Hotel a kulturní centrum, „kde rostou dobré věci“

Shiroiya Hotel credit Katsumasa Tanaka B0008569
Zdroj: Katsumasa Tanaka

Přijměte pozvání do japonského města Maebashi, které od roku 2016 láká nové obyvatele i turisty pomocí rozvoje města pod sloganem „Where Good Things Grow“. Novinkou je zde rekonstrukce Shiroiya hotelu, který propojuje umění s účelem ubytování a má potenciál stát se kulturním střediskem města.

Plán pro stavbu Shiroiya hotelu vznikl společně s koncepcí pro obnovu celého města Maebashi, které bylo dříve zasvěceno výrobě hedvábí a vzniklo zde snad nejvíce invencí, co se tohoto oboru v Japonsku týče.

Samotný hotel stojí v samém centru města na místě původního Shiroiya Ryokan (Japanese Inn), ve kterém se v minulosti ubytovalo mnoho japonských umělců a osobností, jako např. romanopisec Mori Ougai či slavný japonský generál Nogi Maresuke.

Roku 2008 ale musel být uzavřen kvůli postupnému vylidňování města. Budově rovněž hrozila demolice, kterou v roce 2014 odvrátil městský regenerační projekt, který byl spuštěn jako součást aktivit Hitoshi Tanaka Foundation.

Díky nim byl objekt po šesti letech práce architekta a designéra Sou Fujimota a šesti mezinárodních umělců (včetně argentinského konceptuálního umělce Leandro Erlicha, newyorského postminimalisty Lawrence Weinera, tokijského fotografa Hiroshi Sugimota, japonského sochaře Tatsuo Miyajima a Brita Ryana Gandera) znovu otevřen, a to v prosinci roku 2020.

„Obývací pokoj“ s Michelinskou hvězdou

Budova dnes slouží i jako kulturní centrum a pomyslný obývací pokoj pro místní obyvatele i cestující. Spojuje v sobě luxusní ubytování, umělecký i gastronomický zážitek. Nachází se zde dva jídelní prostory – restaurace Joshu, kterou vytvořil Hiroyasu Kawate, šéfkuchař a zároveň majitel francouzské restaurace Florilège, která se nachází v Tokiu a byla oceněna Michelinskou hvězdou.

Shiroiya Hotel credit Katsumasa Tanaka B0008809
Shiroiya Hotel | Zdroj: Katsumasa Tanaka

Druhým místem je poté méně formální Lounge, umístěná v Heritage Tower, která je celodenně otevřená a slibuje stát se „obývacím pokojem“ celého města – příjemným místem pro setkávání se a trávení času. Obě restaurace nabízejí řadu překvapivých kulinářských zážitků.

Uměleckým zážitkem je pak i samotná architektura, jelikož Sou Fujimoto vytvořil v opravené budově otevřené atrium odstraněním několika betonových pater, díky čemuž se prostor otevírá do závratné výšky a je zalitý světlem. Nové vnitřní schodiště budovy pak reaguje na „světelné roury“ argentinského umělce Leandra Erlicha, které mají být připomínkou vodovodního potrubí v původní budově.

Umělecká díla i zeleň

Nově byly vytvořeny také tematické věže – památková a zelená. Památková věž má připomínat více jak třísetletou historii místního hotelového podnikání, zelená věž v podobě zeleného pahorku a vystupující bílou věží má evokovat krajinu podél místní řeky Tone.

V roce 2016 byl do města rovněž přemístěn Zvon slunce od Tara Okamota, což zavdalo myšlence začlenění návrší do nové budovy. Exteriér hotelu směrem k ulici č. 50 zdobí osobitý design Lawrence Weinera, na recepci je pak umístěna velká fotografie z kolekce „Seascapes“ od Hiroshi Sugimota.

Shiroiya Hotel credit Daici Ano Tomoyuki Kusunose 158
Zdroj: Daici Ano + Tomoyuki Kusunose

Na vrcholu Zelené věže si mohou hoteloví hosté vychutnat umělecká díla mezinárodně uznávaného umělce Tatsuo Miyajima. Každý pokoj pro hosty poté obsahuje jedinečná umělecká díla místních umělců, ale i těch mezinárodních, kteří pocházejí z prefektury Gunma.

Od partnerů ASB

V Heritage Tower se poté nachází čtyři unikátní, designové pokoje, které byly navrženy čtyřmi tvůrčími génii: světoznámým britským designérem Jasperem Morrisonem, italským mistrem architektury Michelem De Lucchiem, slavným argentinským konceptuálním umělcem Leandro Erlichem a předním japonským architektem (a tvůrcem celého konceptu hotelu) Sou Fujimotem.

Návštěva budovy tak přináší požitek všem smyslům a zároveň přináší kreativní inspiraci. Umělecká díla, která dotvářejí atmosféru místa, byla vybrána s ohledem na koncept Sou fujimota – splývání starého s novým. Mapku s vystavenými uměleckými díly je možné najít na webových stránkách hotelu Shiroiya.

„Model Maebashi“ se stal rychle známým jako vzor revitalizace středně velkých měst.

Shiroiya Hotel

Autor: Sou Fujimoto Architects
Výrobce (interiéry): Louis Poulsen
Umístění: 2-chōme-2-15 Honmachi, Maebashi
Země projektu: Japonsko
Realizace: 2020
Užitná plocha: 2 565 m2

Kateřina Tobišková