Ztělesněný minimalismus. Japonský mikrodům nemá ani 20 metrů čtverečních

Bytová krize není zdaleka jen problémem Česka. Palčivě se to týká i mnoha vyspělých západních států, včetně země vycházejícího slunce. V přeplněných a hustě zastavěných japonských megapolích se pak bojuje doslova o každý metr čtvereční. Ke slovu tak přichází i nekonvenční a invenční nápady a realizace.

Architekt Takeshi Hosaka chtěl bydlet v Tokiu. Určitou překážkou je fakt, že v Tokiu už není příliš mnoho volných parcel. Hosaka vše vyřešil šalamounsky – postavil si mikrodům o celkové podlahové ploše pouhých 19 metrů čtverečních s dvojicí zakřivených střech. Jednopodlažní budova nazvaná Love2 House stojí na pozemku ve čtvrti Bunkyo a celkem zabírá plochu 31 metrů čtverečních.

Love2 House
Love2 House
Love2 House
Love2 House
Love2 House
Love2 House
Love2 House
Love2 House

Hosaka se s manželkou přestěhovali do hlavního města poté, co deset let žili v Jokohamě v domě s názvem Love House. Ani tato stavba nepřekypovala velkými rozměry. Rozloha byla pouhých 38 metrů čtverečních.

Poté, co architekt v roce 2015 přijal místo profesora na Univerzitě umění a architektury Waseda, rozhodl se, že se musí přestěhovat do Tokia, aby zkrátil své dojíždění, ale mohl získat pouze tento malý pozemek. Svůj nový, ještě drobnější domov, nazvali Love2 House. Celý projekt přitom pojali jako pokračování tématu malého a chytře řešeného prostoru.

Inspirováno antikou

Hosaka se při projektování Love2 House řídil principy převzatými z architektury starořímských vil. Ty zdůrazňují význam oddělených prostor pro studium, koupání, divadlo, hudbu a epikureismus – filozofii potěšení ze skromnosti. Na omezené podlahové ploše dokázal Hosaka vytvořit prostor a zázemí pro zvyky, které mají on a jeho žena nejraději, včetně jídla, čtení, každodenní koupele a poslechu starých gramofonových desek.

Love2 House
Love2 House | Zdroj: Koji Fujii Nacasa and Partners

Další inspirací byla Hosakovi Skandinávie. Musel se totiž popasovat se skutečností, že na budovu v zimě po tři měsíce nedopadá přímé sluneční světlo. „Vytvořil jsem si proto náčrt dvou zakřivených střech, které jsou otevřené k obloze. V zimě tato dvě střešní okna účinně přivádějí do domu měkké sluneční světlo a v létě je dům naplněn zářivými slunečními paprsky jako v tropech,“ uvádí Hosaka.

Střecha se skládá ze dvou skořepin. Ty jsou spojeny v různých výškách a vytvářejí jednoduchý tvar domu. Okapy střešních skořepin mají rovný tvar, aby splynuly s okolím, avšak vrchol skořepin je mírně zakřivený.

Love2 House
Love2 House | Zdroj: Koji Fujii Nacasa and Partners

Malý, ale robustní

Výška šikmých stropů umocňuje dojem z celkové plochy interiéru. Znovu se hodí připomenout, že dům má pouhých 19 metrů čtverečních obytné plochy, nepůsobí však stísněným dojmem. Tento pocit je zdůrazněn propojením s venkovním prostředím prostřednictvím střešních oken a velkých posuvných dveří lemujících obytný prostor. Ze železobetonových stěn pak vystupuje sedm příček, které vymezují jídelní, kuchyňskou a spací zónu.

Love2 House
Love2 House | Zdroj: Koji Fujii Nacasa and Partners

Love2 House je navíc přes veškerou snahu o vytvoření oázy klidu a míru, nedílnou součástí jednoho z nejrušnějších měst světa. „Když necháme okno směrem do ulice úplně otevřené, kolemjdoucí si s námi povídají. Občas dokonce pohladíme i procházející se psy z jídelny. Vepředu máme i záhon, takže si ho užíváme jako svou zahrádku. V tomto domě cítíme město velmi blízko. Jsme opravdu překvapeni, jak příjemná je komunikace s městem,“ uzavírá Hosaka.

Daniel Zeman