V brněnském kamenolomu vyrůstá bytový dům. Zelená střecha bude mít 40 arů

Netradiční místo bude mít osmipatrový bytový dům se 142 byty nazvaný Diorit, který začíná vznikat v brněnské městské části Brno-Komín. Vyrůstá v místě bývalého kamenolomu v prudkém kopci. Jak uvedl zástupce investora a manažer projektu Jan Zeman, před začátkem vlastní stavby bylo třeba prostor lomu přizpůsobit, což trvalo dva roky.

„Místo nás nadchlo tím, že je zasazené do zeleně, ale pro stavbu je lokalita obtížná. Museli jsme kus lomu dotěžit, aby se do něj stavba vešla a nebyla stísněná. Stěny lomu bylo třeba očistit a také zabezpečit. Příprava na stavbu byla nadstandardně nákladná a obtížná,“ poznamenal Zeman.

Rezidence Diorit
Rezidence Diorit
Rezidence Diorit
Rezidence Diorit
Rezidence Diorit
Rezidence Diorit
Rezidence Diorit
Rezidence Diorit

Bytový dům o osmi podlažích vzniká podle návrhu brněnského architektonického studia DRNH. Kromě netypického tvaru stavební parcely se musel projekt vypořádat také s přístupem světla do budoucích bytů, protože místo je obklopené strmými kopci.

Aby do bytů proudilo víc světla, je první nadzemní poschodí určeno pro kryté garáže, bytový dům i park ve vnitrobloku budou až nad nimi. Byty tak jsou umístěny v sedmi podlažích z osmi.

Nejzelenější stavba

Podle Zemana bude bytový dům po dokončení jednou z „nejzelenějších“ staveb v Česku, a to myšleno doslovně. „Rozloha zelených střech přesahuje 4000 čtverečních metrů, což doplňuje i v parku ve vnitrobloku stavby. Park bude mít rozlohu přes 2000 čtverečních metrů. Vzhledem k netypickému místu jsme hodně řešili proudění vzduchu i teplotu,“ dodal Zeman.

Vytápění bude řešeno pomocí tepelných čerpadel, země-voda, pro která bylo připraveno 30 vrtů hlubokých 150 metrů. V letních měsících čerpadla zároveň zajistí chlazení vybraných bytů. Zelený ráz domu dotvoří vegetační střecha. Okna budou technicky připravena na instalaci předokenních žaluzií. Skladovací kóje budou vybaveny zásuvkou např. pro nabíjení elektrokola. Parkovací stání bude možné vybavit nabíjecí stanicí pro elektroauto, tzv. Wallboxem.

Rezidence Diorit
Rezidence Diorit | Zdroj: DRNH

Automatický systém větrání bude do interiéru nepřetržitě přivádět čerstvý, čistý vzduch a odvádět vydýchaný, spotřebovaný vzduch. Na základě vysoce účinné rekuperace tepla (až 95 %) lze dosáhnout významné úspory nákladů na vytápění. Pravidelná výměna vzduchu bude v teplém období přecházet v chlazení.

Technologicky nadstandardní provoz Rezidence Diorit bude zahrnovat množství smarttechnologií, jako je například zónová regulace topení, přehled spotřeby energií a vody, přístupový systém pomocí NFC a domovní videotelefony. Každá bytová jednotka bude na tato zařízení technologicky připravena.

Rezidence Diorit
Rezidence Diorit | Zdroj: DRNH

Prodej bytů zahájil investor letos v červnu, nyní je prodaná asi pětina z nich, do konce roku by to mělo být 35 procent. Budova nabízí dispozice od 1+kk až po 4+kk s rozlohou více než 100 čtverečních metrů. Stavba by měla být hotova do konce roku 2024.

red