Partneři sekce:

Štětec, štětka nebo váleček? Jak vybrat to správné nářadí

06 Valček alebo štetec

Aby se z hrubé stavby stal dům, je zapotřebí víc než jen pár stavebních úprav a nějaký nábytek – především, musíme stavbu opatřit celou řadou nátěrů a hmot, které z ní udělají ten správný, útulný a příjemný domov. A k tomu samozřejmě potřebujeme správné nářadí. Jak tedy vybrat správný štětec, štětku či váleček? A co všechno ještě můžeme potřebovat?

Štětka

Klasická kulatá štětka je patrně nejvhodnějším nástrojem pro nanesení penetračních nátěrů. Pomocí štětky totiž lze kontrolovat a přímo regulovat, jak velké množství nátěru nanášíme a tedy se nám nestane, že zatímco na jednom materiálu máme materiálu moc, druhý nátěr okamžitě vpil a penetrace tak prakticky nestačila. Pro tyto potřeby se nejvíce osvědčily klasické štětky z prasečích štětin.

Délka a množství štětin zpravidla závisí na výrobci a preferenci kupujícího. Štětky s kratšími štětinami jsou vhodné zejména pro hobby a domácí kutily, delší štětiny jsou ideální pro profesionály, kteří vědí, co od takového nástroje čekat a jak s ním zacházet. Štětky se syntetickými vlákny jsou ideální po práce na nových a hrubých omítkách, eventuálně pro zednické práce.

Co se týče tvaru, kulaté či hranaté štětky jsou zejména věcí preference, přestože někteří dávají přednost hranatým štětkám na velkých plochách a kulatým štětkám na plochách členitých. Každý nicméně musí zkusit, zda to tak vyhovuje i jemu.

Kromě penetračních nátěrů je štětka vhodná i pro nátěry vápnem, nátěry s obsahem kaolínu, případně pro nesoudržné povrchy, kde například váleček zcela selhává. Použití najdou i v prostorech nenáročných na výsledný efekt, jako jsou sklepy nebo garáže.

TIP

Několik hodin před započetím prací namočíme nářadí do vody – bude pak lépe nasávat barvu. Váleček namáčíme do hmoty vždy celý a pokaždé ho otřeme o mřížku, štětku namáčíme do půlky a otřeme o hranu nádoby s barvou.

Štětce

Stejně jako štětka i štětce jsou vhodné pro všechny hrubší a strukturované povrchy, na kterých by váleček zkrátka neuspěl. Jedná se o nářadí vhodné zejména pro detaily, případně (u tzv. „zároháče“) a nátěr za nepohyblivým vybavením místnosti – například radiátor či potrubí.

Štětce z umělých vláken využíváme zejména na práci s barvami ředitelnými vodou, štětce z přírodních vláken při větším zatížení nebo dlouhodobější práci – na rozdíl od umělých vláken tak často nepouští „chlupy“. Z hlediska tvaru lze jednoduše rozlišit mezi plochým a kulatým štětcem Plochý štětec je příjemná klasika, která nezklame, kulatý štětec je vhodný pro ty nejjemnější detaily.

Rada odborníka

Před začátkem práce ozkoušíme, zda připravené nástroje opravdu pokryjí potřebu všech ploch a prací, které máme v plánu – tedy že se štětci a válečky dostaneme i na ta nejhůře přístupná místa a pokryjeme všechny rohy a detaily.

Válečky

Válečky jsou ideálním pomocníkem, který usnadňuje a zlehčuje práci u dobře upravených, soudržných a rovných povrchů zejména v interiérech objektů. Hmotu aplikují zpravidla v tenké, rovnoměrné vrstvě, jsou tedy skvělými pomocníky při práci s hmotou vysoké kryvosti.

Na trhu lze nalézt několik různých druhů válečků – od levných polyesterových, které nejméně vydrží, přes kvalitnější polyakrylové, až po profesionální polyamidové (zpravidla nejdražší, ale také s nejdelší životností).

Tato nejdražší verze je vhodná zejména pro hrubší povrchy, pro ty nejhladší je vhodné mikrovlákno. Velikost válečku vybíráme dle plochy, kterou budeme natírat – velké plochy vyžadují velké válečky, menší plošky a hůře dostupná místa válečky malé.

Kromě klasických válečků se můžeme setkat i s válečky určenými do rohů, které sice práci výrazně usnadní, ale pro začátečníky či méně zkušené nejsou příliš vhodné – v takovém případě je lepší sáhnout například po plochém štětci.

Doplňky

Zakrývací fólie: užitečný pomocník každého, kdo si není jistý, zda zvládne malovat bez kapání. Před malováním bychom měli zakrýt nejen nábytek a podlahu, ale i zásuvky a vypínače.

Od partnerů ASB

Plastová mřížka: nepostradatelný doplněk při práci s válečkem, který pomůže odstranit přebytečnou hmotu z válečku dřív, než začneme natírat a než nám tyto přebytky začnou odkapávat na zem nebo již hotový nátěr.

Papírové pásky: skvělý pomocník při práci s více barvami – pásky pomohou jak začátečníkům tak zkušenějším malířům udržet přesnou linii, kde chceme skončit s jednou barvou a začít s jinou. Linku si vždy lepíme pomocí vodováhy nebo laseru, abychom udrželi rovnou přímou linii po celém obvodu místnosti.

Teleskopická tyč: opět pomůcka pro práci s válečkem, která nám pomůže překonat vzdálenosti od 1 do až 3 metrů od ruky v závislosti na délce tyče.

Štafle: kde nepomůže teleskopická tyč (nebo kde nemůžeme malovat válečkem), musí nastoupit štafle. V dostání v různých výškách dle výrobce a prodejce.

red