Přehled trhu: Utěsnění trhlin

Jak utěsnit trhliny v betonu? (přehled)

Partneři sekce:

Vzniklé trhliny v betonu nebo potěru lze odstranit například jejich sešitím pomocí epoxidové nebo polyuretanové pryskyřice nebo monolitickým utěsněním epoxidovým lepidlem.

Trhliny v betonu nebo potěru vznikají většinou ze dvou příčin – způsobuje je plastické smršťování betonu v prvních fázích jeho zrání nebo vznikají ve vytvrzeném betonu v důsledku smršťování, teplotních napětí, vnějších vlivů, nesprávného zpracování, přetížení, nesprávně zrealizovaných detailů a podobně.

Materiály vhodné k jejich odstranění

Lze je odstranit buď “sešitím” trhlin, k čemuž se používá epoxidová pryskyřice nebo pryskyřice na bázi polyesteru, nebo monolitickým utěsněním epoxidovým lepidlem. Pryskyřici na bázi polyesteru lze použít k sešívání trhlin v betonových plochách v exteriéru i interiéru. Hodí se pro sešívání trhlin v podlahách, především v cementem a sádrou vázaných materiálech. Polyesterová báze výrazně usnadňuje její použití.

Složka B, kterou je třeba u epoxidů dávkovat v přesných poměrech, slouží pouze jako katalyzátor neboli spouštěč reakce. Jejím množstvím se reguluje nejen hustota (čím více se jí přidá, tím bude pryskyřice hustší), ale především rychlost tuhnutí. Přidáním většího množství složky B je reakce rychlejší, produkt rychleji vytuhne.

Přidáním menšího množství bude výsledný produkt tuhnout pomaleji. Tato vlastnost umožňuje přizpůsobení pryskyřice konkrétním podmínkám, ať už hustotou nebo rychlostí tuhnutí. Pryskyřice by se neměla zpracovávat při teplotách nižších než +5 °C. ).

Přehled pryskyřic na sešívání trhlin

MUREXIN Sešívání trhlin – pryskyřice 2K HOCO 24

Použití: Polyesterová dvousložková pryskyřice s univerzálním použitím, rychletuhnoucí, s výbornou přídržností a vysokou konečnou pevností. V interiéru i exteriéru k pevnému zacelení pracovních a smršťovacích spár a trhlin v potěrech, pro přípravu rychlé stěrkové hmoty, jako lepidlo na kámen, dřevo, kov, beton, k upevňování výztužných profilů apod.

Spotřeba: cca 1,3-1,5 kg/l
Balení: dóza 3 a 6 kg
Výrobce: MUREXIN

HENKEL Thomsit R 726 dvousložková blesková opravná pryskyřice

Použití: Dvousložková rychle tvrdnoucí opravná pryskyřice na pevné uzavření trhlin a spár v potěrech před stěrkováním nebo lepením podlahových krytin, jakož i lepením kovových profilů a lišt. Na trhlinách se v příčném směru vytvoří bruskou zářezy, do nichž se vkládají ocelové hřeby, případně potěrové sanační svorky.

Spotřeba: cca 80-100 g/bm
Balení: dóza 1,02 kg
Výrobce: HENKEL

UZIN KR 516 2-K SILIKÁTOVÁ PRYSKYŘICE

Použití: Licí a lepicí pryskyřice pro rychlou sanaci trhlin a rovněž pro lepení, vyplňování a vyspravení, bez zápachu, pro silové zalívání úzkých a širokých spár a trhlin v potěrech a betonu u lepení úhelníkových a jehlových lišt, profilů a lišt z kovu, dřeva nebo umělé hmoty apod., u vyspravení betonu, keramiky, kamene, apod., např. také pro osazení úhelníkových lišt pro opravu schodů

Spotřeba: dle použití
Balení: dóza 2x300ml
Výrobce: UZIN

MAPEI EPORIP

Použití: Dvousložkové epoxidové lepidlo bez obsahu rozpouštědel pro napojení pracovních spár a monolitické utěsnění trhlin v potěrech. I pro lepení betonových prefabrikátů, ocelových prvků k betonu a výplň trhlin v betonu. Pro napojení pracovních spár při zesílení konstrukcí nosníků a pilířů, napojení pracovních spár při opravách poškozených průmyslových podlah a těsnění trhlin a prasklin v cementových potěrech. 

Spotřeba:  závisí na nerovnosti podkladu a způsobu aplikace
Balení: balení 12 kg
Výrobce: MAPEI

SIKA Sikadur®-52 Injection Normal

Použití: 2-komponentní injektážní pryskyřice na bázi epoxidových pryskyřic, bez rozpouštědel k vyplnění a utěsnění dutin, spár, trhlin v takových konstrukcích jako mosty, pozemní stavby, průmyslové stavby – sloupy, trámy, základy, podlahy, hráze, apod. Je vhodný nejenom jako efektivní bariéra proti průsakům vody a průnikům korozních médií, ale také pro konstrukční lepení nebo zhotovení pevného spojení betonových prvků dohromady. Injektážní pryskyřice s dobrou přídržností na beton, maltu, kámen, ocel, dřevo.

Spotřeba: dle použití
Balení: Part A+B: 10 x 1 kg jednotek
Výrobce: SIKA

Zdroj: vytvořeno z podkladů jednotlivých firem
Průvodní text: Andrea Dingová