Fig 4 epneo IndoorAirQuality

Už jen čerstvý vzduch! Kvalita vnitřního ovzduší je zásadní pro zdraví a produktivitu.

Kvalita vnitřního ovzduší je pro mnoho provozovatelů budov a zaměstnavatelů pouze druhotným problémem. Jedná se však o zásadní faktor pro zdraví a produktivitu těch, kteří v takových prostorách žijí nebo pracují. Inteligentní řešení od ebm-papst neo monitoruje a reguluje kvalitu vzduchu v budovách pomocí jednoduše modernizovatelných komponent a cloudové platformy.

Vzduch určuje kvalitu života

Můžeme přežít týdny bez jídla a dny bez vody, ale jen několik minut bez vzduchu. Každý den vdechneme a vydechneme až 15 000 litrů vzduchu. Proto je tak důležité, aby kvalita tohoto vzduchu byla co nejvyšší. Je zásadní pro zdraví, důležitý pro naši každodenní produktivitu a nezbytný pro naši pohodu.

Parametry proti pandemii

Plyny, spory, drobné částice, nebezpečné zárodky nebo viry také představují neviditelné zdravotní nebezpečí. Sars-CoV-2 nám to dal obzvlášť jasně najevo. Víme, že nový koronavirus se šíří zejména prostřednictvím aerosolů. Otázka, jak v tomto ohledu učinit vnitřní prostory bezpečnější, má proto velký význam. Parametry, pomocí kterých lze odhadnout riziko přenosu, již byly identifikovány.

ebmpapst IndoorAirQuality 030
Zdroj: ebm-papst

Kvalitní ovzduší není pocit

Je dobré tyto parametry znát. Mnoho provozovatelů budov však není schopno sdělit svým uživatelům, jak často je vzduch ve skutečnosti vyměňován nebo jaká je jeho čistota. Aby bylo možné jeho parametry kontrolovat, musí být identifikovány a kontrolovány.

A to v současné době není ve většině budov technicky možné. Řízení kvality vnitřního ovzduší pak spočívá ve využití subjektivních pocitů a vjemů jednotlivce. Lidé pak často větrají místnosti častěji, než je ve skutečnosti nutné – s negativními dopady na energetickou účinnost.

Fig 2 Humidity EN
Zdroj: ebm-papst

Využití dat k optimalizaci kvality ovzduší

Ebm-papst neo, start-up společnosti ebm-papst, specialisty v oblasti ventilace a pohonů z německého Mulfingenu, to chce změnit. A nabízí jako první na světě standard budov založený na senzorech pro komerční budovy a jejich vnitřní prostory ve formě RESET.

Norma monitoruje, komunikuje a certifikuje kvalitu ovzduší v budovách. Aby toho bylo dosaženo, čidla na přívodu čerstvého vzduchu a jeho odtahu a ve vnitřních prostorách zaznamenávají různé parametry kvality vzduchu: teplota, vlhkost vzduchu, oxid uhličitý, jemný prach (PM2,5) a TVOC, tj. plyny emitované materiály přítomnými uvnitř. Aby byla zajištěna přesnost zaznamenaných dat, RESET specifikuje přísné požadavky na přesnost senzorů a typ přenosu dat.

Data jsou odesílána na platformu ebm-papst Building Connect prostřednictvím modulu síťové brány. Na této platformě jsou data zpracovávána a analyzována. Poté mohou být poskytnuta provozovateli budovy a využita k optimalizaci systémů řízení budovy. Platforma ebm-papst Building Connect proto hraje aktivní roli při monitorování kvality vnitřního vzduchu a jeho energetické regulaci.

Fig 3 Reset EN
Zdroj: ebm-papst

Rychlá a snadná implementace

Velkou výhodou platformy ebm-papst Building Connect je, že ji lze implementovat rychle a bez velkého úsilí. Odborní pracovníci prověří jednotlivé místnosti a definují polohu senzorů. Jakmile jsou senzory nainstalovány, je systém připraven k použití

Tento princip stojí i za RESETem certifikovanými ventilátory od ebm-papst.  Tento kombinovaný produkt se skládá z energeticky úsporného ventilátoru vybaveného RESETem certifikovanými senzory a síťovou bránou.

Ventilátor s certifikací RESET dodává údaje o ventilátoru, jako jsou jeho otáčky, vibrace, hluk, průtok vzduchu, spotřeba energie a současně výše popsané parametry kvality vzduchu. V tomto ohledu je ventilátor s certifikací RESET skutečným řešením typu plug-and-play: Instalujte, zapojte – a zhluboka se nadechněte.

Fig 1 Luftqualität
Zdroj: ebm-papst

http://www.ebmpapst.com/neo

https://www.ebmpapst.cz/cs/

ZDROJ: PR článek společnosti ebm-papst