ST Smrcna fotoFOTES 010 1200
Galerie(16)

Usedlost v jižních Čechách nabízí místo pro rodinu i pro automobilové veterány

Majitel pozemku o rozloze větší než tři hektary je člověk energický a podnikavý, ctí tradice a jedním z jeho koníčků jsou staré automobily. A to vše se odráží ve velkorysé usedlosti, kterou si nechal postavit.

V hezké jihočeské vesnici poblíž přírodního parku Česká Kanada vzniklo romantické místo k rodinnému bydlení, práci, relaxaci, pro občasný pobyt hostů, a současně také zázemí pro automobilové veterány.

ST Smrcna fotoFOTES 004 1200
ST Smrcna fotoFOTES 012 1200
ST Smrcna fotoFOTES 011 1200
ST Smrcna fotoFOTES 009 1200
ST Smrcna fotoFOTES 008 1200
ST Smrcna fotoFOTES 007 1200
ST Smrcna fotoFOTES 006 1200
ST Smrcna fotoFOTES 005 1200

Základním požadavkem majitele byl dům bez podkroví a s plochou střechou. Ačkoli bývá předpis na sedlovou střechu ve většině sídel absolutně nesmyslný, zde bylo jednoduché tvarosloví, vycházející z místních tradic pro architekty Jána Stempela a Jana Jakuba Tesaře důležitým atributem. Zásadním inspiračním zdrojem pak byla tradiční urbanistická struktura a objemové řešení staveb obce Smrčná.

Zeď jako spojující prvek

Vznikly tři jednoduché kompaktní stavby se sedlovými střechami, odpovídající svými proporcemi stylu místní lidové architektury, jež přirozeně zapadají do rázu okolní krajiny. Podle urbanistické zvyklosti jsou i tyto objekty, stejně jako původní domy v obci, orientovány hřebenem střechy kolmo na přiléhající komunikaci. Kompaktnost usedlosti stvrzuje také zeď tvořící jednolitou linii se štíty, přerušená pouze vjezdovými vraty.

ST Smrcna fotoFOTES 013 1200
Stavba přirozeně zapadá do okolní krajiny. | Zdroj: Fotes

Objekty jsou založeny na základových pasech, nosné svislé konstrukce jsou provedeny z tvárnic Porotherm v odpovídajících tloušťkách, bez následného zateplení a s tepelněizolační omítkou a fasádní jemnozrnnou omítkou.

Výklenky v severní fasádě hlavního objektu jsou opatřeny hliníkovým obkladem. Menší objekt – altán, je z betonových tvárnic ztraceného bednění s oboustrannou štukovou omítkou. Po obvodu všech objektů jsou navrženy vsakovací rýhy s odsazením 0,6 – 2 metry.

Tři navenek tradiční stavby s moderním podtextem

Dvůr je pomyslně v duchu venkovských zvyklostí rozdělen na hospodářskou a obytnou část. Jeden ze dvou větších objektů slouží k parkování automobilových veteránů, v podkroví je ubytování pro návštěvy. Dům uprostřed, orientovaný na jihovýchod, nabízí prostorné a komfortní bydlení pro čtyřčlennou rodinu s hlavní ložnicí v přízemí, takže požadavek majitele byl splněn – do podkroví nemusí.

Ve třetí, menší stavbě je venkovní kuchyně s krytým posezením. Prosklená stěna propojuje vnitřní prostor obytného domu s terasou a se zahranou. Okna jsou zasklena bezpečnostním sklem, stínění zajišťují v přízemí přiznané roletové žaluzie s elektrickým ovládáním, střešní okna jsou opatřena venkovní žaluzií se solárním pohonem.

ST Smrcna fotoFOTES 017 1200
Důležitou roli v celkovém stylu stavby hrají moderní materiály a citlivé zvolené barvy. | Zdroj: Fotes

Důležitou roli v celkovém stylu stavby hrají moderní materiály a citlivé zvolené barvy. Bílou omítku obvodových fasád domů, zářící již z dálky, nelze přehlédnout, usedlost tak získává optimistický ráz.

Antracitový odstín střešní krytiny koresponduje s barvou okenních rámů a garážových vrat. Dvůr s vodním prvkem, zdánlivě ledabyle částečně krytý štěrkem a zarostlý travou vzbuzuje dojem vesnického dvorku. Zahrada přechází v rozlehlou louku.

Minimalismus exteriéru byl v interiéru doveden k dokonalosti – kombinace dřeva a bílých omítek s akcentem skleněných ploch a šedých odstínů vytváří příjemný prostor s domáckou atmosférou.

 

Usedlost v jižních Čechách

Místo: Smrčná
Architekt: Stempel & Tesař architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Spolupráce: Ondřej Moravec, Jaroslav Šaroun
Klient: soukromá osoba
Projekt a výstavba: 2014 – 2020
Pozemek: 32 839 m2
Zastavěná plocha: 304 m2
Užitná plocha: 397 m2

Daniela Bartošová