Kanceláře podporující kreativitu

Architekti ze Studia Perspektiv stojí za designem a realizací zbrusu nových pražských kanceláří technologicko-konzultační společnosti Trask solutions, dlouholetého inovačního partnera velkých společností a institucí.

„IT už dávno neznamená pouze přesné programování dle zadání,“ říká Filip Tománek, CEO a zakladatel Trask solutions. „Očekává se od nás kreativita, nový přístup k věcem a dokonalé pochopení zákazníka. Proto je pro nás důležité vytvářet atmosféru a mít tomu odpovídající prostory podporující kreativitu, spolupráci v týmech a hlavně mezi nimi. To ale nelze realizovat v běžných kancelářských prostorech. Proto mají naše kanceláře více míst pro diskuzi a kreativní spolupráci než pracovních stolů.“

Vstupní prostor
Vstupní prostor |
Březový háj v interiéru
Detail kuchyně
Dětský koutek
Míst pro diskuzi a spolupráci je víc než pracovních stolů.
Prosvětlený recepční pult
Přednášková místnost
Půdorys kanceláří
estimetrový bar z betonu a železa

Snídaně je základ

Pro Trask jsou nové kanceláře symbolem nové etapy. Bohatá firemní kultura společnosti promluvila do mnoha důležitých rozhodnutí v průběhu projektu. Nikde se ale síla tradice a společenství neozvala s takovou razancí jako při diskuzích o uspořádání prostoru.

Konferenční sál a komunitní obývák o ploše několika čtyřpokojových bytů dává najevo, že Trask si svých zaměstnanců náležitě váží. Studio Perspektiv ve spolupráci s českými designéry z Gravelli připravilo důstojné dějiště oblíbených firemních snídaní – šestimetrový bar z betonu a železa. Nezapomnělo se ani na návštěvy.

Hned u vstupu čeká příchozí ochutnávka práce s prostorem a přehlídka materiálů. Překližka, trapézový plech a drátosklo na stěnách se dramaticky a živelně rozpínají. Impozantní recepční pult z prosvětleného betonu LiCrete je šitý na míru potřebám recepčních i příchozích.

estimetrový bar z betonu a železa
Šestimetrový bar z betonu a železa |

Na houpačce

Zálivy pracovních stolů se poddávají organickému tvaru budovy. Navzájem jsou odděleny tabulemi na nápady. Nikdo nepracuje v izolaci. Chodba je prázdný pojem. Každý intuitivně cítí, kudy se vydat. Mezi pracovní hnízda vložili autoři místa k odpočinku, studovnu s odbornou knihovnou a focus room pro soustředěnou práci.

Chcete se trochu pohoupat a probrat přitom projekt? Můžete. Zacvičit si jako na základce? Koza, švédská bedna a ribstol jsou vám k dispozici. Jdete do práce s dítětem? Dětský koutek je za rohem.

Posedlost detailem

Interiér Trasku je výsledkem vzácné symbiózy designu, odvahy a posedlosti detailem. Vše je přiznané, nic není lež. Prostoru vévodí surové a ryzí materiály – březová překližka, velkoformátový plech, beton, sklo. Výzvou pro architekty bylo uhlídat kvalitu dělicích konstrukcí z přiznaného sádrokartonu.

Stěny zdobí práce nadějných českých malířů a grafiků. Grafické řešení je dotažené do posledního piktogramu. I na zdánlivých maličkostech, jako například výběr květin, je patrné úsilí a péče.

Kanceláře Trask solutions
Místo: Praha
Architekt: Studio Perspektiv, Martin Stára, Ján Antal
Spolupráce: Vojtěch Hasalík
Klient: Trask solutions
Projekt: 2017–2018
Realizace: 2018
Text: Studio Perspektiv, Tereza Janišová
Foto: Boys Play Nice

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2019.