míchání betonu 02

Jak výhodné je domácí míchání betonu

Partneři sekce:

Hodnocení různých přístupů a znalostí drobných odběratelů betonu očima technologa společnosti Cemex Czech Republic, s. r. o.

Co Čech, to muzikant, trenér, znalec a odborník – pochopitelně úplně na všechno, ale hlavním zaměřením článku bude samozřejmě beton. Jednotlivé přístupy k betonu se přitom velmi liší a to od přístupu: „Dobrý den, mohl byste nám poradit, my doma stavíme.“

Přes: „Ty mi přece nebudeš radit, já jsem postavil na zahradě chatku, když jsi ještě nebyl na světě.“ Až po klasické: „Vždyť je to jen beton, co je na tom za vědu?“ Pojďme si o té vědě něco málo povědět.

Domácí podmínky

V zásadě nelze míchání betonu v domácích podmínkách prakticky nic vytknout, ale je třeba vědět, k čemu přesně bude beton použit a jaké vlastnosti se od připravené hmoty očekávají.

Pokud hmota poslouží k vybetonování místnosti 2 × 2 metry v tloušťce 5 cm a přitom je v domácích podmínkách k dispozici míchačka, není potřeba kvůli 200 litrům betonu objednávat domíchávač.

Pokud ovšem bude beton použit k vybetonování kvalitní podlahy v rodinném domě řekněme 10 × 10 m v tloušťce aspoň 7 cm, tak už se domácí míchání nemusí vyplatit.

míchání betonu 03

Beton svépomocí

To lze ostatně dokázat jednoduchým výpočtem. Výměra betonu vychází na 7 m3. Stavební míchačka má objem 120 litrů, kolečko cca 40 litrů. To znamená, že na stavbu je potřeba přes 58 míchaček, což si vyžádá 175 jízd kolečkem – celkově tedy dojde k transportu asi 15,75 tun materiálu. Ufff. Upřímně to není práce na dva dny, obzvlášť pokud si člověk chce beton sám i ukládat.

A jak vychází ekonomika? Pytlovaný beton se dnes prodává za 45 Kč/pytel, který má 20 kg, přidává se k němu přibližně 2 litry vody, takže spotřeba na promýšlenou stavbu bude 716 pytlů! Lze tedy počítat přibližně 12 palet. Cena bez dopravy na stavbu je zhruba 32 220 Kč. Tento pytlovaný beton má pevnost v tlaku 20 MPa, což k naznačeným záměrům určitě postačí.

Beton z betonárny

Kolik ale bude stát beton z betonárny? Předpokládejme objednávku C16/20;X0;S4 velikost zrna do 8 mm. Ceníková cena bez dopravy vychází na 2 505 Kč. Doprava může být drahá položka, ale pokud objednávka proběhne v betonárně do 10 km, lze očekávat cenu 351 Kč za 1 m3.

Celková kalkulace je poté 19 992 Kč. Pokud se domíchávač zdrží na stavbě, může se stát, že se cena navýší ještě o takzvané zdržné, ale to je v řádu stokorun. Pochopitelně ještě existuje varianta, že místo pytlovaného betonu zvolíme pouze cement.

K tomu zakoupíme písek a namícháme vše svépomocí. Tato varianta je určitě levnější než pytlovaný beton, ale fyzicky bude nepochybně nejpracnější. A v tomto bodě je potřeba začít kalkulovat i s dalším faktorem – a tím je úspora času.

míchání betonu 01

Co domácí podmínky nezaručí

Další výhody nákupu na betonárně jsou zaručené vlastnosti betonových směsí. Řekněme, že u pytlovaného betonu nelze udělat moc chyb, totéž ovšem nelze říct o vlastnoručně vytvořené směsi z cementu a písku. Na betonárně vše míchá počítač podle receptury, která je ověřená certifikačním orgánem a vyzkoušená praxí.

V domácích podmínkách takový luxus ovšem nemáme a navíc s únavou vzrůstá nebezpečí lidské chyby.
V případě betonu z betonárny lze dále volit mezi různými charakteristikami betonu – pevností v tlaku, konzistencí, dobou zpracovatelnosti, velikostí kameniva. Zde už ovšem základní znalosti „odborníků“, kteří postavili chatu, značně pokulhávají.

Nepřehlédněte: Návod jak postavit betonovou terasu (video)

Ono osvědčené „na jednu lopatu cementu tři lopaty písku“, nemusí být vždy optimální poměr. Nemluvě o betonování ve zvláštních klimatických požadavcích pro přípravu – v zimě betonárny předehřívají kamenivo a záměsovou vodu tak, aby připravily směs o vhodné teplotě. V létě je zase vhodné přizpůsobit betonáž tak, aby vyšla do ranních nebo večerních hodin.

Závěrem tak lze říci, že v dnešní uspěchané době je vhodné brát jako důležité kritérium investovaný čas a jako největší pozitivum betonu z betonárny tedy to, že takto připravený beton ušetří spoustu času, který následně lze věnovat jiné činnosti.

Text + foto: Ing. Miroslav Vojtek, Hlavní technolog ve firmě CEMEX Czech Republic

Článek byl uveřejněn v časopise Realizace staveb 2/2019.