Minimální doba použití jeřábu díky rychlé práci ze země jeřáb je nutný pouze pro zvednutí materiálu pro doplňkové oblasti

Průmysl se v srpnu propadl, stavebnictví však mírně rostlo

Zotavování české ekonomiky po pandemii koronaviru bude oproti předpokladům zřejmě pomalejší, a to hlavně kvůli nedostatku materiálů či celosvětovým problémům v dodavatelských řetězcích. Ukázaly to i výsledky průmyslu, stavebnictví a obchodní bilance Česka za srpen, které zaostaly za očekáváním.

Průmysl se propadl do meziročního poklesu o 1,4 procenta a zahraniční obchod vykázal schodek 28,1 miliardy korun. Stavební produkce sice mírně zrychlila meziroční růst na 1,2 procenta, obor ale dál brzdí vysoké ceny stavebních materiálů a také nedostatek pracovníků.

Zahraniční obchod Česka vykázal v srpnu schodek 28,1 miliardy korun. V meziročním srovnání byl výsledek horší o 35,6 miliardy koruny. Zahraniční obchod se zbožím byl ovlivněn prázdninovým režimem v automobilovém průmyslu, což se mimo jiné projevilo poklesem vývozu motorových vozidel. K negativní obchodní bilanci přispělo také výrazné zdražování paliv.

Obchodní bilance Česka letos skončila v deficitu potřetí za sebou. V červenci byl schodek 8,2 miliardy Kč a v červnu 7,3 miliardy korun. Podle analytiků hrozí, že celoroční čísla zahraničního obchodu budou slabší, než dosud předpokládali. V loňském roce skončilo obchodování ČR přebytkem 179,9 miliardy Kč, v roce 2019 to bylo 145,7 miliardy Kč, letos ekonomové čekají kolem 100 miliard korun.

Zotavování ekonomiky brzdí nedostatek surovin

Český průmysl druhý prázdninový měsíc přešel do meziročního poklesu o 1,4 procenta z červencového růstu o 6,8 procenta. Důvodem poklesu výroby byly zejména neplánovaně prodloužené dovolené v automobilovém průmyslu a plánované odstávky v energetice. Hodnota nových zakázek se proti loňskému srpnu zvýšila o 3,5 procenta, což bylo ale dáno hlavně růstem cen, nikoliv objemem zakázek.

Většina průmyslových odvětví v meziročním srovnání podle statistiků ale zaznamenala lepší výsledky, přičemž nejvíce vzrostla produkce ve výrobě strojů a zařízení, kovovýrobě a výrobě elektrických zařízení.

Ekonomové výrazné zlepšení situace nečekají kvůli přetrvávajícím problémům s nedostatkem materiálů ani nadále, což podle nich ukazuje i vývoj v Německu.

„Problémy s nedostatkem materiálů citelně podkopávají zotavování ekonomiky po pandemii, což tíží evropský průmysl včetně toho tuzemského, a to navzdory relativně plným zakázkovým knihám. Postpandemické zotavování průmyslu tak je v druhé polovině roku bezesporu pomalejší, než se předpokládalo ještě několik měsíců nazpět,“ uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Stavební výroba v Česku v srpnu mírně zrychlila meziroční růst na 1,2 procenta z červencových 0,5 procenta. Vzhledem k poměrně nízké srovnávací základně to ale podle odborníků není očekávané nastartování tempa. Stavební produkci navíc tlumí zrychlující navyšování cen stavebních prací i materiálů i nedostatek pracovníků.

Stavební výrobu zasáhl po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 propad. Od loňského dubna vytrvale oslabovala a až letos v květnu opět meziročně posílila. „Meziroční růst byl dán především nízkou srovnávací základnou z loňského roku. V porovnání se srpnem 2019 byla stavební produkce stále zhruba o sedm procent nižší,“ uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler.

Analytici: Růst stavebnictví způsobila hlavně nízká srovnávací základna

Srpnový růst stavebnictví o 1,2 procenta způsobila hlavně nižší srovnávací základna z loňského roku. Obor nadále brzdí vysoké ceny stavebních materiálů a také nedostatek pracovníků, hlavně těch zahraničních.

Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební výroba v Česku v srpnu mírně zrychlila meziroční růst na 1,2 procenta z červencových 0,5 procenta. Pozemní stavitelství, což je stavba bytových i nebytových budov, se proti loňskému srpnu zvýšilo o 0,8 procenta. Inženýrské stavitelství, tedy stavby cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně vzrostlo o 2,1 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce vyšší o 0,1 procenta.

„Meziroční růst byl dán především nízkou srovnávací základnou z loňského roku. V porovnání se srpnem 2019 byla stavební produkce stále zhruba o sedm procent nižší. Předstihové indikátory naznačují potenciál slibné poptávky po stavebních pracích v dalších měsících,“ uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler.

Stavební úřady nejsou hlavní problém

Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka se problémy oboru přesouvají od stavebních úřadů směrem ke stavbařům, kteří nestíhají realizovat všechny povolené stavby a výrazně navyšují ceny. „Rozpočty ke stavebním projektům se stávají pouhými cáry papírů, které jsou vhodné maximálně na podpal. Projekty se musí přeceňovat, což vede k jejich odkládání. Skokové nárůsty cen pak brání i dokončování již rozdělaných projektů,“ upozornil Křeček.

Za osm měsíců letošního roku stavebnictví meziročně kleslo o 0,3 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 1,8 procenta, naopak v inženýrském o 3,7 procenta vzrostla.

„Výkon ve stavebnictví je na svém současném reálném maximu, meziroční nárůst o 1,2 procenta je minimální. Vyšší produkci brzdí nedostatek kapacit stavebních firem a intenzivní růst cen materiálů. I přes výrazný nárůst počtu stavebních povolení určitá část zadavatelů odkládá realizaci projektů s očekáváním, že se situace na trhu s materiálovými vstupy normalizuje,“ dodal partner poradenské skupiny Moore Czech Republic Petr Kymlička.

red