Partneři sekce:

Osazení střešního okna (pracovní postup)

05
Zdroj: Velux

Součástí každého kvalitního střešního pláště jsou i kvalitně osazená střešní okna, která nejen vhodně osvětlí podkrovní prostory, ale při správném napojení všech fólií a izolací i zabrání unikání tepla střešní konstrukcí z objektu či zatékání do objektu. 

05 Zateplovací sada BDX 

Pro zajištění lepší vnější izolace okna je vhodné použít zateplovací sadu BDX. Obsahuje izolační rám pro lepší izolaci mezi okenním rámem a střechou, hydroizolační manžetu a samonosný drenážní žlábek. Tepelně izolační rám se osadí do připraveného otvoru ve střešní konstrukci. 

05
05 Zateplovací sada BDX Zdroj: Velux

06 Rám okna 

Do tepelně izolačního rámu se nasadí rám střešního okna bez okenního křídla. Montážní úhelníky jsou již namontované v rámu. 

06
06 Rám okna  | Zdroj: Velux

07 Hydroizolační límec 

Po osazení střešního okna se na něj přilepí hydroizolační fólie a přetáhne se přes laťování do sousedního pole. Nad horní část okna se uloží drenážní žlábek. 

07
07 Hydroizolační límec  | Zdroj: Velux

08 Rohové klapky 

Samolepicí rohové klapky mají přesah, díky němuž lze dosáhnout důkladného utěsnění rámu. Skládaná část límce se nasune přes latě, a tím se těsně a bezpečně připojí. 

08
08 Rohové klapky  | Zdroj: Velux

09 Oplechování a lemování

U některých částí oplechování není třeba používat nářadí ani šrouby. Spojením oplechování a lemování okna se vytvoří vodotěsné napojení na střešní krytinu.

09
09 Oplechování a lemování | Zdroj: Velux

10 Parozábrana 

Na zaizolované ostění se následně připevní parozábrana, která zabraňuje kondenzaci v konstrukci střechy. Nainstalované sádrokartonářské profily poskytují pevný základ pro spojení parotěsné zábrany domu s parotěsným límcem BBX. 

10
10 Parozábrana  | Zdroj: Velux

11 Vytvoření ostění 

Pomocí přímočaré nebo okružní pily se nařeže sádrokarton, který se pomocí vrutů ukotví do ocelového rámu vyplněného tepelnou izolací. Práci si můžete ulehčit použitím systémového ostění Velux.

11
11 Vytvoření ostění  | Zdroj: Velux 

TIP:

Lemování se zateplovací sadou

Varianta lemování závisí na typu střešní krytiny a způsobu osazení. U nejběžnějších typů lemování je zateplovací sada součástí balení. Pro lepší tepelnou izolaci se stále častěji používá lemování pro zapuštěnou montáž.

redakce ve spolupráci s firmou Velux