shutterstock 1665682033

Jak na dokonalou fasádu? Aplikace strukturální omítky krok za krokem (pracovní postup)

Partneři sekce:

Součástí slunečního záření dopadajícího na naši Zemi jsou UV paprsky, které negativně působí na vše živé i neživé.  Pobyt na slunci tedy neprospívá nejen nám, ale i všemu co je tomuto záření vystavováno. Proto tedy nejen pro nás, podobně jako i pro naší fasádu může být slunce zabijákem.

A tak, jak chráníme pokožku ochranným krémem, měli bychom mít patřičnou starost i o fasádu našeho domu, abychom se mohli pyšnit fasádou bez obav o ztrátu jasu, barvy a možného poškození.

Informace o materiálu

Omítka Ceresit CT 76 slouží k vytváření tenkovrstvých omítek na betonových a tradičních cihelných podkladech s případnou vyrovnávací omítkovou vrstvou. Při vnitřním použití také na sádrových podkladech, na dřevotřískových či sádrokartonových deskách.
Omítka Ceresit CT 76 je vhodná pro použití na místech, kde je žádoucí vysoká paropropustnost. Díky speciálním přísadám má nová omítka schopnost opětovného obnovení poškozených polymerních vazeb, takže předchází a eliminuje možné vlivy poškození.

Jak na správnou aplikaci finální vrstvy strukturální omítky?

Tak jako u všech povrchových úprav je nezbytné nepodcenit přípravu podkladu, který by měly být vždy rovný, soudržný, suchý, zbavený všech oddělujících vrstev, jako jsou tuky, živice či prach.

Pro zdárnou finální aplikaci s ohledem na životnost a trvanlivost fasády omítkového systému doporučujeme podklad vždy opatřit výztužnou vrstvou, kterou tvoří vybraná stěrková hmota (např. Ceresit CT 85 s Fibre Force – vyztužená mikrovlákny) s výztužnou armovací tkaninou (perlinkou).

Při aplikaci výztužné vrstvy jak u omítkových systému, tak u kontaktních systémů zateplení budov (ETICS) je nezbytné dodržet příslušná technologická pravidla.

01 Příprava hmoty

Před aplikací obsah nádoby důkladně promícháme míchadlem s vhodným míchacím nádstavcem po dobu minimálně 2 minut.

Obrázek1 3
01 Příprava hmoty |

02 Nanesení hmoty

Omítku Ceresit CT 76 nanášíme rovnoměrně na podklad v tloušťce zrna pomocí nerezového hladidla, které se přikládá k povrchu pod úhlem.

Obrázek2 2
02 Nanesení hmoty |

03 Vytvoření struktury

Když už se hmota na nářadí nelepí, vytvoříme krouživými, horizontálními nebo vertikálními pohyby, pomocí plastového hladidla, požadovanou strukturu hustě uložených zrn.

Obrázek3 2
03 Vytvoření struktury |

04 Kontinuita práce

Pracujeme vždy na jedné ploše bez přestávek, udržujeme stejnou konzistenci materiálu.

Obrázek5 1
04 Kontinuita práce |

Víte, že?

Klimatické podmínky pro aplikaci jsou: teplota podkladu i ovzduší je v rozsahu +5°C až +25°C, relativní vlhkost prostředí je do 80%. Při aplikacích pod zmíněnou teplotní minimální hranici a s vlhkostí v rozmezí 80-90% můžeme použít aditiva Ceresit CT 240 a CT 280.
Při zvýšených teplotách chráníme podklad ochrannými sítěmi na lešení. Počasí by po minimálně 3 dny mělo být stabilní bez extrémních dešťů a slunce.