shutterstock 426522328

Váleček: jak na správný výběr?

Partneři sekce:

Váleček je skvělým pomocníkem každého, nejen profesionála, kdo si přeje rychle a kvalitně vymalovat – a to ať už pokoj, celý byt nebo dokonce celý exteriér objektu.

Práce s válečkem je snadná, nepříliš pracná (samozřejmě oproti jiným metodám nátěru) a víceméně ani nehrozí, že bychom se při práci ušpinili, protože nejlepší váleček, který si můžeme pořídit, samozřejmě nekape! Takže jak ho správně vybrat?

Velikost a druh

Na trhu je široký výběr válečků různých materiálů, druhů a velikostí. Než tedy přikročíme ke koupi, měli bychom řádně rozmyslet (samozřejmě pokud už doma nemáme celou sadu a nepotřebujeme jeden konkrétní kus), k čemu bude váleček určen.

Před pořízením válečku bychom proto měli zvážit pět aspektů:

  • šířku válečku
  • typ podkladu, který budeme natírat
  • výšku vlákna válečku
  • materiál válečku (nejen vláken, ale např. i madla)
  • cenu

Šířka válečku

Malé válečky (3-15 cm) jsou vhodné pro menší výklenky, kouty, špatně dostupná místa či lokální úpravy. Střední válečky (10-18 cm) lze použít obdobně jako malé, je ale třeba zvážit jejich šířku při malování špatně dostupných míst. Velké válečky (MAXI, 18-45 cm) odvádí rychlejší práci než menší válečky, jsou proto ideální pro interiérové stěny a fasády, výmalby celých bytů či místností – resp. velkých ploch.

Kromě klasických válečků existují i například rohové, abychom nemuseli u zdi dotahovat barvu například štětcem, válečky pro natírání trubek, radiátorů… ale i strukturální válečky, které umožňují upravit omítku do určitého reliéfu.

Hladké povrchy

Na hladké povrchy, jako je sádrokarton, sádrové omítky, kov, dřevo a stěrky nebo různé desky, jsou nejlepší válečky z mikrovlákna nebo polyamidu s kratším vláknem (4-13 mm), které vytvoří jemnější finiš nátěru.

Hrubé povrchy

Strukturované, texturové, dekorační, designové, spárované nebo jakékoli jiné hrubé povrchy natře nejlépe opět polyamid, tentokrát se středně dlouhým vláknem (13-22 mm), aby se barva dostala opravdu všude.

Materiál válečku

Válečky můžeme dělit ze dvou hledisek – kvality práce a kompatibility s hmotou.

Práce ovlivněná materiálem

Polyamidové válečky, v porovnání s obdobně kvalitním mikrovláknem, velmi dobře absorbují barvy a tudíž mají větší vydatnost barvy – s menší spotřebou natřeme větší plochu a životnost válečku je o něco delší. Obdobně je na tom vlastnostmi polyakrylový váleček, na ten je ovšem občas třeba přitlačit, aby přesně plnil práci, kterou od něj očekáváme.

Polyesterové válečky jsou zpravidla na jedno použití, jelikož je není možné řádně omýt. Jsou vhodné na profesionální malířské barvy, velkoplošné a rovnoměrné nátěry.

Válečky z přírodního materiálu, jako je například vlna, jsou samozřejmě také validní volbou, jejich údržba je ovšem složitější než u ostatních materiálů a při malování je vyšší pravděpodobnost odkapávání barvy.

Váleček pro konkrétní nátěr

Polyamidové válečky s vlasem do 6 mm jsou vhodné pro dvousložkové, antikorozní, latexové či olejové barvy, válečky s vlasem 6-12 mm se používají pro akrylátové barva a mořidla. Polyakrylátové válečky jsou vhodnější pro husté barvy, ať už vodou ředitelné nebo syntetické. Polyesterové (a mohérové) válečky s vlasem do 4 mm jsou vhodné pro vodou ředitelné barvy (ve zředěném stavu).

Válečky z přírodních materiálů lze použít na vodou ředitelné barvy, latexové, silikátové, ev. i antikorozní barvy či laky obecně.

Výběr vhodného válečku nakonec ovšem stejně leží na konkrétním profesionálovi, který ví, s čím se mu pracuje nejlépe, s čím se mu nejlépe natírá a který materiál mu pomůže odvést práci jednoduše, rychle a s požadovaným výsledkem.

red