Nadčasový design je trvalou inspirací
Galerie(10)

Nadčasový design je trvalou inspirací

Krajina chráněné oblasti Moravský kras rámuje hmotu krychle, opláštěnou železobetonem a sklem. Rodinný dům v obci Ráječko má tři strany tvořené pohledovým betonem, kdežto hlavní fasáda je plnoplošně prosklená. Celkový výraz, přes svou jednoduchost, vzbuzuje respekt a současně pocit stability a bezpečí.

Jednoduché přímé linie
Jako geniální se jeví umístění prosklené stěny úhlopříčně k bočním stěnám, což jednoduchou koncepci ozvláštňuje a současně tvoří funkční zastřešení terasy před průčelím. Stačilo k tomu jemně posunout boční stěny a z čtvercového půdorysu se stal lichoběžníkový, který domu dává dynamiku. Druhý trojúhelník střechy přesahuje nad vstupním vchodem.

Jednoduché přímé linie, které dům charakterizují, porušuje jediná křivka, kterou je prohnutí na střeše pro vytvoření odvodňovacího žlabu.

Krychle zarámovaná přírodou Moravského krasu

Minimální náklady
Vzniku tohoto nepřehlédnutelného domu předcházel požadavek navrhnout a postavit progresivní plnohodnotný dům, ovšem při minimálních nákladech. Výsledkem je betonový box pootočený tak, aby měl interiér dostatek světla. Nosná konstrukce se skládá z venkovní monolitické železobetonové slupky a vnitřní nosné konstrukce z kombinace ocelových sloupů a železobetonových stěn. Do pevné betonové vnější schránky je vsunuta dřevěná vrstva z březové překližky, která vytváří příjemný a teplý interiér.

Plnoplošně prosklená hlavní fasáda

Interiér na míru

Dům má tradiční dispozici – v přízemí je hlavní obytný prostor se zázemím a kuchyní. Interiér zde plynule pokračuje na dřevěnou terasu a dál na zahradu, jedinou bariérou je široké pásové okno. V horním patře se nachází koupelna, pracovní kout a ložnice, která se dá v případě potřeby rozdělit na dvě.

Více zajímavých realizací najdete v sekci Rodinné domy.

Minimální půdorys vyvolal potřebu některých netradičních řešení. Například do kuchyně se nevešla lednice, takže pro ni byla vytvořena nika v betonové fasádě. Stejný princip funguje i u nábytku – některé kusy jsou skládací a vyklápějí se ze stěn dřevěného boxu, aby nezabíraly moc místa.

Koupelna v 2.NP vytvořena příčkou z matného skla s posuvnými dveřmi

Trvalá inspirace

Autorem originální stavby je uznávaný brněnský architekt Zdeněk Fránek, který vedle velkých projektů dokáže vytvořit i sebevědomý rodinný dům, navíc s minimálním rozpočtem. Všechny uvedené atributy řadí dům v Ráječku, přestože není žhavou novinkou, k trvalé inspiraci, hodné následování.


Přímé linie a hladké plochy minimalistického designu

Autor: FRANEK ARCHITECTS, Zdeněk Fránek
Kraj: Jihomoravský
Plocha pozemku: 1 452 m2
Zastavěná plocha: 69 m2
Užitná plocha: 120 m2
Obestavěný prostor: 500 m3
Realizace: 2009

Marie Urbancová
Foto: FRANEK ARCHITECTS