Modernizace vytápění pomocí tepelného čerpadla

Přestože jsou tepelná čerpadla nejoblíbenějším systémem vytápění pro novostavby, mnoho majitelů domů nevyužívá jejich výhod, protože se mylně domnívají, že nejsou vhodná pro starší, stávající budovy. Ve skutečnosti je doplnění tepelného čerpadla ve většině případů dobrou volbou.

Modernizace vytápění pomocí tepelného čerpadla má řadu výhod: investice do systému, který je připraven na budoucnost, snižuje emise CO2 a z dlouhodobého hlediska snižuje celkové náklady na vytápění. Při instalaci fotovoltaického systému je možné vyrábět elektřinu potřebnou pro provoz tepelného čerpadla. Přidání solárního termického systému může být užitečným způsobem pro ohřev vody v topném systému. Na výše uvedené topné systémy je možné využít státní dotace!

FHA Monoblock vnut jednotka
FHA Monoblock vnut jednotka | Zdroj: Wolf

Tepelná čerpadla lze používat s teplotou průtoku až 55 °C

Navzdory všeobecnému přesvědčení pracují tepelná čerpadla velmi efektivně a mohou dosáhnout průtokové teploty až 55 °C. Proto se skvěle hodí do stávajících budov s tradičními radiátory. Maximální teplota průtoku bude potřeba jen zřídka. Pokud není venkovní teplota hluboko pod bodem mrazu, bude požadovaná teplota průtoku mnohem nižší.

Zdroj: Wolf

Jak snížit systémovou teplotu topného systému

Snížení systémové teploty topného systému má stále smysl, protože se tím sníží množství energie spotřebované systémem. Tradiční radiátory obvykle vyžadují k vytápění obytných prostor vyšší průtočné teploty než sálavý topný systém (např. podlahové vytápění). Přechod na podlahové vytápění může trvale snížit energetickou náročnost domu a dlouhodobě ušetřit energii i peníze. Obvykle však stačí vyměnit jednotlivé menší radiátory za modernější, aby tepelné čerpadlo fungovalo efektivně.

Důležitým faktorem je stav izolace budovy. Čím méně tepla dům ztrácí špatně izolovanou střechou, fasádou, okny a dveřmi, tím méně tepla musí topný systém kompenzovat. I zateplení stropu ve vyšších patrech může přinést výrazné zlepšení.

U stávajících nebo starších budov se vyplatí provést výpočet tepelné zátěže, co umožní určit, jak účinný musí být topný systém, aby splňoval potřeby a požadavky na komfort obyvatel.

Každý radiátor, který vyžaduje průtokovou teplotu vyšší než 55 °C, lze nahradit větším. Za vhodných podmínek lze tepelná čerpadla vzduch-voda snadno integrovat bez většího úsilí. Na rozdíl od tepelných čerpadel země-voda a voda-voda nevyžadují žádné výkopové práce.

Zdroj: Wolf

Tepelné čerpadlo jako hlavní zdroj tepla

Možná uvažujete o kombinaci kondenzačního kotle na dřevo nebo plyn ve stávající budově s tepelným čerpadlem. Hybridní systémy vytápění jsou možné, ale mají smysl pouze v určitých situacích. Například když není možné dosáhnout průtokových teplot nižších než 55 °C. Protože tepelné čerpadlo vytápí dům spolehlivě po celý rok, není potřeba další topný systém.

Tepelné čerpadlo FHA-Monoblok. Jednoduše univerzální

Monoblok FHA je inovativní zařízení vhodné pro novostavby i rekonstrukce. Je navržen pro snadnou instalaci, dlouhodobý spolehlivý provoz a je k dispozici v pěti verzích (230 V: FHA-05/06, 06/07, 08/10 a 400 V: FHA-11/14 a 14/17). Nižší výkony tepelných čerpadel FHA nacházejí uplatnění především v rodinných domech, zatímco kaskáda pěti tepelných čerpadel o výkonu až 70 kW poskytuje řešení vytápění i pro bytové domy a komerční objekty. Monoblok FHA je vhodný také pro bivalentní a hybridní řešení s plynovým kotlem.

Zdroj: Wolf

WOLF. Expert na vnitřní prostředí.

Společnost WOLF je již 30 let komplexním dodavatelem vytápěcí, ventilační a klimatizační techniky a odborníkem na vnitřní prostředí. Dodáváme udržitelné produkty, jako jsou tepelná čerpadla nebo větrací systémy pro rodinné domy, bytové domy, administrativní a průmyslové objekty. Více informací naleznete na webových stránkách: czech.wolf.eu.

ZDROJ: PR článek společnosti WOLF