stavba dělník

Stavební firmy očekávají letos i příští rok růst prací. Daří se menším stavařům

Stavební společnosti očekávají růst trhu stavebních prací v letošním i příštím roce o 1,2 procenta. Zároveň očekávají, že jejich tržby letos porostou o 2,3 procenta a v roce 2023 o 1,8 procenta. Optimističtější ohledně výše růstu trhu stavebních prací jsou malé firmy a firmy podnikající v pozemním stavitelství. Naopak velké společnosti předpokládají vyšší růst tržeb.

Firmy, které se věnují pozemnímu stavitelství, tedy stavbě budov, soudí, že trh letos poroste o 1,9 procenta a v dalším roce o 1,4 procenta. Vedle toho v inženýrském stavebnictví, kam spadá výstava cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, trh podle firem letos klesne o 0,7 procenta a v následujícím roce stoupne o 0,6 procenta. Vyplynulo to ze zjištění analytické společnosti CEEC Research.

Z hlediska velikosti firem ty menší čekají letošní růst stavebnictví o dvě procenta a o 1,6 procenta v roce 2023. Oproti tomu podle velkých stavebních společností bude stavebnictví stagnovat a příští rok mírně, o půl procenta, stoupne.

Nicméně velké stavební společnosti, které mají roční obrat přes 100 milionů Kč, počítají s letošním růstem svých tržeb až o 2,5 procenta a o další dvě procenta v roce 2023. Malé firmy si myslí, že jejich tržby letos vzrostou o 2,1 procenta a příští rok o 1,7 procenta.

Stavebnictví bude nejspíše zpomalovat

Společnost CEEC Research uvedla, že stavební firmy mají v průměru nasmlouvané zakázky na devět měsíců dopředu, což je pro 45 procent dotázaných firem stejně dlouhé období jako před rokem. Pro 36 procent dotázaných je to v meziročním srovnání delší období a pro zhruba pro pětinu kratší.

Podle zástupců firem bude situaci ve stavebnictví letos ovlivňovat nedostatek materiálů a jejich zdražování, také vyšší ceny energií a chybějící pracovníci. „S ohledem na zásadně se zdražující investorské financování se dá také očekávat, že řada projektů, zejména těch připravovaných menšími nebo finančně slabšími firmami, změní své majitele,“ uvedl v tiskové zprávě od CEEC Research šéf developerské společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Předseda představenstva stavební společnosti Strabag Ondřej Novák zmínil i vliv války na Ukrajině, která podle něj bude mít pro stavebnictví hlubší důsledky, než měla epidemie koronaviru. V souvislosti s tím investoři podle něj přehodnocují své plány.

Například společnost Wienerberger, největší výrobce pálených cihel a střešních tašek v ČR, letošní rok podle obchodního ředitele Romana Busty zatím vnímá z pohledu poptávky jako velmi silný. „Zároveň se ukazují první signály, že ve druhém pololetí bude stavebnictví zpomalovat. Neumíme nyní odhadnout dopady války na Ukrajině,“ dodal.

red