Tichá tepelná čerpadla? Žádný problém!

Tepelná čerpadla vzduch-voda se v současné době těší velké oblibě v oblasti vytápění a stávají se důležitým pilířem udržitelnější výroby tepla. Existuje poptávka po účinných a především tichých systémech vhodných pro vnitřní, venkovní nebo hybridní použití (obr. 1), které využívají přírodní chladiva a jejichž výkon lze inteligentně přizpůsobit aktuálním podmínkám.

Zde přicházejí ke slovu ventilátory, které nejenže pracují hospodárně s optimální účinností a nízkou hladinou hluku, ale mohou také komunikovat a být inteligentně propojeny do sítě. Protože je třeba zohlednit také hlučnost a spotřebu energie pohonu kompresoru s regulací otáček, je zapotřebí také invertorová elektronika, která snižuje provozní hluk díky optimální komutaci a také zvyšuje energetickou účinnost tepelného čerpadla.

Na komponenty instalované v tepelných čerpadlech jsou kladeny vysoké nároky, v popředí stojí odolnost, nízká hlučnost, robustnost a účinnost. Ačkoli kompresor spotřebuje z jednotlivých komponentů největší množství energie, při posuzování účinnosti je třeba pečlivě zkoumat také ventilátory.

Různé aerodynamické úpravy, jako je integrovaný difuzor a winglety, mohou dále zvýšit účinnost a současně snížit hlučnost. Společnost ebm-papst, specialista na motory a ventilátory, která má ve svém portfoliu radiální i axiální ventilátory v různých provedeních pro tepelná čerpadla vzduch/voda provozovaná v interiéru nebo exteriéru, nyní vyvinula dvě nové řady ventilátorů pro venkovní prostory obzvláště citlivé na hluk.

Obě řady jsou vhodné pro použití s přírodními a hořlavými chladivy. Jsou obzvláště tiché díky speciální konstrukci, která pomáhá zabránit tomu, aby se tepelná čerpadla stala rušivým faktorem, a umožňuje jim dobře splynout s okolím. Zatímco zásuvný model AxiEco je vhodný pro tepelná čerpadla vyžadující velkou tlakovou rezervu pro výparník, model AxiTone je zaměřen spíše na zajištění vyššího průtoku vzduchu při nízkém protitlaku, pokud to konstrukce tepelného čerpadla vyžaduje.

AxiEco plug-in

Ventilátor AxiEco (obr. 2), který bude v létě 2023 k dispozici i ve velikostech 450, 500 a 630, typických pro tepelná čerpadla pro jedno- nebo dvougenerační domy, byl také vybaven mřížkou pro přívod vzduchu. Tato mřížka FlowGrid, která funguje jako usměrňovač proudění vzduchu, výrazně snižuje poruchy proudění vzduchu způsobující hluk.

AxiEco plug-in
Obr. 2: AxiEco plug-in | Zdroj: ebm-papst

Tím se snižuje akustický tlak v celém frekvenčním rozsahu, zejména rušivý hluk při průchodu lopatek, tj. nepříjemné „hučení“ v nízkém frekvenčním rozsahu (obr. 3). Ventilátory AxiEco Plug-in se dodávají jako řešení plug & play připravené k instalaci, včetně mřížky FlowGrid.

AxiEco velikosti 500 z hlediska vzduchového výkonu (modrá křivka) a hlučnosti (oranžová křivka).
Obr. 3: AxiEco velikosti 500 z hlediska vzduchového výkonu (modrá křivka) a hlučnosti (oranžová křivka). | Zdroj: ebm-papst

AxiTone

Pro tepelná čerpadla vzduch/voda, u nichž bývá vysoký protitlak vzhledem k jejich konstrukci spíše výjimkou, je třílopatkový AxiTone – zpočátku dostupný ve velikosti 450 mm a později ve velikostech 500 a 630 mm (obr. 4) – jasnou volbou. Jeho charakteristická křivka je plošší, dodává velké množství vzduchu, a jak název napovídá, při provozu vydává velmi málo hluku (obr. 5).

AxiTone pracuje obzvláště tiše v aplikacích citlivých na zvýšenou hladinu hluku.
Obr. 4: AxiTone pracuje obzvláště tiše v aplikacích citlivých na zvýšenou hladinu hluku. | Zdroj: ebm-papst

V obou ohledech hraje klíčovou roli geometrie lopatek, která byla optimalizována podle aerodynamických kritérií. Kondenzátory v obytných oblastech, kde je třeba věnovat zvláštní pozornost minimálním hlukovým emisím, proto rovněž využívají výhod tohoto tichého axiálního ventilátoru. Ventilátor AxiTone Je vhodný i pro aplikace s hořlavými chladivy.

AxiTone 450 ve srovnání s předchozím třílopatkovým axiálním ventilátorem a HyBlade z hlediska vzduchového výkonu a hlučnosti.
Obr. 5:  AxiTone 450 ve srovnání s předchozím třílopatkovým axiálním ventilátorem a HyBlade z hlediska vzduchového výkonu a hlučnosti. | Zdroj: ebm-papst

www.ebmpapst.com/heiztechnik

ZDROJ: PR článek společnosti ebm-papst