Přeměna ponuré vilu v moderní oázu klidu a pohody

Klient, jehož pracovní povinnosti ho často zavádějí do různých koutů světa, se nedávno rozhodl usadit se s rodinou v jednom z historických řadových domů, který se nachází jen kousek od pražského letiště. Tento třípodlažní dům s polozapuštěným suterénem, předzahrádkou a rozlehlou zahradou nabízel nádherný výhled na okolní krajinu, včetně bělohorských plání.

I přesto, že měl dům mnoho výhod, bylo zapotřebí provedení rozsáhlé rekonstrukce a modernizace, aby bylo možné plně využít jeho obytný potenciál pro 21. století. Ambiciózní přeměny se ujalo renomované architektonické studio No Architects, jehož cílem bylo zachovat původní charakter domu a zároveň vytvořit moderní a funkční obytný prostor.

V řadě
V řadě
V řadě
V řadě
V řadě
V řadě
V řadě
V řadě

Jedním z klíčových prvků této proměny bylo ocelové schodiště, které původně vedlo do temného kouta domu a působilo ponurým dojmem. Architekti se rozhodli přesunout schodiště do obytného prostoru a vytvořit pod ním skleněný průhled, čímž došlo k osvětlení a zvýraznění vertikálního prvku domu. Tím byla vytvořena společenská propojenost mezi původně oddělenými podlažími.

Za pomoci statiků

Přestavba nebyla bez výzev, neboť původní majitelé si v 70. letech sami zhotovili podlahové konstrukce ve stylu hurdiskových stropů. Rekonstrukci proto předcházela pečlivá konzultace s odborníky na statiku a stavebními inženýry, aby se předešlo nepříjemným překvapením a zajistilo se bezpečí řemeslníků během stavebních prací.

Celková revitalizace zahrnovala také výměnu elektrického vedení, obnovu oken, izolaci fasády, demolici a následné postavení terasy, renovaci střechy a výměnu všech povrchů v interiéru.

V řadě
V řadě | Zdroj: Studio Flusser
V řadě
V řadě | Zdroj: Studio Flusser
V řadě
V řadě | Zdroj: Studio Flusser
V řadě
V řadě | Zdroj: Studio Flusser

Nejradikálnějších změn doznala dispozice domu, kdy některé místnosti byly přesunuty na opačné strany a kuchyně byla propojena s obytným prostorem a schodištěm. Tyto změny byly provedeny s ohledem na zachování strukturální integrity budovy.

Výsledkem práce architektonického studia No Architects je interiér, který splňuje nejvyšší estetické a funkční standardy, a poskytuje svým náročným obyvatelům pohodlí a luxus. Historický řadový dům se tak stal moderní oázou, kde lze žít jako na nekonečné dovolené.

V řadě

Lokalita: Praha, Česko
Studio: No Architects
Autoři: MgA. Jakub Filip Novák, Mgr. MgA. Daniela Baráčková, Ing. arch. Petra Doudová, Ing. arch. Barbora Jelínek
Rok dokončení: 2022
Zastavěná plocha: 110 m²
Hrubá podlahová plocha: 318 m²
Užitná plocha: 238 m²