Terasová prkna z dřevěného kompozitu, výrobce WPC - WoodPlastic_06
Galerie(10)

Dřevěný kompozit WoodPlastic® nabízí víc než jen alternativu

Důležitým přínosem moderních stavebních materiálů je, že nám umožňují klást na venkovní prostory podobné nároky, jaké máme na obytné místnosti v interiéru. Jedním z takových materiálů je WPC, který se ukázal jako ideální volba pro stavbu teras, plotů či obkladů stěn. K nejúspěšnějším producentům prken z kompozitu dřeva a polyethylenu patří česká společnost WPC – WoodPlastic.

Obytným exteriérům dominuje dřevo. Jeho přednosti jsou nezpochybnitelné – je snadno dosažitelné, dobře opracovatelné, esteticky hodnotné, příjemné na dotyk, coby stavební materiál má téměř ideální vlastnosti.

Vzhledem ke stoupajícím nárokům na komfort, bezpečí a dlouhou životnost výrobků je však stále více investorů nuceno zohlednit i nevýhody, které s sebou použití klasického dřeva jako stavebního materiálu přináší. V první řadě jde o nutnost pravidelné, finančně i časově nákladné údržby, často za pomoci nejrůznějších chemických přípravků.

Obklady z dřevěného kompozitu, výrobce WPC - WoodPlastic
Plotová prkna z dřevěného kompozitu, výrobce WPC - WoodPlastic
Terasová prkna z dřevěného kompozitu, výrobce WPC - WoodPlastic_02
Terasová prkna z dřevěného kompozitu, výrobce WPC - WoodPlastic_03
Terasová prkna z dřevěného kompozitu, výrobce WPC - WoodPlastic_04
Terasová prkna z dřevěného kompozitu, výrobce WPC - WoodPlastic_05
Terasová prkna z dřevěného kompozitu, výrobce WPC - WoodPlastic_06
Terasová prkna z dřevěného kompozitu, výrobce WPC - WoodPlastic

Odolný kompozit do exteriéru

Za průkopníka vývoje nového materiálu na bázi dřevité moučky a polymeru, známého dnes jako WPC (Wood-Plastic Composite), je považována americká firma Strandex. V Evropě patří k nejvýznamnějším producentům kvalitního dřevěného kompozitu česká společnost WPC – WoodPlastic.

Hlavním cílem vývoje WPC bylo eliminovat nežádoucí vlastnosti dřeva. Především malou odolnost vůči houbám, hmyzu, otěru, ale i bazénové chemii, zátěži, mastnotě, prachu, sněhu či slunečnímu záření. A zároveň šlo – a to v neposlední řadě – i o to zdůraznit přirozenou vizuální dokonalost dřevěného povrchu.

Plně recyklovatelné produkty z nového materiálu se nejčastěji uplatňují v exteriéru v podobě teras, plotů a obkladů stěn budov. V porovnání s výrobky z klasického dřeva tuzemské provenience nabízí WPC mnohem větší odolnost a násobně delší životnost při výrazně nižší náročnosti na údržbu.

Plotová prkna z dřevěného kompozitu, výrobce WPC - WoodPlastic
Plotová prkna z dřevěného kompozitu, výrobce WPC – WoodPlastic | Source: WPC – WoodPlastic

Výrobce garantuje kvalitu

Výroba prken WPC – WoodPlastic probíhá na bázi extruze za pomoci laserově kontrolované technologie, která zaručuje maximální přesnost veškeré produkce. Složení směsi je patentově chráněno, kompozit obsahuje zhruba 60 % vybrané dřevní moučky a 40 % polyethylenu HDPE stejného typu, jaký se používá ve zdravotnictví.

Areál WPC – WoodPlastic ve středočeských Bukovanech zahrnuje čtyři výrobní linky. Společnost zde produkuje zhruba 6 kilometrů kompozitních prken té nejvyšší kvality za 24 hodin. Součástí každého výrobku opouštějícího brány závodu je i unikátní číselný kód garantující jeho jakost a originální původ.

Obklady z dřevěného kompozitu, výrobce WPC - WoodPlastic
Obklady z dřevěného kompozitu, výrobce WPC – WoodPlastic | Source: WPC – WoodPlastic

Minimální potřeba údržby

A právě kvalita samotných prken je to, co dává smysl rozhodnutí preferovat terasu z kvalitního dřevěného kompozitu od osvědčeného výrobce před bezejmenným produktem z dovozu. Rozdíly v úrovni teras z kompozitu, které si dnes na trhu můžeme pořídit, mohou být zcela propastné. Laciná prkna z Asie velice často postrádají právě ty požadované parametry, kvůli nimž bylo WPC vyvinuto.

Jedná se především o odolnost a mimořádně dlouhou životnost. Výrobky WoodPlastic® jsou stálobarevná a odolávají veškerým rozmarům počasí. Minimálně nasákavý materiál je rezistentní vůči bazénové chemii i slané vodě. Terasu není třeba natírat, olejovat ani impregnovat, stačí ji občas opláchnout proudem vody.

Kvalitní prkna mají speciální protiskluzový povrch, na kterém se netvoří třísky ani štěpy. Mají plný profil, takže se nekroutí ani nepraskají a snadno a rychle se montují. Terasy WoodPlastic® jsou atraktivní, jejich povrch je příjemný na dotyk a přirozeně působící barevná provedení je dokážou sladit s jakýmkoli prvkem exteriéru.

Terasová prkna z dřevěného kompozitu, výrobce WPC - WoodPlastic_04
Terasová prkna z dřevěného kompozitu, výrobce WPC – WoodPlastic | Source: WPC – WoodPlastic

ZDROJ: PR článek společnosti WPC – WoodPlastic