Čím se také liší dřevostavby? 
Galerie(8)

Čím se také liší dřevostavby? 

Partneři sekce:

Pod pojmem „dřevostavba“ se může skrývat cokoliv, jakákoliv stavba obsahující dřevo v nějaké podobě. A ty podoby jsou velmi různé – od dřeva „vcelku“ – od domů z masivních trámů, až po dřevo zpracované zcela na jemno, na třísky v některém výplňovém materiálu. Proto se dřevostavby velice liší jedna od druhé. To také vystihuje označení „domy na bázi dřeva“ – protože právě báze, tedy základ, je odlišný.

Domy na bázi dřeva se podle svého konstrukčního systému dají rozdělit do tří velkých skupin. První z nich jsou srubové domy z masivních trámů (sem patří roubenky a sruby). V případě druhém se dřevěná kostra (skelet) domu vyplní dřevěnými deskami – to jsou dřevostavby skeletové. Stavebním prvkem třetí skupiny jsou panely na bázi dřeva.

  • Stavby z masivních trámů
  • Stavby skeletové (lehký two by four skelet a těžký skelet)
  • Stavby z panelů na bázi dřeva

Moderní sloupková dřevostavba (novostavba).

Dva typy skeletových dřevostaveb

Takovýto dům vzniká přímo na staveništi, na místě. Nejprve vyroste z fošen skelet domu. Podle typu fošen se skeletové dřevostavby dále dělí na takzvaný těžký skelet a lehký skelet (Two by Four); ten druhý se dnes u dřevostaveb pravděpodobně používá nejčastěji. Skelet se následně vyplňuje a vyztužuje deskami, a to většinou dřevoštěpkovými. U lehkého skeletu tvoří nosný konstrukční systém zejména fošny a prkna. Skelet domu je lehký a obklopují jej výztužné obvodové stěny. Nosné sloupy jsou umístěné blíže k sobě. U těžkého skeletového domu nacházíme nosné prvky nejčastěji z lepeného lamelového dřeva. Podle typu nosných sloupů jsou těžké skeletové stavby k vidění v různých variacích.

Panelová dřevostavba se stříkanou omítkou a dřevěným obkladem.

Roubenka a srub – domy z masivního dřeva

Zatímco leckterá sendvičová dřevostavba je skrytá pod omítkou a nepoznáme na první pohled, že o dřevostavbu jde, u srubů a roubenek se nepleteme. Dřevo je u staveb z masivního dřeva opravdu vidět zdálky a má většinou svou přírodní barvu. Podle typu spojování trámů v rozích a opracování dřeva se tyto dřevostavby dělí na roubenky a sruby. Silné kulaté trámy srubů s křížovým spojem v rozích se liší od roubeného domu s rohovým spojem „na rybinu“. Sruby a roubenky se staví na etapy, během nichž dřevo postupně schne a dům sesedá. Výjimkou jsou roubenky stavěné z předsušeného dřeva, ty lze postavit bez technologických přestávek, najednou.

Nepřehlédněte na asb-portal.cz
Rekonstrukce venkovského domu
Venkovská stodola nabrala druhý dech
Moderní dům s respektem k tradici

Dřevostavby panelové vyrostou rychle

U panelové dřevostavby (někdy se jí říká i „masivní deskový dům“) představuje stavební prvek sendvičový panel z dřevotřískových nebo OSB desek – tedy desek z velkoplošných třísek spojených umělou pryskyřicí. Mezera v panelu mezi těmito deskami je vyplněna různou izolační hmotou. Protože panely se vyrábějí ve velkých sériích, přináší to výhodu v podobě nižší ceny domů. U této skupiny domů je dobře vidět hlavní přednost dřevostaveb – rychlost výstavby. Panely se vyrobí u výrobce, kde se také dům smontuje a přesnost a detaily se zkontrolují. Potom se panely a střešní vazníky přivezou na určené místo k základové desce. Panely se smontují za několik dnů, pokračuje se střešní krytinou a poté se dodělávají zvnějšku i interiéru stěny – do několika týdnů jsou hotovy obklady (až k vnitřním finálním sádrokartonům), vnitřní a vnější omítky, jsou osazena okna i dveře.

Jiné používané dělení dřevostaveb

  • Sloupkové konstrukce tesařsky vázané (modul asi 100 cm)
  • Fošnové-sbíjené konstrukce (modul asi 50–60 cm)
  • Stavby skeletové
  • Stavby masivní deskové
  • Sruby (včetně roubenek)

Text: Alena Gembalová
Foto: Alena Gembalová, Jana Lásková, OK PYRUS, Létající inženýři, Vario Vila, Kanadské sruby, Petr Karšulín