Ford Trucks

Značka nákladních automobilů Ford Trucks si buduje stabilní pozici na českém trhu

Partneři sekce:

Automobilový průmysl prochází v poslední době výraznou technologickou transformací v různých dílčích oblastech, kterými jsou například digitalizace, automatizace, konektivita, autonomní řízení a v neposlední řadě také elektromobilita. Globální trendy v tomto odvětví mají vliv jednak na samotné výrobce, ale také zásadně ovlivňují nastavení strategie importérů, kteří jsou zodpovědní za jednotlivé regiony.

Značka nákladních automobilů FORD TRUCKS si na českém trhu od svého vstupu postupně buduje svou stabilní pozici. Importérem a distributorem značky pro Českou republiku je společnost F TRUCKS a.s., která mimo jiné také řídí síť autorizovaných servisů.

V rozhovoru s novým generálním ředitelem společnosti, panem Štefanem Krajčim jsme probrali aktuální situaci a vize společnosti.

Můžete nám v krátkosti představit značku Ford Trucks, její zázemí a oblasti působení v zahraničí i u nás?

Ford Trucks je jedním z nejvýznamnějších mezinárodních výrobců těžkých nákladních vozidel na světě. Vyrábí řadu těžkých užitkových vozidel včetně tahačů, stavebních a distribučních nákladních vozidel s hmotností nad 18 tun. V současné době působí ve více jak 40 zemích v Evropě, Asii a v Africe. V globálním formátu stále rozšiřuje svou mezinárodní síť na 3 kontinentech a dodává nákladní vozidla Ford Trucks každý den s jistotou, kterou značka Ford poskytuje.

Společný podnik americké nadnárodní korporace Ford Motor Company a turecké společnosti Koç Holding A.Ş.disponuje výrobním závodem nákladních vozidel Ford Trucks v Turecku, který má v místě výroby také zajištěn samotný vývoj i produkci jednotlivých komponentů a agregátů, včetně moderních motorových jednotek. Pokud jde o inovace v oblasti automobilového průmyslu, turecké vývojové centrum  R&D Center – Ford Otosan patří mezi top 5 v Evropě, kde pracuje přes  1 500 inženýrů.  Roční produkce dosahuje 15 000 kusů nákladních vozidel Ford Trucks.

Díky této skutečnosti nejsou aktuálně ani v blízké budoucnosti ohroženy kontinuální dodávky nákladních vozidel pro trh v České republice. Tato fakta jsou pro importéra, společnost F TRUCKS a.s. jednoznačnou konkurenční výhodou.

Štefan Krajči
Štefan Krajči | Zdroj: F TRUCKS

Do nové funkce jste byl jmenován v říjnu letošního roku v rámci sestavení nové organizační struktury. Co bylo podnětem a jaké jsou očekávání?

Společnost F TRUCKS a.s. od svého založení prošla řadou změn. Pozitivním přínosem pro budoucí rozvoj společnosti je také zásadní změna v akcionářské struktuře, kde jediným 100% akcionářem společnosti se stala společnost AUTO IN s.r.o.  Tato skutečnost iniciovala byla sestavení nového managementu společnosti, což bylo i podnětem k mému  jmenování do role generálního ředitele.

Očekávaní jsou jasná. Pro následující období je mým úkolem nastavit a zaměřit naší strategii na růst a obsazení vyššího podílu na trhu. Mám ambiciózní cíl znásobit populaci nákladních vozidel značky Ford Trucks v ČR a dosáhnout tak k zvýšení podílu v kategorii nad 18 tun.  Ve střednědobém horizontu bych rád minimálně zdvojnásobit náš podíl na trhu a zajistil tak stabilní  pozici importéra značky Ford Trucks v porovnání s konkurenčními značkami.

Ve vztahu k současné situaci v Evropě a globálním trendům v našem odvětví je mým úkolem nastavit strategii jak v oblasti komunikace s výrobcem, tak i v nastavení obchodní a marketingové strategie pro region České republiky. Obecně „v jednoduchosti“ je naše konkurenční výhoda.

