Town House – Kingston University
Galerie(20)

EU MIES 2022: Ocenění získala univerzita i družstevní bydlení

Vítězem Ceny za architekturu pro rok 2022 se stala dublinská kancelář Grafton Architects za projekt Town House - Kingston University v Londýně. Ocenění získala za pozoruhodnou kvalitu prostředí, které vytváří vynikající atmosféru pro studium, tanec, setkávání a společné posezení. Vítězem ceny Emerging Architecture Prize 2022 se stalo družstvo La Borda za barcelonský družstevní dům.

Na úterní tiskové konferenci v Bruselu byly vyhlášeny výsledky Ceny Evropské unie za rok 2022 pro současnou architekturu, známé také jako Mies van der Rohe Awards.

Hlavní cenu získal projekt Town House – Kingston University v Londýně. Autoři ze studia Grafton Architects, které v roce 1978 spoluzaložily Yvonne Farrell a Shelley McNamara, mají velké zkušenosti se vzdělávacími budovami. Town House podle porotců vytváří emocionální zážitek zevnitř i prostřednictvím vícepodlažní kolonády, která vytváří domácí atmosféru.

Town House – Kingston University
Town House – Kingston University
Town House – Kingston University
Town House – Kingston University
Town House – Kingston University
Town House – Kingston University
Town House – Kingston University
Town House – Kingston University

Je v ní umístěn taneční sál, knihovna a studijní prostory. Je to vůbec poprvé, co univerzitní budova získala cenu za architekturu. Ukazuje se tak, že je potřeba více dbát na architektonické kvality veřejných vzdělávacích institucí, které zkvalitňují životy lidí prostřednictvím vzdělávání a dávají stejné možnosti vzdělávání pro všechny.

Družstevní ateliér i bydlení

Vítězem Ceny za vznikající architekturu 2022 se stalo družstevní bydlení La Borda od společnosti Lacol v Barceloně. Tento družstevní projekt je ve svém kontextu průkopnický, protože ačkoli produkci bydlení dominují především makroekonomické zájmy, v tomto případě je model založen na spoluvlastnictví a společné správě sdílených zdrojů a kapacit.

Model přesahuje konkrétní projekt družstevního bydlení: ateliér je rovněž veden jako družstvo, kde čtrnáct profesionálů s různými odbornými znalostmi nabízí roli a aktivní nástroj pro prosazování politických a urbanistických změn zevnitř systému, založených na sociální, ekologické a ekonomické udržitelnosti.

Barcelonské družstevní bydlení
Barcelonské družstevní bydlení | Zdroj: Lluc Miralles

Oba oceněné projekty byly vybrány ze seznamu 532 prací ze 41 zemí. Porota ve složení Tatiana Bilbao, Francesca Ferguson, Mia Hägg, Triin Ojari, Georg Pendl, Spiros Pengas a Marcel Smets nakonec vybrala a navštívila pět finalistů z oblasti architektury: Z33 House for Art,Architecture and Design v Hasseltu, Town House – Kingston University v Londýně, Railway Farm v Paříži, 85 sociálních bytů v Cornellà de Llobregat a Frizz23 v Berlíně. Stalo se tak v doprovodu autorů děl, zadavatelů nebo developerů, uživatelů a místních odborníků.

Porota se dohodla, že rozhovory zahájí bez předem stanoveného programu a místo toho bude rozvíjet aktivní, angažovaný a otevřený přístup založený na dialogu a debatě mezi různými postoji jednotlivých členů.

Mies van der Rohe Awards je nejprestižnější evropskou cenou za architekturu, která se uděluje jednou za dva roky. Vítěz navíc získává finanční odměnu ve výši 60 000 eur. Cena byla založena v roce 1987 s cílem vyzdvihnout přínos evropských architektů k rozvoji nových myšlenek a technologií v současném rozvoji měst. Je spolufinancována programem Kreativní Evropa a Fundació Mies van der Rohe.

red