Obrázek1

Neobyčejné omítky 12: Modelování tlakovým vzduchem

Partneři sekce:

Strukturované omítky jsou zajímavým způsobem, jak každému objektu dodat špetku osobitého charakteru a jedinečnosti. Omítku s konkrétní úpravou lze použít v exteriéru u novostaveb i u rekonstrukcí. Problémem není ani nanášení omítky na zateplení, beton či v kombinaci se sanační omítkou – kreativitě se zkrátka meze nekladou a žádný materiál není překážkou!

Dalším způsobem – který tentokrát vyžaduje trochu zručnosti a hlavně rychlosti, jak svému domu dodat špetku originality, osobnosti a moderního designu, je modelování tlakovým vzduchem za pomoci ofukovací pistole. Hlavní nevýhodou této techniky je požadavek na rychlost provedení všech úkonů.

Jakmile naneseme druhou vrstvu fasádní omítky, musíme na finálním vzhledu pracovat dostatečně rychle, abychom omítku stihli upravit před zavadnutím a zaschnutím. To znamená nejen ofukování vzduchem, ale i úpravu špachtlí.

Bezchybný výsledek proto vyžaduje buď rychlé, přesné a zkušené ruce nebo práci na dostatečně malé ploše s jednotným rukopisem a precizním napojením jednotlivých ploch.  Troufnete si na modelování tlakovým vzduchem?

Co budete potřebovat?

Baumit CreativTop, zrnitost Silk, spotřeba dle zrnitosti – cca 2,8 – 3,2 kg/m2, jednosložková silikonová dekorativní omítka pastovité konzistence, dodávána v celé řadě barev, kbelík 25 kg.

Nářadí a pomůcky

  • zednická lžíce
  • nerezové hladítko, zub 10 mm
  • ofukovací pistole
  • kompresor

01 Nanesení omítky

Omítku Baumit CreativTop naneseme celoplošně nerezovým zubovým hladítkem. Finální tloušťka vrstvy by se měla pohybovat mezi 1 mm až 1,5 mm. Povrch uhladíme.

Obrázek2
01 Nanesení omítky | Zdroj: Baumit

 

POZOR!

Tenkovrstvou omítku nanášíme pouze v takové ploše, kterou jsme schopni zpracovat do finální podoby před zaschnutím. Po zaschnutí omítku již nelze upravovat s uspokojivým, kvalitním výsledkem.

02 Druhá vrstva

Po zaschnutí první vrstvy naneseme druhou vrstvu omítky, tentokrát o tloušťce nepatrně větší, než jaká je zvolená velikost zrna.

Obrázek3
02 Druhá vrstva | Zdroj: Baumit

 

Rada odborníka

Ofukovací pistoli držíme přibližně 30 až 50 cm od podkladu, abychom dosáhli kýženého, efektního a bezchybného výsledku.

03 Špachtle

… ještě před zaschnutím vytvoříme za pomoci špachtle požadovanou strukturu. V tomto kroku je nutné pracovat rychle a přesně, abychom se ještě před zavadnutím omítky dostali do poslední fáze…

Obrázek4
03 Špachtle | Zdroj: Baumit

04 Ofukování

…kterou je finální úprava struktury. Pomocí ofukovací pistole upravíme vzhled hran struktury vytvořené pomocí špachtle přesně dle naší představy či požadavků zákazníka. A to vše samozřejmě ještě před zaschnutím vrstvy.

Obrázek5
04 Ofukování |

05 Hotovo

Finální fasádu můžeme nechat v bílé barvě nebo ji natřít libovolným odstínem z portfolia fasádních omítek. Pokud jsme při práci postupovali správně, důsledně a rychle, výsledek bude efektní v jakémkoli barevném odstínu!

Obrázek1
05 Hotovo | Zdroj: Baumit
redakce ve spolupráci s firmou Baumit