poušť solární farma

Odpuzují solární farmy netopýry? Jejich aktivita je v okolí farem nižší

Technologie zajišťující udržitelnou, obnovitelnou energii jsou důležité pro plnění energetických požadavků. To je životně důležité vzhledem k úloze fosilních paliv při produkci oxidu uhličitého, který je klíčovou hybnou silou změny klimatu. Obnovitelná energie roste celosvětově rychlým tempem, přičemž solární fotovoltaická energie poskytuje asi 30 % celosvětové obnovitelné energie a její množství se neustále zvyšuje.

Obnovitelné energie ovšem mohou mít negativní dopad na biologickou rozmanitost – a zmírňování těchto dopadů je nezbytné pro poskytování oboustranně výhodných řešení pro dodavatele energie a pro volně žijící zvířata. Výzkumníci tak například pozorovali, že úroveň aktivity šesti druhů netopýrů byla na solárních farmách významně snížena.

Jejich zjištění, která byla zveřejněna v Journal of Applied Ecology, mají potenciál ovlivnit legislativu a politiku plánování a informovat o zjištěných skutečnostech, aby bylo možné využívat výhod solární energie bez dopadu na divokou přírodu.

Experiment na farmě

Aby tým bristolské univerzity provedl svůj experiment, postavil zařízení pro statické monitorování netopýrů na poli solární farmy a na odpovídajícím, obdobném poli bez solárních panelů (kontrolní místo). Pole byla shodná ve velikosti, využití půdy a hraničních prvcích (např. živý plot, plot, potok). Doprostřed a na okraji obou polí byl umístěn detektor netopýrů, celkem čtyři záznamová místa, která se opakovala na 19 samostatných místech. Hranice polí byly vybrány, protože jsou důležitými navigačními prvky pro netopýry.

Data z různých echolokačních hovorů v záznamových bodech byla poté analyzována za účelem identifikace druhů netopýrů a počtu jednotlivých netopýrů.

Tímto způsobem bylo zjištěno, že úroveň aktivity druhů Pipistrelle, Noctule, Myotis, Serotine, Soprano pipistrelle a druhu Long-eared byla podstatně nižší na místech solárních farem ve srovnání s párovými kontrolními místy.

Ustoupíme netopýrům? Měli bychom!

Vzhledem k významnému negativnímu dopadu, který byl zjištěn, by měl být vývoj solárních farem prověřován v rámci posouzení možných dopadů na životní prostředí, a to zejména z hlediska ekologických dopadů, aby bylo možné navrhnout vhodné zmírnění důsledků a provést další monitorování. Obdobné zkoumání již bylo provedeno s větrnými elektrárnami, kde byla úmrtnost netopýrů snížena změnou rychlosti větru, při které jsou turbíny provozuschopné, a použitím akustických odstrašujících prostředků – a to s minimálními náklady.

Je ovšem zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné posoudit chování netopýrů na solárních farmách a proč instalace fotovoltaiky způsobuje významný úbytek určitých druhů v lokalitě. Je to ztráta vhodného prostředí, která snižuje aktivitu? Mají k dispozici méně hmyzí kořisti? Hrozí netopýrům riziko kolize s panely?
Na tyto otázky zatím neexistují spolehlivé odpovědí. Bude proto důležité identifikovat strategie zmírňování, které mohou být prospěšné pro netopýry na solárních farmách, jako je vysazování rostlin šetrných k hmyzu, poskytování koridorů do stanovišť bohatých na hmyz nebo poskytování vhodných alternativních stanovišť pro hledání potravy, jako jsou stromy.

Strategie zmírňování mohou ve výsledku potenciálně znamenat, že obnovitelná energie bude široce dostupný, a to aniž by zároveň poškozovala divokou přírodu. Takový způsob zmírňování vlivu instalací na přírodu bude kritický pro získání spolehlivých způsobů výroby energie vhodných v boji se změnou klimatu.

Prozatím se stále jedná o nový výzkum, protože dopady solárních farem na divokou přírodu jsou v současné době málo pochopeny a neexistují žádné podrobnější důkazy o jejich účincích na netopýry, které mohou poskytnout cenné služby v rámci ekosystému – jako je potlačení populací škůdců. Situace je však potenciálně znepokojivá, protože solární farmy zabírají stále větší plochy příhodné svými vlastnostmi pro výskyt potravy pro netopýry – a my už víme, že netopýři mohou kolidovat se svislými plochými povrchy a mohou si ploché povrchy mýlit s vodou a pokoušet se z nich pít.

Dalším krokem výzkumu tak je identifikovat rozdíly v druhové bohatosti a hojnosti bezobratlých mezi spárovanými lokalitami.

Více informací:
Elizabeth Tinsley, Jérémy S. P. Froidevaux, Sándor Zsebők, Kriszta Lilla Szabadi, Gareth Jones. Renewable energies and biodiversity: Impact of ground‐mounted solar photovoltaic sites on bat activity. Journal of Applied Ecology, 2023; DOI: 10.1111/1365-2664.14474