Bungalov s tradiční koncepcí, a přece jiný

Bungalov s tradiční koncepcí, a přece jiný

Na svažité parcele v Černošicích stojí bungalov, který se výrazně odlišuje od obvyklého řešení tohoto typu staveb. I on je koncipován jako přízemní s plochou střechou a velkoplošným prosklením, ale odlišuje se oblými tvary, které stavbě dávají půvab a v souladu s Feng Shui eliminují napětí.

Benefitem zvolené parcely jsou excelentní výhledy, a to do zeleného údolí, na skalní stěny a také na siluetu Prahy. Dispozice domu je tedy navržena tak, aby přednosti pozemku využila a pohledy do okolí se staly součástí interiéru. Výsledkem je trojramenný tvar stavby, osazené v severní části pozemku a doplněné rozsáhlou zahradou orientovanou na jih. Orientace ramen je směrem k jednotlivým cílům, tedy k údolí, ke skalám, na Prahu a do zahrady. Působivý výsledek ještě podtrhují sluneční paprsky, díky umístění terasy na jižní straně.

Rodinný dům v Černošicích představuje bytovou jednotku o velikosti 4+1. Komunikační plochy jsou v dispozičním řešení omezeny na vstupní chodbu, ze které je přístupné jak technické zázemí a garáž, tak obytná část rovnoměrně rozmístěná po celém obvodu stavby. V ní je jasně vyprofilovaná společenská zóna, přecházející plynule v plně zastřešenou a nadstandardně rozměrnou terasu.

Jednoduchost, střídmost, kompaktnost, tak lze dům v Černošicích charakterizovat. K tomu je třeba připočíst jeho plastické tvary, které, jak říkají autoři návrhu z architektonického ateliéru Master Design, zajišťují, že se stavba chová organicky. Eliminuje výskyt ostrých rohů a nenápadně je zaobluje. Výsledkem je kompaktní hmota – celistvá, jednotná, dostatečně silná.

Návrh: Architektonický ateliér Master Design

Marie Urbancová
Foto: Master Design