jeřáb budova stavba

Stavebnictví v Česku zpomalilo. Analytici přesto zůstávají optimističtí

Na březnovém zpomalení růstu stavebnictví v Česku se začínají projevovat negativní vlivy jako vysoké ceny materiálů či nedostatek pracovních sil. Analytici ale odhadují, že obor letos může nadále růst. Stavební výroba v Česku v březnu podle údajů Českého statistického úřada (ČSÚ) zpomalila meziroční růst na 8,2 procenta z únorových 18,9 procenta.

Meziměsíčně byla stavební produkce o 3,7 procenta nižší. Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se v březnu meziročně zvýšilo o 6,2 procenta a inženýrské stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, o 14,7 procenta.

„Stavebnictví obecně vykazuje velkou setrvačnost, takže do aktuálních výsledků se ještě plně nepropisují negativní faktory jako skokové zdražení materiálů a jejich nedostatek, odliv pracovníků z Ukrajiny či růst úroků. Tyto problémy se ale projeví na číslech v druhé polovině letošního roku. Více než kdy jindy bude proto důležitá aktivita státu, a to nejen v roli největšího investora,“ uvedl odborník na stavebnictví z poradenské společnosti KPMG Pavel Dolák.

Počet nově stavěných bytů je rekordní

Hlavní ekonom Creditas Petr Dufek uvedl, že se březnové výsledky přes zpomalení proti únoru dají považovat za příznivé. „Růst zažívá inženýrské i pozemní stavitelství, které dostalo novou vzpruhu v podobě boomu bytové výstavby. Nejde jen o březnový výsledek, ale už o trend, který je patrný od jara loňského roku. Když se podíváme na počty nově stavěných bytů od roku 2006, je aktuální výsledek v podstatě rekordní,“ uvedl Dufek.

Dodal, že za poslední rok se začalo stavět více než 47 tisíc nových bytů a očekává v dalších měsících růst stavebnictví. „Pokud se mu podaří překonat stávající překážky. Tou hlavní, dlouhodobou, je nedostatek pracovníků, k němuž se aktuálně přidávají ceny a dostupnost stavebního materiálu,“ řekl Dufek.

Z hlediska poptávky je výhled relativně optimistický i z pohledu Martina Gürtlera z ekonomického a strategického výzkumu Komerční banky. Za březnovým poklesem vidí nedostatek stavebních materiálů. „Duben z tohoto hlediska nejspíše zlepšení nepřinese. K válce na Ukrajině se totiž přidal covid v Číně, což vedlo k dalšímu narušení dodavatelských řetězců,“ uvedl.

Materiál je přehnaně drahý, přesto prodeje neklesají

Na vysokou až přemrštěnou cenu materiálů upozorňují v poslední době všichni stavebníci. Přesto jejich prodej neklesá. „Výroby ve všech závodech jedou na plný výkon,“ uvedl Peter Markovič, generální ředitel Xella pro ČR a Slovensko – výrobce Ytongu. „České stavebnictví proto letos poroste. Tempo růstu se bude pohybovat v řádu jednotek procent,“ odhadl.

Stavební úřady vydaly v březnu 7910 stavebních povolení, což je meziročně o 6,1 procenta více. Za 1. čtvrtletí roku úřady udělily podle Markoviče více než 21,5 tisíce stavebních povolení. „To je nejlepší výsledek od roku 2011. Zájem o lepší bydlení se začátkem jarní stavební sezóny ještě zrychlí. Počítáme s tím, že bytová výstavba letos poroste,“ uvedl Markovič.

red