 

Jak hodnotíte současnou pozici značky Ford Trucks na trhu těžkých nákladních automobilů v ČR?

Díky vynikajícím výsledkům z prodeje nákladních vozidel Ford Trucks se nám podařilo meziročně zvýšit jejich populaci v České republice. Tato skutečnost významným způsobem přispívá k budování povědomí o značce Ford Trucks na českém trhu a přináší pro nás do budoucna potenciál v oblasti poprodejních služeb. Pozitivně také hodnotím prozákaznický přístup, kdy kontinuálně v našem týmu pracujeme nad rozšíření nabídky směrem k individuálním požadavkům našich současných i budoucích zákazníků. V porovnání s předchozím obdobím se nám v letošním roce nad očekávání daří.

Stavební řada Ford Trucks s nástavbou S3 Molčík
Stavební řada Ford Trucks s nástavbou S3 Molčík | Zdroj: F TRUCKS

 

Jak jste v letošním roce reagovali na poptávku ve věci obnovy vozového parku nebo nákupu nového nákladního vozidla ze strany firem, které se zaměřují na transport a logistiku? 

Vzhledem k nárůstu populace nákladních vozidel Ford Trucks v ČR bylo nezbytné se zaměřit na zásadní rozšíření organizační struktury společnosti. V průběhu letošního roku se nám podařilo zajistit všechny funkční útvary, které jsou nezbytné z pozice importéra globální značky Ford Trucks vůči zaměstnancům, zákazníkům a také našim obchodním a servisním partnerům. Podařilo se nám nastavit a stabilizovat chod společnosti, tak abychom byli schopni být plnohodnotným a spolehlivým partnerem pro naše zákazníky.

 

Nákladní vozidla Ford Trucks jsou známé svou jednoduchostí a robustností. Jaký sortiment a pro jaké účely zde nabízíte?

V současné době máme v naší nabídce pro mezinárodní a vnitrostátní kamionovou dopravu tahače Ford F-MAX. Vedle této oblasti máme také stavební řadu podvozků Ford Trucks, kterou stále rozšiřujeme. V tomto roce jsme se zaměřili na rozvoj spolupráce s renomovanými českými nástavbáři, abychom měli možnost do budoucna vyplnit požadavky a poptávku  na stavební a rozvážková vozidla ze strany našich zákazníků. Rádi bychom v následujícím období zdvojnásobili podíl podvozků v produktovém mixu. Tento krok nám pomůže stabilizovat prodeje v případě výkyvů v oblasti mezinárodní kamionové dopravy a zároveň zajistí plnění našich cílů.

Ford Trucks - stavební řada
Ford Trucks – stavební řada | Zdroj: F TRUCKS

 

Jak reagujete na specifické požadavky vašich zákazníků z oblasti stavebnictví, dopravy či průmyslu?

V současné nelehké době dokážeme pružně reagovat na aktuální požadavky a poptávku našich zákazníků. Důkazem toho je například naše stálá nabídka skladových vozů a garance dodání nákladních vozidel v krátkém horizontu.

Z naší strany máme proto zavedeny procesy, které zajišťují kontinuální komunikaci mezi výrobcem a importérem, abychom mohli společně naplnit poptávku a nabídnout našim zákazníkům a partnerům komfort a požadovaný standard. Intenzivně se věnujeme analýze trhu, zpětné vazbě ze strany zákazníků a pracujeme na rozvoji našich aktivit pro stabilizaci a vytěžení potenciálu na trhu v segmentu nákladních vozidel.

Navíc máme kvalitní základ. Mezinárodní produktová strategie značky Ford Trucks je zaměřena na kvalitu, celkové náklady na provoz a efektivitu pro zákazníka. Výrobce kombinuje více než půlstoletí zkušeností s konstrukcí a výrobou včetně odborných znalostí v oblasti vývoje produktů specifických pro daný trh, aby mohl konstruovat hlavní komponenty vozidel, včetně zcela nových motorů.

