Inteligentní a šetrná. V Ostravě se rodí administrativní budova Organica

Organica
Zdroj: Contera

Společnost Contera staví ve čtvrti Nová Karolina v Ostravě kostru administrativní budovy Organica, v níž vznikne 23 300 metrů čtverečních kancelářských či obchodních ploch. Stavba začala před necelým půlrokem, na jaře už se začne stavět nadzemní část budovy.

Stavba bude hotová ve druhé polovině roku 2023, největším nájemcem bude dodavatel informačních technologií TietoEVRY. Náklady na stavbu přesáhnou miliardu korun.

„Pokračujeme v hrubých terénních úpravách a pilotovém založení objektu a rozeběhnuty jsou i práce na monolitickém železobetonovém skeletu,“ uvedl projektový ředitel Contery Martin Budina. Tyto práce potrvají přibližně do poloviny dubna, kdy budou vybetonována dvě podzemní podlaží.

„Pak začne růst nadzemní část budovy. Ve čtvrtém kvartálu roku 2022 bude Organica vodotěsná a v prvním kvartálu roku následujícího sem Contera pustí firmu TietoEVRY, která začne s přípravami svých prostor,“ uvedla firma.

TietoEVRY zaplní zhruba tři čtvrtiny celkové administrativní plochy Organiky. „Zbytek obsadí další nájemci, přičemž s některými je Contera již ve fázi pokročilých smluvních jednání,“ uvedla firma. V budově by mohlo pracovat až 3500 lidí. Organica bude využívat takzvané inteligentní řídicí systémy a bude šetrná k životnímu prostředí.

Po halách administrativa

Česká společnost Contera staví a pronajímá průmyslové areály pro české i zahraniční firmy. Organica je jejím prvním administrativním projektem. Současně firma v ostravské čtvrti Hrušov staví logistický areál Contera Park Ostrava D1, který se zastavěnou plochou zhruba 90.000 metrů čtverečních bude patřit k největším v republice.

Největší ze čtyř plánovaných hal tam obsadí největší tuzemský prodejce sportovního zboží Sportisimo, který tam přesune svou logistickou základnu z Rudné u Prahy. Firma už začala instalovat vlastní skladové systémy.

„Ve druhé hale o celkové rozloze 40.000 metrů čtverečních se v Contera Parku Ostrava D1 už naplno zabydlel Plzeňský Prazdroj a developer připravuje prostory pro firmy AT Computers a VAS Solutions,“ uvedla firma. Ještě tento měsíc Contera v areálu dokončí většinu dopravní a technické infrastruktury.

Contera vlastní a provozuje také průmyslové parky v Ostravě-Kunčičkách, Mošnově na Novojičínsku, Brně, Praze či Teplicích a na Slovensku. Specializuje se na přestavbu a revitalizaci brownfieldů.

red