Revitalizace pražských náplavek

Mimořádný výsledek. Pražské náplavky jsou v shortlistu Mies van der Rohe Award

Český veřejný prostor se může pochlubit mezinárodním úspěchem. Do užšího shortlistu 40 nominovaných děl na cenu Mies van der Rohe Award 2022 byla vybrána revitalizace pražských náplavek od architekta Petra Jandy. Seznam zveřejnily pořadatelé soutěže - Evropská komise a Nadace Miese van der Rohe.

Do letošního ročníku soutěže bylo nominováno celkem 532 realizací ze 44 zemí. Poprvé byla cena udělena již v roce 1987, vyhlašuje se každé dva roky. Vzhledem k pandemii však byla soutěž poprvé v historii odložena o rok. Českou republiku reprezentovalo celkem 11 nominovaných projektů vybraných nezávislými odborníky.

Sedm členů poroty – předsedkyně Tatiana Bilbao, Francesca Ferguson, Mia Hägg, Triin Ojari, Georg Pendl, Spiros Pengas a Marcel Smets – vybralo nyní celkem 40 děl, která podle nich poukazují na možnosti a trendy současné architektury v evropském prostoru. Zaměřují se jak na sociální začlenění, udržitelnost a estetiku.

Po boku Nizozemska a Norska

Díla zařazená do užšího výběru nalezneme v 18 různých evropských zemích. Pět z nich se nachází v Rakousku, Francii a Španělsku. V Belgii, Německu a Spojeném království vznikly 3 stavby. Dánsko, Finsko, Polsko a Portugalsko mají v užším výběru 2 díla a Česká republika, Řecko, Maďarsko, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Rumunsko a Slovinsko po 1 díle.

Revitalizace pražských náplavek
Revitalizace pražských náplavek | Zdroj: BoysPlayNice

Ve výběru 40 prací je nejvíce zastoupen kategorie Kolektivní bydlení s 9 pracemi. Kulturní stavby (muzea, galerie, umělecká a kulturní centra a obnovy kulturního dědictví) mají 7 zástupců, smíšených staveb je 6, stejně jako vzdělávacích objketů (školy a univerzity). Revitalizace náplavek spadá do oblasti urbanistických děl (náměstí a veřejná prostranství), kde kromě nich nalezneme další 3 stavby. Sportovní a volnočasové objekty mají 2 zástupce, po jednom pak mají oblasti obchodu, stravování a ubytování, průmyslu, krajinářství, kanceláře a sociální péče.

Největší porevoluční zásah do veřejného prostoru

Revitalizace pražského nábřeží byla podle autorské zprávy pro porotu označena jako největší pražská investice do veřejného prostoru v porevoluční éře. Jedná se o území v celkové délce téměř čtyři kilometry na třech pražských nábřežích – Rašínově, Hořejším a Dvořákově. Je první svého druhu se enormním sociokulturním dopadem. Obnova a vdechnutí nových funkcí 20 klenbám v nábřežní zdi oživuje veřejný prostor. Kobky slouží jako kavárny, dílny, galerie, prostor pro sousedská setkávání a veřejné toalety.

Revitalizace pražských náplavek
Revitalizace pražských náplavek | Zdroj: BoysPlayNice

„Projekt budovaný více než 10 let jsme spoluiniciovali v roce 2009 jako programové a architektonické oživení pražské náplavky,“ vysvětluje Petr Janda. „V době našeho vstupu byl prostor opuštěný po povodni v roce 2002 a oficiálně pronajímaný pro parkování. Postupnou obsahovou aktivací jsme dosáhli dnes již legendárního kulturně společenského oživení a následně realizace navržené architektonické kultivace.“

Více informací a fotografií o mimořádném projektu jsme přinesli už dříve na ASB portálu.

Konečných pět finalistů bude vyhlášeno 16. února 2022. Vítězové v kategorii Architektura a vznikající projekty budou vyhlášeni v polovině dubna v Bruselu. V květnu 2022 se pak uskuteční Den EU Mies Award, který bude zahrnova i slavnostní předávání cen. Stane se tak v pavilonu Miese van der Rohe v Barceloně v rámci celodenní akce, která bude zahrnovat přednášky autorů vítězných a finálních prací nebo diskuse s architekty.

red