Superúsporný Meteorit se stal součástí finské krajiny

Chata Meteorit skutečně na první pohled připomíná cizorodý předmět, který k nám na Zemi přilétl z mezihvězdného prostoru.  Opak je přitom pravdou, realizace od architektonické kanceláře Ateljé Sotamaa, je natolik vrostlá do okolní krajiny, až působí dojmem, že je její součástí odnepaměti.

Městečko Kontiolahti nalezneme v odlehlé části východního Finska. Lokalita je známá jako středisko zimního biatlonu, čemuž nahrává i zdejší – po většinu roku promrzlá – rovinatá krajina. Právě zde, ukryta v lesním hvozdu, se nachází supermoderní třípodlažní dřevostavba, který si nechala postavit Ulla-Maaria Koivula, zakladatelka a CEO kalifornské společnosti poskytující vzdělávací technologie.

Chata Meteorit
Chata Meteorit
Chata Meteorit
Chata Meteorit
Chata Meteorit
Chata Meteorit
Chata Meteorit
Chata Meteorit

Ještě před dokončením zamýšlela, že by objekt sloužil jako dům pro hosty na pozemku jejích prarodičů, avšak pandemie covidu-19 a zuřivé lesní požáry ji a její rodinu vyhnaly zpět do rodného Finska.

„Každá stavba zhmotňuje náš vztah k přírodnímu prostředí,“ říká Koivula. „Moje inspirace nechat si v této zemi postavit jedinečný dřevěný dům vzešla ze skalnatých kopců a drsných lesů v Koli, bohatých na bludné balvany, které sloužily i k obraně Finska během zimní války. Meteorit odráží spojení mé duše s finskou přírodou a pohled jedním z jeho velkých oken na mlhavá pole kolem mě vrací do klidných dnů dětství,“ dodává majitelka.

Všechno je ve stěnách

Aby se její sen stal realitou, angažovala helsinský ateliér Ateljé Sotamaa, který navrhl originální řešení prostorových dispozic i samotného vzhledu, jenž úzce souvisí i s energetickou a emisní náročností celé stavby. Meteorit je vyroben z prefabrikovaných panelů z vrstveného dřeva (CLT), je izolován vzduchem a využívá přirozené větrání. Budova tak do svých materiálů zachytila téměř 60 tun oxidu uhličitého.

Chata Meteorit
Chata Meteorit | Zdroj: Krista Keltanen

Masivní dřevěné stěny Meteoritu obsahují v nejlepším případě 4 metry vzduchové izolace a veškerá inženýrská a technologická část budovy je ukryta uvnitř stěn. Uvnitř domu je všude kolem světlé severské dřevo, nikde v konstrukci není žádný plast a nic není náchylné k plesnivění.

Také střecha je z masivního dřeva, naolejovaná, aby odolávala povětrnostním vlivům a krásně stárla. Velká okna vnášející do domu přírodu jsou všechna elektricky vyhřívaná.

Dalším klíčovým prvkem byl digitální proces navrhování a výroby. Všechny části domu byly prefabrikovány a smontovány na staveništi, což znamenalo, že musely být počítačově vymodelovány na velmi detailní úrovni a dodány na místo přesně na čas, čímž se omezily další zbytečné emise na nezbytné minimum.

Chata Meteorit
Chata Meteorit | Zdroj: Krista Keltanen

Záchranná síť

Nahlédneme-li dovnitř, uprostřed mnohostěnu ve tvaru meteoritu jistě zaujme vysoké atrium s velkým světlíkem o ploše 10 m2, které poskytuje nerušený výhled na hvězdy. Dalším unikátním prvkem domu je katamaránová síť ve výšce sedmi metrů, na které se mohou obyvatelé „vznášet“ a podněcovat tak kreativní myšlení.

Chata Meteorit
Chata Meteorit | Zdroj: Krista Keltanen

„Meteorit není velký dům, ale uvnitř představuje zcela nový trojrozměrný způsob organizace obytného prostoru s otevřeným konceptem,“ říká spoluzakladatel Ateljé Sotamaa Kivi Sotamaa. „Na rozdíl od tradičních domů, kde má každá místnost konkrétní předem určený účel, podporuje architektura Meteoritu dynamičtější vztahy jeho obyvatel a rozmanitost životních situací. Digitální design a nové prefabrikační a stavební technologie umožňují vytvářet jedinečné, esteticky kvalitní ekologické dřevostavby, které svým umístěním přidávají zážitkovou hodnotu.“

Chata Meteorit

Lokalita: Kontiolahti, Finsko
Architekti: Ateljé Sotamaa (Kivi Sotamaa, Tuuli Sotamaa)
Plocha:  65 m2
Realizace: 2020