Partneři sekce:

Neobyčejné omítky 10: Válečkování (technologický postup)

shutterstock 756122116
Zdroj: Shutterstock

Strukturované omítky jsou zajímavým způsobem, jak každému objektu dodat špetku osobitého charakteru a jedinečnosti. Omítku s konkrétní úpravou lze použít v exteriéru u novostaveb i u rekonstrukcí.

Problémem není ani nanášení omítky na zateplení, beton či v kombinaci se sanační omítkou – kreativitě se zkrátka meze nekladou a žádný materiál není překážkou! Dalším – a velmi jednoduchým – způsobem, jak se odlišit od všech sousedů a tradičních omítek a dodat objektu špetku originality, je válečkování.

Tento způsob úpravy omítky, stejně jako všechny předchozí způsoby kreativních zpracování fasád, vyžaduje zejména rychlost, přesnost a jednotný „rukopis“ (tedy např. konstantně stejný tlak v celé ploše) řemeslníka. A strukturální váleček. Bez něj to nepůjde.

Co budete potřebovat?

Baumit CreativTop, zrnitost Max, Trend či Fine, spotřeba dle zrnitosti – cca 5,0 – 5,4 kg/m2,cca 4,2 – 4,5 kg/m2 či cca 3,0 -3,2 kg/m2, jednosložková silikonová dekorativní omítka pastovité konzistence, dodávána v celé řadě barev, kbelík 25 kg.

Nářadí a pomůcky

  • nerezové hladítko
  • zednická lžíce
  • strukturální váleček

01 Nanesení omítky

Omítka Baumit CreativTop se celoplošně nanese nerezovým hladítkem v tloušťce nepatrně větší než je zvolená velikost zrna, tj. Max ve vrstvě 4 – 5 mm, Trend 3 – 4 mm a Fine 1,5 – 2 mm.

Obrázek3
01 Nanesení omítky | Zdroj: Baumit

POZOR!

Tenkovrstvá omítka Baumit CreativTop se nanáší pouze v takové ploše, kterou lze zpracovat před zaschnutím – jakmile se na povrchu vytvoří pevná slupka, už omítku nelze plně upravit dle finálních požadavků.

02 Úprava povrchu

Bezprostředně po natažení omítky se povrch upraví pomocí strukturovacího válečku. Není třeba žádný složitý postup – váleček vedeme po povrchu omítky, snažíme se v celé ploše o jednotný tlak, aby byl výsledný vzor konzistentní. Jednotného vzhledu výsledného povrchu zároveň dosáhneme jak horizontálními, tak vertikálními tahy válečkem.

Obrázek2
02 Úprava povrchu | Zdroj: Baumit

Víte, že?

Výsledný vzhled povrchu lze ovlivnit druhem použitého strukturálního válečku – zvolený povrch a tlak vyvíjený na váleček přímo ovlivní vzor, který na povrchu omítky vytvoříme.

03 Hotovo

Na tvorbě fasády by se mělo podílet co nejméně lidí, aby „rukopis“ zůstal jednotný. Výsledná fasády vypadá velmi efektně nejen v klasicky bílé barvě, ale i v celé řadě barevných odstínů.

Obrázek1
03 Hotovo | Zdroj: Baumit
redakce ve spolupráci s firmou Baumit