Budoucnost vzdělávání: Londýnská univerzitní budova sbírá ocenění na potkání

Pouhý výčet cen, které získali Grafton Architects za svou realizaci Town House, svědčí o tom, že zde vzniklo něco mimořádného – vítěz Stirling Prize 2021, vítěz London Awards 2021 nebo vítěz Mies van der Rohe Award 2022.

Podle legendárního architekta Normana Fostera dokonce Town House, který vznikl pro londýnskou Kingston University, nastavuje měřítko pro budoucí univerzitní budovy ve Velké Británii. „Vzdělání musí být naší budoucností – a toto musí být budoucnost vzdělávání,“ prohlásil o výtvoru irského architektonického studia Foster.

Kingstown House
Kingstown House
Kingstown House
Kingstown House
Kingstown House
Kingstown House
Kingstown House
Kingstown House

Ani porota udělující Mies van der Rohe Award nezůstala, co se týče chvalozpěvu, pozadu: „Pozoruhodná kvalita prostředí, které vytváří vynikající atmosféru pro studium, tanec, setkávání a společné chvíle,“ uvedli ve zdůvodnění svého rozhodnutí. V čem tedy tkví příčiny obdivu profesních matadorů i odborníků z celého světa?

Kvalita prostředí

Budově Town House byla dána do vínku otevřenost a transparentnost. Nejedná se o uzavřený objekt, kam se dostanou jen vyvolení, projekt byl od počátku zamýšlen jako pomyslné spojení mezi studenty univerzity a místními obyvateli. Vznikl tak nový veřejný prostor, který umožňuje učení a bádání a současně posiluje pocit sounáležitosti a vytváří pevnější sociální vazby.

Kingstown House
Kingstown Town House | Zdroj: Ed Reeve

Výraznými prvky šestipodlažního objektu jsou kryté kolonády v jednotlivých podlažích, rozšiřující veřejný prostor a nabízející místa k setkávání i k poklidnému studiu na čerstvém vzduchu. Vzájemně propojené objemy se pohybují vertikálně a obepínají stavbu od přízemí do nejvyšších pater.

Prostory kolonád nejsou žádným způsobem oddělené od okolí, a každý kolemjdoucí tak jednoduše vidí, co se zde právě děje. Vnější terasy, chodníky a balkony vyvýšené nad ulici oživují fasádu a ukazují pulzující život univerzity okolnímu světu.

Vize otevřených dveří

Myslelo se i na uživatelský komfort. Nové i stávající terénní úpravy byly integrovány do nové stavby, zachovaly se i stávající stromy, vše pak bylo podpořeno výsadbou vinné révy na západní fasádě a řadou stupňovitých střešních zahrad s technologií zelených i hnědých střech. „Inspirovala nás progresivní vize vzdělávání, politika ‚otevřených dveří‘.

Kingstown House
Kingstown Town House | Zdroj: Ed Reeve

Investor, Kingston University, si přál propojit se s komunitou a městem. Když jsme analyzovali povahu požadovaných prostor, byli jsme nadšeni skutečností, že 50 % takových prostor je otevřených. Chtěli jsme proto vytvořit architekturu, která by tuto otevřenost odrážela,“ přibližují své smýšlení autoři návrhu z Grafton Architects.

Velkorysost i intimita

Obzvláště záležet si pak architekti dali na vnitřních prostorech Town House. Cílem bylo zachytit ducha učení a vytvořit inspirativní prostředí, které povzbuzuje a motivuje k soustředěnému bádání, živelným debatám nad kontroverzními tématy, tak rovněž poskytuje prostor k uvolnění od stresu.

Kingstown House
Kingstown Town House | Zdroj: Ed Reeve

Nalezneme zde tudíž velkorysé otevřené prostory, taneční studio i knihovnu s hlubokými pohodlnými křesly nabízejícími intimitu a bezpečí. Na budově je kromě toho oceňována i akustika nebo nakládání s teplem. Není divu, že Town House si vysloužil hodnocení BREEAM Excellent.

„Představovali jsme si místo, kde se studenti budou cítit jako doma. Tato budova je o lidech, interakci, světle a možnostech. Je o propojení s komunitou, kolemjdoucími, o pozvání k překročení prahu,“ dodávají autoři z Grafton Architects a tento progresivní přístup se jim beze zbytku vyplatil.

TOWN HOUSE, KINGSTON UNIVERSITY, LONDÝN, VELKÁ BRITÁNIE

ARCHITEKT                 Grafton Architects
INVESTOR                   Kingston University London
ZASTAVĚNÁ PLOCHA 7800 m2
PODLAŽNÍ PLOCHA    9056 m2
REALIZACE                  2019–2020

Článek vyšel v časopisu ASB 3/2022.