Jak nakombinovat podlahu a osvětlení v bytě?

Dočkali jste se a stojíte před velkou výzvou, které se říká zařizování bytu? Hlavou vám jistě míří milion nápadů, jen nevíte, jak je uchopit a zda jsou vůbec realizovatelné. No, zrealizovat se dá všechno, ale jak to ve finále bude vypadat. Mezi věci, které jistě budete řešit, patří podlaha a osvětlení. Jak je nakombinovat?

Podlaha je základ každého interiéru

Naši předci chodili po hlíně, my už si to představit nedokážeme. Jsme zhýčkaní a doma chceme mít pěknou podlahu, která zaujme na první pohled, příjemně se po ní chodí a hned tak se nepoškodí. Jejímu výběru věnujeme spoustu času, a to je dobře. Přece jenom si ji pořizujeme na nějakou dobu, měnit ji hned tak nebudeme.

Podlaha se podílí i na celkovém dojmu z místnosti, takže bychom nic neměli ponechat náhodě. Pár tipů na to, jak vybrat tu pravou, se jistě bude hodit.

 • Barva podlahy opticky ovlivňuje velikost místnosti. Do menších interiérů se tak hodí světlejší podlahy, které celý prostor projasní.
 • Odstín podlahy můžete kombinovat i s barvou stěn. Tmavá podlaha se světlými stěnami prostor opticky zvětší, světlá podlaha se světlou stěnou ho naopak zúží.
 • Čím je místnost menší, tím spíš se snažte vyhnout výrazným strukturám dekoru.
 • Během dne se mění světlo v místnosti, což může vést k tomu, že podlaha působí každou chvíli jinak. I z toho důvodu se do obývacího nebo dětského pokoje hodí světlé podlahy, které se postarají o to, že místnost působí vzdušně a je plná světla. Tmavé dekory si dejte spíš do ložnice.
 • Výsledný dojem ovlivní i šířka dílců. Ty užší prostor zaplní, širší naopak působí vzdušným dojmem a prostor zvětší.

Náš tip: Už jste slyšeli o rigidní vinylové podlaze, která je dostupná v mnoha designech, je odolná, snadno se instaluje i udržuje, je voděodolná a protiskluzová a můžete ji použít i v případě, že máte podlahové vytápění?

Zdroj: archiv

Vybrat to pravé osvětlení může být složitější, než se zdá

Až dosud jste si mysleli, že je jedno, jaké světlo si do bytu pořídíte, teď o tom ale začínáte pochybovat. Jedno to opravdu není, i světlo je třeba vybírat s láskou a rozumem. Základem je skloubit design s praktičností, jen tak totiž bude výsledkem přirozeně osvětlený prostor, který na vás bude působit příjemným dojmem.

Víte, že výběr vhodného svítidla se odvíjí nejen od vašeho vkusu a zařízení interiéru, ale také od místnosti, kde bude sloužit?

 • Kuchyň si zaslouží dostatek osvětlení, přece jenom je třeba tu dbát na bezpečnost. Patří sem jak centrální osvětlení, tak osvětlení skříněk, podlinka apod.
 • Do koupelny patří svítidla s vyšším stupněm IP ochrany před vniknutím vody a jiných částic.
 • Svítidla s pohybovým čidlem se hodí nejen na chodbu.
 • obývacím pokoji mají své místo lustry do obýváku, bodovky, stojací lampa, lampičky i další svítidla.
 • Lustr, nástěnné světlo nebo lampička na noční stolek patří i do ložnice.
 • Podcenit nesmíte osvětlení ani v dětském pokoji. Dětský zrak se totiž pořád vyvíjí, navíc tady děti plní i úkoly.

Náš tip na závěr: Domov by měl být útulný a pohodlný. Ovlivňuje to nejen podlaha a osvětlení, ale také bytový textil. Polštářky na pohovce a posteli, povlečení, které je příjemné na dotek i na pohled, záclony a závěsy. Možná to pro vás jsou jen drobnosti a nedůležité detaily, i takové maličkosti ale dokáží doslova zázraky.

ZDROJ: PR článek