ji někdo ukradne? Co když vám někdo vytopí byt nebo vyhoříte? Ochraňte svůj majetek díky dobře vybranému pojištění!

Pojištění majetku by mělo být samozřejmostí

Každý, kdo vlastní nemovitost nebo bydlí v podnájmu, by měl mít svůj majetek pojištěný. Určitě jste do něj investovali nemalé peníze a bylo by k vzteku, kdybyste o vše přišli a museli si to pořizovat znovu. Jak pojistit domácnost/majetek?

Pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti?

Dvě různá pojištění, která si mnozí pletou nebo je považují za jedno a to samé. V čem se liší a jak poznat, co do kterého spadá?

Pojištění nemovitosti zahrnuje stavbu jako takovou, tedy například stěny, střechu, okna, omítky, okapy a také s budovou související vedlejší stavby (garáž, chodník, bazén, skleník, plot apod.).

Pojištění domácnosti se oproti němu vztahuje na vnitřní vybavení domácnosti, tedy na nábytek, elektrospotřebiče, televizi, knihy, oblečení, klenoty, sportovní vybavení a další věci, které určíte. Vztahovat se ale může i na vestavěné vybavení jako podlaha, kuchyňská linka nebo umyvadlo, vanu a WC.

Zdroj: archiv

Na čem při sjednání pojištění záleží?

Základním parametrem každého pojištění jsou pojistná rizika. Proti čemu se vlastně potřebujete pojistit? Právě na tuto otázku si odpovězte a vyberte si pojistku, která splní vaše potřeby. Když si chcete pojistit majetek, můžete se pojistit jak proti živelným událostem jako požár, výbuch, úder blesku, vytečení vody z akvária, vichřice, krupobití apod., tak se můžete připojistit i proti dalším rizikům.

V rámci pojištění domácnosti si můžete sjednat i připojištění proti rozbití oken, posprejování fasády nebo proti škodám vzniklým na elektrospotřebičích v důsledku přepětí v síti. Spolu s pojištěním domova můžete uzavřít i pojištění odpovědnosti z běžného života.

Volitelným pojištěním je u nemovitosti i odpovědnost z držby nemovitosti, kterou oceníte třeba v případě, že pád střešní krytiny z vašeho domu způsobí někomu škodu.

Dalším důležitým parametrem jsou pojistné limity. Jde totiž o maximální sumu, kterou v případě škodní události dostanete od pojišťovny. Pojistné limity by měly odpovídat hodnotě vaší domácnosti nebo nemovitosti, když se pojistíte na větší částku, budete zbytečně platit vyšší pojistné, ale pojišťovna vám stejně vyplatí jen skutečnou škodu. Když se naopak podpojistíte, může pojišťovna pojistné plnění krátit, a to ve stejném poměru, v jakém jste svůj majetek podpojistili.

Náš tip na závěr: Na provozu domácnosti můžete ušetřit i srovnáním cen energií

Ano, je tomu tak. Obzvlášť v dnešní době, kdy ceny energií letí do závratných výšin, je každá koruna, kterou na nich můžete ušetřit, dobrá.

Nezabere vám to ani spoustu času, srovnáním cen plynu i elektřiny navíc můžete ušetřit tisíce za rok. Nemusíte kvůli tomu nikam chodit, vše zvládnete online a z pohodlí domova. Jednodušší už to být nemůže.

ZDROJ: PR článek