Fasáda, která vyrábí elektřinu
Začátkem minulého roku byla v Düsseldorfu dokončena stavba komplexu kancelářských budov Bonneshof Office Center, který rozšiřuje stávající objekt z roku 2007. Členité objekty s geometrickou fasádou propojuje prosklená hala. Nová pětipatrová budova s podzemním parkovištěm se vyznačuje propracovaným designem i vysokou energetickou efektivitou.
V městské čtvrti Golzheim se i přes centrální pozici nachází řada zelených ploch. Oblast nabízí vysoce kvalitní rezidenční nemovitosti a kanceláře. Novostavba Bonneshof Office Center (B. O. C.), ve vlastnictví Nordrheinische Ärzteversorgung, má název odvozený z ulice Am Bonneshof a navazuje na objekt z roku 2007 Tersteegen Office Center (T. O. C.). Na obou objektech se podíleli architekti z RKW Architekten + Städtebau a stavební firma Quantum Immobilien AG.
Další kancelářské objekty se nacházejí především na jih a západ, zatímco rezidenční výstavba je orientována severovýchodně. Z pohledu urbanistického rozvoje do sebe oba objekty zapadají a tvoří celek. Rozvětvená struktura budov jde ruku v ruce s heterogenním prostředím. Díky jakýmsi otevřeným prstům budova získává rozsáhlé fasádní plochy, které zprostředkovávají kontakt s okolím, což byl i záměr investora. Vnitřní nádvoří a výklenky se zelení uživatelům objektu zajišťují příjemné zázemí.
Centrální prosklení
Významný uzel představuje dvoupodlažní prosklená hala, která nový objekt spojuje s původním a představuje srdce celého komplexu, zázemí a centrální vstupní prostor do kancelářských prstenců. Nachází se zde recepce, bistro zóna a konferenční místnosti s výhledem do parku. Tato multifunkční tepna zprostředkovává vstup do kancelářských prostor všech horních pater. V prstencových objektech, přiléhajících k centrální hale, se nacházejí skupinky kanceláří s tichým výhledem do dvorků se zelení. Fasáda s vysokým stupněm transparentnosti zajišťuje ideální zdroj přirozeného světla, které se díky skleněným dělicím příčkám dostává hluboko do budovy. Atmosféru kanceláří umocňují povrchy v reflexní černé, bílé a stříbrošedé. V přístupových prostorách kontrastuje zářivě oranžová, která doplňuje převážně modré tóny sousedícího objektu.
Geometrické opláštění
Fasády obou objektů charakterizují geometrické tvary. Černobílý obdélníkový vzor na B.O.C. kontrastuje s metalickou černomodrou fasádou objektu T.O.C s nápaditými kruhovými prvky. Fasádní koncept nového objektu sestává ze dvou typů fasád v různém provedení. Hlavní část fasády je založena na variacích dvojité fasády. Fotovoltaické a stínicí panely vnějšího pláště byly instalovány v závislosti na míře slunečního záření a charakteru místností. Druhý typ fasády se týká centrální spojovací haly a odsazeného vrchního podlaží. Na celoprosklenou dvoupodlažní konstrukci vstupní haly byl použit sloupkopříčkový fasádní systém, opláštění u vrchního podlaží pak doplňují neprůhledné panely.
Bloková konstrukce
Zajímavou reliéfní strukturu získala fasáda díky střídání skleněných okenních prvků s předsazenými fotovoltaickými panely v černé barvě a stínicími panely s bílým potiskem. Okna mají elegantní vzhled bez viditelných vnějších křídel. Součinitel prostupu tepla U dosahuje u fasády jako celku hodnoty 1,3 W/(m2K), u skleněných částí pak 1,0 W/(m2K).
Významný podíl prefabrikace fasádních dílů vedl k rychlé kompletaci na místě, a to včetně instalace fotovoltaických modulů. Základní fasádní prvek, s rozměry 3,5 x 2,7 m, se od podlahy ke stropu skládá ze dvou okenních jednotek s dovnitř otvíranými křídly s omezovačem otevření, z vnější strany s předsazeným protislunečním stínicím panelem nebo fotovoltaickým modulem. Dodatečné zastínění objektu zajišťují venkovní žaluzie. U objektu bylo použito vrstvené bezpečnostní sklo. Vnější strana stínicích panelů má dle zadání architekta digitální potisk s bílým vzorem. Druhý typ panelů vychází ze struktury fotovoltaických článků a dominantního tmavě šedého skla. Přestože z vnějšku fotovoltaické panely působí neprůhledně, denní světlo se do místnosti dostává, pouze nepřímo, jakoby přes sluneční brýle.
Energeticky aktivní přístup
Energetický koncept budovy B. O. C. je založen na pasivních i aktivních komponentech. Vedle pasivních opatření v podobě cílené regulace denního světla i tepla ze slunečního záření skrze venkovní žaluzie a stínicí panely hraje při udržování optimální teploty v budově významnou roli energeticky efektivní a nízko nákladový rezervoár pro chlazení a ohřívání.
Použity byly i další environmentální a ke zdrojům šetrné systémy. Tepelná energie je v zásadě dodávána přes kogenerační CHP jednotku s kombinovanou výrobou tepla a elektřiny. Ochlazování budovy v letních měsících probíhá přes absorpční chladicí zařízení s hybridní chladicí věží.
Půdorys přízemí
Zdroj: RKW Rhode Kellermann Wawrowski
Půdorys prvního podlaží
Zdroj: RKW Rhode Kellermann Wawrowski
Teplota v kancelářských prostorách se reguluje skrze podlahový topný pás, umístěný podélně kolem stěn. Nechybí vysoce účinný ventilační systém s rekuperací tepla. Dodatečné požadavky na topení či chlazení jsou řešeny prostřednictvím energetického centra vedlejšího objektu T. O. C. Do pláště B. O. C. bylo instalováno celkem sto čtrnáct monokrystalických fotovoltaických modulů o ploše asi pěti set čtverečních metrů.
S výkonem 63 kWp fasáda doplňuje fotovoltaickou elektrárnu na střeše objektu o výkonu kolem 108 kWp. Administrativní budova v současnosti produkuje významný podíl elektřiny spotřebovávané na místě. Celková energetická koncepce vychází z projektu společnosti EGC. Společnost komplexně zaštiťuje topení a klimatizaci pro oba objekty a spravuje fotovoltaické systémy.
Bonneshof Office Center
Místo: Düsseldorf, Německo
Investor: Nordrheinische Ärzteversorgung
Architekt: RKW Rhode Kellermann Wawrowski Architektur + Städtebau
Hlavní dodavatel, projektový management: Quantum Immobilien
Dohled nad projektem: E+P Engineering + Projektmanagement & Co.
Strukturální plánování: Schüßler-Plan
Protipožární ochrana: BSCON Brandschutzconsult
Technické zařízení budovy: ITG Hans Pitz & Co.
Stavební technologie: YIT Germany
Energetický koncept: EGC Energie- und Gebäudetechnik Control & Co.
Krajinářská architektura: Ziegler Grünkonzepte
Fasáda – konzultace: IFF Ingenieurgesellschaft für Fenster- und Fassadentechnik
Fasáda – design a výroba: Haskamp GmbH & Co. Metall- und Elementbau
Typ fasády: Schüco AWS 75 BS.HI jako bloková konstrukce s různými systémovými specifikacemi
Fotovoltaika: Do fasády integrované fotovoltaické panely Schüco (BIPV), monokrystalické, černé
Detail: Hlavní budova, vertikální a horizontální řez křídlem
Petr Herynek, Schüco CZ
Foto: Schüco CZ