Obrázek1 1

Neobyčejné omítky 14: Hrubý pohledový beton (pracovní postup)

Partneři sekce:

Strukturované omítky jsou zajímavým způsobem, jak každému objektu dodat špetku osobitého charakteru a jedinečnosti. Omítku s konkrétní úpravou lze použít v exteriéru u novostaveb i u rekonstrukcí. Problémem není ani nanášení omítky na zateplení, beton či v kombinaci se sanační omítkou – kreativitě se zkrátka meze nekladou a žádný materiál není překážkou!

Dalším způsobem – velmi jednoduchým, vhodným i pro začátečníky a ve výsledku efektním, je tvorba hrubého pohledového betonu. K celé úpravě potřebujeme jen velmi málo nářadí a trochu zručnosti, abychom byli schopni vytvořit dostatečně „hrubý betonový povrch, který bude skutečně připomínat právě zaschlý beton! Výhodou je samozřejmě i jistá zručnost pracovníka. Pokud při úpravě finální vrstvy dodržíme jednotný tlak a rukopis, výsledek bude vypadat k nerozeznání od hrubého betonového originálu!

Co budete potřebovat?

Baumit CreativTop, zrnitost Trend, spotřeba dle zrnitosti – cca. 4,0 – 4,3 kg/m2, rovněž dále zrnitost Silk, spotřeba cca. 1,2 – 1,5 kg/m2, na dokončení; jednosložková silikonová dekorativní omítka pastovité konzistence, dodávána v celé řadě barev, kbelík 25 kg.

Nářadí a pomůcky

  • nerezové hladítko
  • zednická lžíce

01 Nanesení omítky

Omítku Baumit CreativTop Silk naneseme celoplošně nerezovým zubovým hladítkem (v tloušťce zrna, tj. min. 1 až 1,5 mm)…

Obrázek2 1
01 Nanesení omítky | Zdroj: Baumit

 

POZOR!
Tenkovrstvá omítka Baumit CreativTop se nanáší pouze v takové ploše, kterou lze zpracovat před zaschnutím! Pro veškeré úpravy musí být vrstva vždy dostatečně čerstvá, abychom mohli vytvořit požadovaný výsledný vzhled. Finální povrch lze stáhnout hranou šikmo nakloněného nerezového hladítka.

02 Vyhlazení

…a vrstvu vyhladíme do ztracena nebo alespoň důkladně zatřeme, aby byl povrch skutečně rovný a hladký.

Obrázek3 1
02 Vyhlazení | Zdroj: Baumit

03 Druhá vrstva omítky

Po úplném vyschnutí (min. 1 den) první vrstvy se nanese tahy všemi směry druhá vrstva omítky Baumit CreativTop Silk. Pro vytvoření vzhledu imitace betonu se druhá vrstva nenanáší celoplošně, ale krátkými pohyby stále stejným tlakem – pro zachování rukopisu na fasádě.

Snímek obrazovky 2021 10 20 v 21.49.10
03 Druhá vrstva omítky | Zdroj: Baumit
TIP
Na vyzrálý povrch je možno aplikovat lazurní nátěr Baumit Lasur, dostupné v různých barvách. Nanášíme např. malířskou štětkou, plochým štětcem, tupovacím štětcem, přírodní houbou nebo hadříkem v 1 až 3 vrstvách dle požadované barevnosti.

04 Hotovo

Finální „hrubá betonová“ fasáda v ideálním případě vypadá, jako bychom právě sundali bednění. Vrstvu můžeme samozřejmě dále upravovat, případně natírat nátěrem (viz TIP).

Obrázek1 1
04 Hotovo | Zdroj: Baumit

redakce s využitím materiálů firmy Baumit