Dřevostavba ve svahu: Velkorysý rodinný dům, který zapadl do krajiny

Partneři sekce:

Dřevostavba nedaleko Benešova, kterou navrhli a zrealizovali architekti z Prodesi/Domesi, je názornou ukázkou, jak tento typ bydlení může splňovat vysoké nároky, přirozeně zapadat do krajiny, zároveň dobře vypadat a být zodpovědný k životnímu prostředí.

Ve svahu na konci malé vesnice poblíž Benešova stojí stavení, které je funkčním příkladem moderní dřevostavby. Z jedné strany je obklopeno loukou, z druhé ho kryje les, jehož terén prudce klesá dolů až k blízkému potoku, jehož šumění dokonale dotváří atmosféru místa, které splňuje ty nejvyšší nároky na bydlení a zároveň přináší klid a krásy přírody.

Dřevostavba u Benešova
Dřevostavba u Benešova
Dřevostavba u Benešova
Dřevostavba u Benešova
Dřevostavba u Benešova
Dřevostavba u Benešova
Dřevostavba u Benešova
Dřevostavba u Benešova

Všechny místnosti domu včetně koupelny mají výhled do lesa, který ještě umocňují velkorysá okna či prosklené dveře. Kromě šumícího listí v korunách stromů lze z domu pozorovat i srnky, které se přicházejí pást až do jeho bezprostřední blízkosti. Obyvatelé tak mají přírodu na dosah, dokonce i když jsou uvnitř domu.

Splynout s okolím

„Naším cílem bylo vytvořit dům, který splyne s okolím a stane se přirozenou součástí přírody, která ho obklopuje, a kterou nijak neruší. Naopak pozvedává její divokost a přirozenost,“ říká architekt Václav Zahradníček z Prodesi/Domesi, který je spolu s architektem Michaelem Šilarem autorem návrhu.

Není proto divu, že byl projekt tohoto domu vystaven v rámci Salonu dřevostaveb a dostal se také do Ročenky dřevěné architektury, která v rámci tohoto festivalu vychází.

Dřevostavba u Benešova
Dřevostavba u Benešova | Zdroj: Prodesi/Domesi

Dům je přízemní, a přesto několikaúrovňový – kopíruje totiž nerovný travnatý terén, v němž je umístěn. „Sklon šikmé střechy i domu samotného vychází z přírodou daných podmínek. Fasáda je řešena svislým dřevěným obkladem z modřínových palubek bez povrchové úpravy, což dům ještě více propojuje s okolní přírodou. Jen v menších plochách je dřevo doplněno omítkou ve světle šedé barvě,“ popisuje Zahradníček.

Parkování u domu je řešeno otevřeným přístřeškem navazujícím na dům v jeho horní části, kde nechybí dobíjecí stanice na elektromobil a prostor pro uskladnění dřeva na topení.

S respektem ke krajině

Prostory domu nabízejí téměř 130 metrů čtverečních, které jsou rozděleny do dispozice 4+kk. Tři úrovně domu jsou propojené vyrovnávacími schody. Nejnižší úroveň tvoří prostorný obývací pokoj s jídelnou, kuchyní a pracovním koutem, atmosféru doplňuje krb na otočné noze.

Dřevostavba u Benešova
Dřevostavba u Benešova | Zdroj: Prodesi/Domesi

Z obývacího pokoje lze vyjít na krytou terasu, která umožňuje celoroční posezení. „Právě obývák vám znovu připomene, že se nacházíte v domě ze dřeva. Jsou tu totiž přiznané ocelové sloupky kruhového průřezu před okny a dřevěný pohledový sloup u kuchyňské linky,“ upozorňuje architekt.

Z chodby, která vede z obývacího pokoje přes několik schůdků do dalších úrovní budovy, se vlevo vchází do menší pracovny, či pokoje pro hosty, a vpravo do koupelny, kde si lze užít koupel v samostatně stojící vaně s výhledem do zeleně, nebo sprchu ve sprchovém koutě prosvětleném díky luxferům. Denní světlo pak díky luxferům dopadá i do oddělené toalety. V „horní“ části domu se nachází dvě ložnice, šatna a technická místnost.

Interiér je laděný do světlých tónů, stěny i všechny vnitřní dveře jsou bílé, což působí velmi čistým dojmem. Útulnost a „teplo“ dodává dřevěná dubová podlaha. Celkový dojem pozvedává osvětlení, promyšlené do každého detailu jedním z majitelů domu, jehož povoláním je světelný design.

Dřevostavba u Benešova
Dřevostavba u Benešova | Zdroj: Prodesi/Domesi

Důraz na ekologii

Každému koutu domu i zahrady dodává kýženou atmosféru. Najdeme zde náladová světýlka v pastelových tónech růžové a modré (Lodes), velké přenosné světlo (Brokis), které má své místo na podlaze obývacího pokoje, a když majitelé sedí večer v závětří kryté terase, přenesou si ho tam.

Osvětlená je i venkovní fasáda, bodová světla jsou namířená do korun stromů, okna i klempířské prvky jsou v černé barvě, což pěkně kontrastuje s jinak světlým interiérem. Samotná dřevostavba patří ze své podstaty k nejšetrnějším a ekologicky nejzodpovědnějším budovám.

Dřevostavba u Benešova
Dřevostavba u Benešova | Zdroj: Prodesi/Domesi

Tato konkrétní má navíc na střeše umístěny fotovoltaické panely. Dům je zásobován pitnou vodou ze studny na pozemku, ale využívají tu také takzvanou šedou vodu: dešťovka je shromažďována v akumulačních nádržích a poté využívána pro zálivku toalet, na praní prádla a podobně.

red