
Technologie betonáže výškových budov
Výškové budovy určené k bydlení nebo k administrativním účelům se velmi často navrhují jako železobetonové skelety s tuhým jádrem a stěnovým nebo sloupovým nosným systémem. Proto je stále potřebnější znát, pochopit a také dodržovat principy technologie stavebních prací použitých na stavbě těchto budov, zejména jejich betonáže.
Metody betonáže a faktory ovlivňující jejich výběr
Ve stavební praxi se nejčastěji používají dva základní druhy betonáže svislých a vodorovných konstrukcí:
• klasická betonáž s věžovým jeřábem a betonářským košem,
• použití autočerpadla a čerpání čerstvého betonu potrubím.
Ekonomické kritérium
Organizační kritérium
Technologické kritérium
Ve větších výškových úrovních se betonáž konstrukcí nedá obejít bez použití vertikálního potrubí vedeného většinou v šachtě nebo v nad sebou se opakujících přestupech. Je to vlastně ocelové bezešvé potrubí s průměrem 80 až 200 mm, které musí být ve stěně ukotveno speciálními objímkami. Spojuje se rychlospojkami s těsněním a jeho směr se mění pomocí kolen. Montáž a provoz vertikálního potrubí by měla zabezpečovat odborná firma.
Betonování za pomoci pístových čerpadel
Existují tři typy čerpadel, jimiž lze beton vtláčet do potrubí. Jsou to čerpadla:
1. pístová,
2. pneumatická,
3. hadicová.
Další způsob, jak betonovat čerpaným betonem svislé konstrukce na výškové budově, je použití separátního výložníku namontovaného na věži. Jeho využití se musí pečlivě zvážit. Je nedocenitelný zejména pro stavby, u nichž není dostatek místa na autočerpadlo.
Separátní výložník může být namontován už na základové desce speciálními kotvami na základovém kříži. Jeho věž se namontuje na takovou výšku, aby se s ním dala čerpat čerstvá betonová směs na minimálně tři podlaží nad základovou deskou. Ve stropě se kolem věže a potrubí vynechávají otvory speciálního tvaru, do nichž se po ztvrdnutí betonu osazují demontovatelné kotevní rámy. Po vyzrání tří stropů nad sebou se z věže výložníku odstraní kotvy, věž se věžovým jeřábem zvedne do výšky třetího podlaží a zakotví se ve třech stropech nad sebou. Kotevní rámy se přesouvají spolu s věží, takže se třemi rámy lze zabetonovat libovolný počet podlaží.
Potrubí se k separátnímu výložníku montuje podle dříve stanoveného postupu. S výložníkem na věži lze manipulovat stejně jako s výložníkem na autočerpadle. Jeho dosah závisí na typu výložníku. Nejjednodušší výložníky mají tři ramena a dosah 20 m, složitější výložníky se čtyřmi rameny a s větším dosahem s protizávažím betonují do vzdálenosti 50 m od věže. Důležitým faktorem u návrhu betonáže s použitím separátního výložníku je dosah věžového jeřábu a hmotnost výložníku, aby se dal věžovým jeřábem zvedat.
Zmiňovaným způsobem je možné zabetonovat konstrukci v jakékoli výšce v dosahu čerpadla. V technických listech špičkových čerpacích zařízení s tlakem pístu 260 barů je uváděn světový rekord při tlačení betonu do šikmého tunelu v severní Itálii do výškové úrovně 532 m od postaveného sériového stacionárního čerpadla.
Přeprava čerstvé betonové směsi
Všeobecně platí, že jako plnivo je vhodné přírodní těžené kamenivo s maximálním podílem drcených zrn do 30 % a dostatečným obsahem drobného kameniva. Čerpaný čerstvý beton s kamenivem frakce do 16 mm má mít podíl drobného kameniva 45 % a podíl zrn do 0,2 mm včetně cementu 450 kg/m3. Ve stavební praxi se k doplnění drobných částí používá popílek. K čerpání jsou vhodné měkké a velmi měkké betony. Jiné konzistence nejsou vhodné, protože velké tření mezi betonem a stěnami potrubí brání posunu směsi. Pohyblivost čerstvého betonu v potrubí při malé rychlosti závisí na jeho pevnosti ve smyku. Během tuhnutí tato pevnost narůstá, takže rychlost zpracování a plynulost betonáže jsou velmi důležité. Kritická pevnost ve smyku při čerpání betonu je 25 Pa.
Je třeba dodat, že manipulace s potrubím, skládání, rozebírání a samotná betonáž je komplikovaný proces s množstvím proměnlivých faktorů a s nebezpečím prasknutí potrubí a úrazu. Proto je důležité, aby betonáž vykonávala společnost s kvalifikovanými pracovníky a vyhovujícím technologickým vybavením.
Praktické rady • Zkoušky konzistence betonu je nutné vykonat ještě před tím, než se čerstvý beton vysype do násypníku čerpadla. • U betonáže se musí počítat s velkým množstvím zbytkového betonu. Na potrubí dlouhé 100 m připadá asi 1,5 m3 čerstvého betonu, který vyteče z potrubí při čištění. • K čištění potrubí se používá kompresor se speciální koncovkou a čisticí houby. Ty se po namočení vloží do potrubí, které se uzavře speciální koncovkou, a vzduchem se tlačí shora dolů. Na spodní konec potrubí se montuje speciální koš k zachytávání hub. • Plynulá betonáž je velmi důležitá i proto, že při nepřetlačení betonu je potřeba rozebrat část potrubí a kompletně ho vyčistit. Pokud to situace na stavbě dovoluje, vypouští se zbytkový beton zpět do domíchávače (především v zahraničí). |
Ing. Rastislav Štefún
Foto: autor
Autor pracuje jako stavbyvedoucí ve společnosti SkyBau.
Literatura
Bajza, A. – Rouseková, I.: Technológia betónu, Bratislava 2006