 

Jak vidíte budoucnost značky Ford Trucks na českém trhu? Kde vidíte hlavní oblasti rozvoje vaší společnosti?

Našim společným cílem, pro nastavení budoucí strategie značky Ford Trucks v ČR, je intenzivní zaměření na získávání zpětné vazby ze strany zákazníka. Zajímá nás zákaznická zkušenost, spokojenost našich zákazníků v širším rozměru. Chceme být do budoucna aktivními členy v oborových organizacích a spolupodílet se tak na aktuálním dění v oblasti dopravy a logistiky v České republice.

 

Jak je zajištěn prodejní a poprodejní servis u nás v ČR, a jaké poskytujete na vaše nákladní vozidla záruky?

Samozřejmostí pro značku Ford Trucks v oblasti poprodejních služeb je neustálý rozvoj a tlak na dodržování nastavených standardů a kvality našich servisních partnerů, tak abychom měli zajištěné pokrytí po celé ČR . Našim cílem je navýšení penetrace servisních smluv na prodaná vozidla a kontinuální rozvoj a zkvalitnění servisní sítě na hlavních dopravních koridorech v našem regionu.

V letošním roce jsme oslavili 1. výročí od otevření Prodejního a servisního centra Ford Trucks v Strančicích u Prahy. Jedná se o moderní autorizovaný servis pro vozidla značky Ford Trucks, který je díky své poloze u dálnice D1 nejen skvělou vizibilitu, ale zároveň kvalitní obchodní a servisní zázemí důležité pro další rozvoj společnosti F TRUCKS a.s. V tomto servisu neustále pracujeme na naplnění jeho personálních kapacit, abychom mohli maximálně vytěžit obchodní a servisní příležitosti v okolním regionu. V letošním roce, v průběhu listopadu chystáme oficiální otevření dvou autorizovaných servisů na Moravě.

Servis Ford Trucks
Servis Ford Trucks | Zdroj: F TRUCKS

 

Do jaké míry je v případě značky Ford Trucks kladen důraz na inovace a snižování CO2 z dopravního zatížení nákladní dopravou?

Odhaduje se, že trh EU s propojenými a autonomními vozidly bude do roku 2030 činit 10 milionů. Výrobce vozidel Ford Trucks si je této skutečnosti vědom, aby si udržel pevnou pozici na trhu, musí být na tyto změny připraven v celém hodnotovém řetězci od výroby až po jednotlivé regiony a prodejní místa.

Výrobce nákladních vozidel Ford Trucks je v tomto směru aktivní a intenzivně se věnuje vývoji nových moderních technologií a jejich implementací do výrobních programů pro nové produktové řady nákladních vozidel včetně modernizace stávajících. Důkazem toho je i mimo jiné plánované představení nákladního vozidla Ford Trucks na plně elektrický pohon na mezinárodním veletrhu v Hannoveru 2022.

Vize značky Ford Trucks do budoucna zahrnuje elektrická, propojená, samořídící a lehká vozidla s nulovými emisemi uhlíku. Podpora budoucnosti společnosti a naší planety je tedy v rámci perspektivy udržitelnosti zásadní oblastí aktivit značky Ford Trucks a tedy i naší společnosti v oblasti společenské odpovědnosti.

Štefan Krajči

V byznysu nákladních automobilů se pohybuje téměř 20 let. V průběhu své kariéry prošel všemi obchodními pozicemi až do samotného vrcholového managementu. Ve společnosti F TRUCKS a.s., která je importérem značky Ford Trucks pro Českou republiku, působí od ledna roku 2021. Generálním ředitelem byl jmenován v říjnu 2022 v rámci sestavení nové organizační struktury společnosti a respektem k poslání značky Ford Trucks.

red