
Praha hledá vizi pro zanedbané prostranství u Vltavy. Hlásit se mohou architekti z celého světa
Hlavní město Praha, městská část Praha 1 a společnost WIC Prague vyhlásili mezinárodní architektonicko-urbanistickou soutěž RaumScape na přeměnu piazzetty před bývalým hotelem Intercontinental, nyní Fairmont Golden Prague. Cílem je transformovat prostor mezi Pařížskou ulicí a Dvořákovým nábřežím v atraktivní veřejné prostranství, které bude vstřícné jak k obyvatelům, tak k návštěvníkům města.
Soutěž doplňuje už dokončenou rekonstrukci ikonické budovy z přelomu 60. a 70. let, která se nedávno dočkala rekonstrukce. Hotel byl v dubnu znovu otevřen pod značkou Fairmont a s novou vizí kulturního i společenského centra. Logickým pokračováním projektu je právě kultivace jeho bezprostředního okolí.
Zanedbané náměstí čeká na návrat do městského života
„Předpolí hotelu Fairmont Golden Prague je významným bodem městské krajiny. Jeho obnova může nabídnout nový impuls nejen centru města, ale i jeho obyvatelům a návštěvníkům,“ říká architekt a první náměstek pražského primátora Petr Hlaváček. Návrhy mají pracovat s městskou krajinou jako vrstevnatým prostorem, který v sobě propojuje architekturu, zeleň, vodní prvky i veřejné aktivity.
Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská zdůraznila, že piazzetta by neměla sloužit jako parkoviště, ale jako kvalitní městské prostředí s důrazem na zeleň a přívětivost. Podle zadání musí být minimálně 3000 m² z celkové plochy 3200 m² veřejně přístupné, z toho alespoň 600 m² věnovaných vegetaci.
Inspirace Raumplanem: Loosův odkaz ve veřejném prostoru
Soutěž RaumScape navazuje na architektonický koncept Raumplanu Adolfa Loose, známý z Müllerovy vily. Loosovo pojetí prostoru, který pracuje s výškovými úrovněmi místo tradičních podlaží, přetavuje soutěž do současného kontextu krajinářské architektury. Spojením Raumplanu s „landscape“ vzniká návrh, který má ambici přetvořit zanedbaný prostor na kultivované a propojené místo v centru města.
Autorem původního návrhu rekonstrukce hotelu je architekt Marek Tichý. Projekt Staroměstská brána zahrnoval i řešení širšího okolí hotelu, jehož součástí měla být částečná zástavba piazzetty. Vzhledem k veřejné debatě se investoři rozhodli zadat revitalizaci náměstí jako samostatný úkol v otevřené soutěži, jejíž koncept připravil tým CCEA MOBA.
Očekávání jsou vysoká – zájem mají i špičková studia
Zadání soutěže počítá s vybudováním schodišť, výtahu a technologického zázemí podzemního parkování, zároveň však klade důraz na bezbariérovost, udržitelnost a modrozelenou infrastrukturu. Přirozené propojení Pařížské ulice s nábřežím má zvýšit atraktivitu místa pro pěší, cyklisty i rodiny s dětmi.
Do soutěže se mohou přihlásit architekti a urbanisté z celého světa, uzávěrka je stanovena na 2. června. Výběr návrhu provede mezinárodní porota v čele se Sarah M. Whiting, děkankou Harvard GSD. Porotu doplní mimo jiné CEO dánského krajinářského studia SLA Mette Skjold a zástupci města, památkářů i veřejnosti.
„Taková parcela už v centru Prahy není. Pro architekty je to výjimečná příležitost, jak se podílet na utváření podoby Starého Města,“ uvedl Igor Kovačevič z CCEA MOBA.