Dům ve větrném mlýně
Galerie(17)

Staré se snoubí s novým. Polský větrný mlýn se stal příjemným místem k životu

Vloni dokončená rekonverze starého větrného mlýna v Lublinském vojvodství na východě Polska okouzlí člověka na první pohled. Dvojice architektů zde totiž na přání investora vytvořila mimořádně působivý rodinný dům, který si zachovává tradiční prvky polské venkovské architektury a přitom svým obyvatelům nabízí veškerý komfort moderního bydlení.

Základy projektu vznikly v rámci mezinárodní soutěže „Contemporary House 2014 – Village House“. Práce Tomasze Padła a Michała Kucharského si o několik let později všiml investor z Lublinského vojvodství, který vlastnil starý větrný mlýn. Původní koncept obsahoval všechny potřebné úpravy a byl proto pouze přizpůsoben požadavkům zákazníka i technickým a místním podmínkám.

Dům ve větrném mlýně
Dům ve větrném mlýně
Dům ve větrném mlýně
Dům ve větrném mlýně
Dům ve větrném mlýně
Dům ve větrném mlýně
Dům ve větrném mlýně
Dům ve větrném mlýně

Cílem znovuzrozeného větrného mlýna bylo spojit moderní způsob bydlení s novými obytnými funkcemi. Starý mlýn tak získal druhý život, nebyl zdemolován, ani se z něj nestalo mrtvé muzeum, které ožívá jen při návštěvách turistů. Zároveň si zachovává svůj původní výraz a formu, která je charakteristickým a výrazným prvkem tradiční architektury polského venkova.

Omezený prostor nad zemí, velké možnosti pod zemí

Úkolem dvojice architektů tak bylo začlenit funkční náplň do stávající formy. Vzhledem ke svému předchozímu účelu byla budova převážně vertikální. Půdorys byl omezen na vnější rozměry 6,5 x 6,5 m. Proto byly místnosti rozloženy do 3 nadzemních podlaží a dalšího mezipatra.

Pro získání většího obytného prostoru proto byla navržena podzemní část. Ta zahrnuje garáž, technickou místnost a prostorný salonek pro hosty. Železobetonová konstrukce je pokryta zeminou a podpírá hlavní stavbu.

Dům ve větrném mlýně
Dům ve větrném mlýně | Zdroj: Rafał Chojnacki

Na vrcholu rozšířené části suterénu byla vytvořena také vnější terasa, která v létě slouží k příjemnému posezení na čerstvém vzduchu. V nadzemních podlažích se nacházejí místnosti pro obyvatele domu. V přízemí nalezneme obytný prostor s kuchyní a čítárnou. Otevírá se do zahrady s rozsáhlým prosklením.

Další skryté okno umožňuje výhled do vstupního prostoru. V dalších dvou horních patrech se nacházejí ložnice s vlastním sociálním zařízením. V nejvyšším patře se nachází mezipatro zahrnující pracovní prostor s velkolepým výhledem na okolní pole.

Dům ve větrném mlýně
Dům ve větrném mlýně | Zdroj: Rafał Chojnacki

Nová konstrukce byla nutná

Vzhledem ke své nové funkci si budova vyžádala zcela novou konstrukci. Staré a znovu použitelné prvky byly vyčištěny a obnoveny. Spodní část má železobetonové podlahy, stěny a strop. Čtyři pilíře usazené v přízemí podpírají horní úrovně budovy. Ve vnějších stěnách byly použity staré trámy z mlýna, čímž vznikl interiér s hrázděným zdivem.

Povrchová úprava budovy je kombinací starých a nových, historických a moderních prvků. Materiálové pojetí je založeno na souhře tří materiálů. Tím nejdůležitějším je dřevo. Na fasádě byly použity staré dřevěné konstrukční desky. Nová dřevěná prkna byla částečně ohořelá. Na některých místech vstupuje do hry další důležitý materiál – železobeton. Právě ten budovu podpírá.

Po svém dokončení se větrný mlýn stal v odborných i laických kruzích senzací, která je dávána za vzor skvělé souhry osvíceného investora a architektů, kteří si váží odkazu předků.