Oceňovaná La Borda: Družstevní dům, který nepřestává žít

Družstevní bydlení La Borda v barcelonské čtvrti Sants vzniklo z prostého důvodu – ukázat, že lze důstojně bydlet, aniž by se člověk vydal všemi svými prostředky a nervy všanc klasickému komerčnímu, ale i veřejnému developmentu. Komunitní model tak stojí v přímém protikladu k zaběhlé praxi a umožnil tak architektům překonat mnohá omezení, kterými se jinak projekty bytových domů jen hemží.

Myšlenka bytového družstva se zrodila v roce 2012 během revitalizace průmyslového areálu v barcelonské čtvrti Sants. Projekt se nachází na veřejném pozemku určeném pro sociální bydlení, přičemž nájemní smlouva byla uzavřena na 75 let.

Dům obsahuje 28 bytových jednotek s výměrou 40, 60 nebo 75 m² a několik komunitních prostor: kuchyně s jídelnou, prádelnu, víceúčelový prostor, pokoje pro hosty, odpočívárnu, sklady a venkovní a poloexteriérové prostory, jako je terasa, parkoviště pro kola a terasy. Všechny tyto prostory jsou členěny kolem centrálního dvora, velkého společného prostranství připomínajícího „corralas“, obdobu lidového bydlení ve střední a jižní části Španělska.

Eliminace energetické chudoby

Architekti ze studia Lacol věnovali velkou pozornost udržitelnosti a kvalitě životního prostředí. Cílem bylo stavět s co nejmenším dopadem na životní prostředí, a to jak při výstavbě, tak během používání, a především dosáhnout komfortu bydlení s minimální spotřebou, snížit celkové náklady na přístup k bydlení a eliminovat možnost energetické chudoby uživatelů – vzhledem k současnému dění v Evropě velmi prozíravé myšlení.

„Vycházeli jsme z přesvědčení, že nejlepší strategií je snížit počáteční nároky na všechny ekologické faktory stavby (energie, voda, materiály a odpady), zejména na úrovni energie, kde jsme upřednostnili pasivní strategie, abychom dosáhli maximálního využití stávajících zdrojů,“ uvádějí architekti.

La Borda
La Borda | Zdroj: Lacol

K potřebnému snížení energetické náročnosti bylo zapotřebí vzdát se podzemního parkování, seskupit služeb a zmenšit plochu domu. Bylo zavedeno maximum bioklimatických parametrů, aby se dosáhlo velmi pasivní budovy. Výsledkem je téměř nulová spotřeba energie, a tedy komfort v bytech s co nejmenšími souvisejícími náklady.

Konstrukce šestipodlažní budovy je provedena s použitím křížem lepeného dřeva (CLT). Jedná se o lehký, vysoce kvalitní a v životním prostředí obnovitelný materiál. La Borda je tak v současnosti nejvyšší budovou postavenou s využitím dřevěné konstrukce ve Španělsku.

La Borda
La Borda | Zdroj: Lluc Miralles

Dům, to jsou lidé

Autoři si zároveň uvědomovali, že bytový dům není jen materiál a technologie, ale zejména lidé, kteří jej obývají. A je na architektech, aby na to pamatovali od samého začátku. Vzhledem k družstevní povaze projektu bylo nutné přihlížet k aktivní účasti budoucích obyvatel na všech aspektech procesu, od projektování, přes výstavba až po samotné užívání.

Na projektování se tak podílela architektonické komise, která byla pojítkem mezi technickým týmem a valnou hromadou družstva, a která měla na starosti přípravu architektonických workshopů.

La Borda
La Borda | Zdroj: Lluc Miralles

Tato pečlivá spolupráce všech zúčastněných stran se nakonec vyplatila nejen v podobě příjemného místa pro život, ale i prestižním oceněním EUmies Award za rok 2022. Podle odborné poroty se projekt La Borda vymyká běžným měřítkům bytové výstavby.

„Ve veřejném sektoru panuje strach z budoucího uživatele, který je zcela neznámý, což znemožňuje zavádět změny, které by mohly ovlivnit standardizovaný způsob bydlení. V případě soukromých developerů se vnucuje logika trhu, která ochuzuje bydlení, aby usnadnila jeho asimilaci na spotřební předmět. Inovace developmentu v tomto projektu byla klíčová pro práci s architekturou. Identifikujeme pět charakteristik tohoto modelu, které mají přímou odezvu v projektu: sebepropagace, právo na užívání, komunitní život, udržitelnost a cenová dostupnost,“ stálo v rozhodnutí poroty.