ASB 05/2022

Brownfieldy jsou skryté poklady měst. Nové číslo ASB se zaměřilo na nové městské čtvrti

Hlavním tématem letošního pátého čísla časopisu ASB jsou nové městské čtvrti. Přinášíme vám i dva konkrétní příklady připravovaných projektů v Brně a Ostravě. Nechybějí realizace typologicky zaměřené na kancelářské a komerční budovy, ale také bytové domy. Tedy mix funkcí, který je i pro funkční čtvrť klíčový.

Národní databáze brownfieldů obsahuje celkem 3 565 lokalit o celkové rozloze 106 km². Potenciální rozvojová území jsou skrytými poklady měst a obcí, které čekají na příležitost. Co však podmiňuje vznik nových funkčních čtvrtí a jejich začlenění do struktury města?

Odpovědi a různé úhly pohledu na plánování městských čtvrtí přinášejí respondenti ankety. Na jaká úskalí při přípravě revitalizace transformačních území měst naráží Tomáš Ctibor, který se dlouhodobě věnuje městskému plánování a developmentu, jsme se zeptali v rozhovoru v rubrice Fokus.

Výjimečný projekt z Barcelony, který se pyšní architektonickou kvalitou a uživatelskou vstřícností stvrzenými prestižním oceněním Miese van der Rohe Award 2022, pak ukazuje dostupnou tvář bydlení a přináší tolik potřebnou nadějeplnou inspiraci architektům, samosprávám, i široké veřejnosti v dnešní nelehké době.

Nechybí řada dalších zajímavých realizací zaměřených na kancelářské, komerční budovy či prostory určené pro bydlení od ateliérů CHYBIK + KRISTOF, KOGAA, Aulík Fišer Architekti nebo petrjanda/brainwork.

Časopis ASB 5/2022 vychází 31. října. Objednat si jej můžete jednoduše zde nebo e-mailem na: distrib@jagamedia.cz. Doporučujeme výhodné předplatné časopisu ASB na celý rok s bonusem a dodáním domů či do kanceláře.