reSITE 2017: In/visible City přiveze do Prahy světové hvězdy

reSITE 2017: In/visible City přiveze do Prahy světové hvězdy

reSITE odhalil hlavní hosty mezinárodní konference In/visible City, jež proběhne 22.-23. června ve Foru Karlín v Praze. Akce klade důraz na mezioborový dialog a na posilování důvěry mezi městskými samosprávami a soukromým sektorem, bez jejichž synergie se neobejde úspěšný a udržitelný rozvoj měst.

Šestý ročník bude zaměřený na neviditelné i hmatatelné infrastruktury a jejich vliv na architekturu, development a ekonomické příležitosti. Zásadní téma pro Prahu, jež stojí před projektem trasy metra D a oživením několika brownfieldů, nebo pro Brno i menší města. Martin Barry, zakladatel a šéf reSITE, představuje hlavní hosty.

Lze v oblasti infrastruktur objevit něco nového?

Naprosto jistě ano, a právě proto lidé chodí na reSITE, aby našli kreativní a jinde osvědčená inovativní řešení pro nejrůznější problémy a výzvy spojené s rozvojem měst a veřejného prostoru. Na reSITE přijede nejslavnější architektka současnosti Kazujo Sedžima z tokijského studia SANAA, která je držitelkou prestižní Pritzkerovy ceny – obdoby Nobelovy ceny na poli architektury. Je známá takřka neviditelnou architekturou, subtilními konstrukcemi z kovu a dokonalým prolínáním budov s vnějším okolím. Mezi její obdivované stavby patří mnoho veřejných kulturních a vzdělávacích institucí, jako je New Museum v New Yorku, vzdělávací centrum Rolex v Lausanne anebo železniční terminál v Naoshimě v Japonsku.


Kazuyo Sejima, SANAA, Tokio. © Aiko Suzuki

Velmi inspirativní bude přednáška místostarosty Paříže Jeana-Louise Missiky. Po boku progresivní starostky Anne Hidalgo je zodpovědný za městské plánování a atraktivitu města. Představí jeden z největších a nejambicióznějších urbanistických projektů světa „Réinventer Paris“, který během jediné výzvy našel nové využití a investory pro 23 lokalit pařížské metropole vlastněných městem, a využil při tom princip participace. Tento příklad je přenositelný do měst jakékoli velikosti a ukazuje, jak je spolupráce se soukromým nebo i občanským sektorem pro město přínosná.


Ternes – Villiers, Paříž. Iniciativa Réinventer Paris. © Ville de Paris

Přijede mnoho významných žen: krajinná architektka Kathryn Gustafson (Gustafson Porter + Bowman, Londýn, a Gustafson Guthrie Nichol, Seattle), jež navrhla Památník Diany, Princezny z Walesu, a také architektka Caroline Bos z nizozemského UN Studia, jež projektovala Muzeum Mercedes-Benz ve Stuttgartu anebo úchvatné hlavní nádraží v Arnhemu.


Taikoo Place, Hong Kong. © Gustafson Porter + Bowman


Arnhem Central Station, UN Studio © Christian Richters

Budete se věnovat také smart cities a technickým infrastrukturám?
O všech infrastrukturách se musí přemýšlet jako o něčem, co má zajistit udržitelný provoz města a zároveň přináší kulturní hodnoty a ekonomické příležitosti. Města, která uvažují a plánují tímto směrem, lze označit jako chytrá. Pozvali jsme ředitelku vídeňského odboru odpadového hospodářství Martinu Ableidinger, která se podělí o nejinovativnější strategie v řízení zacházení s komunálním odpadem. Město z nich těží energetickými úsporami, má výrazně čistější ulice, a dokonce program na opětovné využití zcela funkčního domácího vybavení. Přizveme k diskusnímu stolu také zástupce Pražských služeb a PVK. Budeme se také třeba věnovat využití a vizualizaci dat s informačními architekty ze studia Tekja z Londýna. Know-how získávání a vyhodnocování dat v reálném čase je nepostradatelné pro jakéhokoli investora do nemovitostí.

Čím překvapíte věrné návštěvníky?
Kromě přednášek letošní reSITE obohatíme o jasně tematizované workshopy a kulaté stoly. Také podpoříme neformální networking na večerních bar crawls pod vedením zajímavých osobností. Poprvé v Praze zprostředkujeme NightSeeing™, noční komentovanou prohlídku s Leni Schwendinger z New Yorku, globální expertkou na venkovní osvětlení. Pozorujeme, že se na reSITE registrují celé pracovní týmy, třeba kancelář šéfa městského plánování z Abú Dhabí, kancelář šéfarchitekta Brna, IPR Praha a stovky hostů od Japonska po USA – je to tedy nejspíše i dobrý teambuilding!

Registrace: resite.cz
22.-23. června 2017 | Forum Karlín, Praha

RubrikyUrbanismus