stavba jeřáb

Krize v Německu. Počet stavebních povolení prudce klesl, stavaři volají o pomoc

Počet povolení na výstavbu bytů v Německu v červenci meziročně klesl o 31,5 procenta. Informoval o tom dnes německý statistický úřad. Data indikují pokles poptávky, s nímž se potýkají odvětví stavebnictví a realit. Firmy z toho sektoru volají před setkáním s kancléřem Olafem Scholzem, které se má konat příští týden, o podporu, píše agentura Reuters.

Statistický úřad přičítá pokles poptávky vysokým stavebním nákladům a obtížím při získávání financování. Tyto faktory prohloubily napětí v celém odvětví. V červenci úřady vydaly povolení k výstavbě 21.000 bytů, což je o 9.600 méně než před rokem. Za prvních sedm měsíců roku se počet povolení snížil o 28 procent. Německo si klade za cíl postavit 400.000 bytů ročně, ale má potíže tento cíl splnit.

Nízké úrokové sazby po léta podněcovaly celosvětový boom a zároveň i zájem o německé nemovitosti, jež byly považovány za bezpečné a stabilní stejně jako celá země, největší evropská ekonomika. Prudký nárůst úroků tento rozmach ukončil a přivedl řadu developerů do platební neschopnosti, protože obchody zamrzly a ceny klesly.

Vláda musí jednat

Šéf německého svazu stavebního průmyslu Tim-Oliver Müller prosazuje, aby vláda přijala balíček mimořádných opatření. Ten zahrnuje mimo jiné snížení daně z prodeje nemovitostí a rozšíření programu úvěrů s nízkou úrokovou sazbou na podporu nové bytové výstavby.

„Volný pád počtu povolení k výstavbě bytů pokračuje v nezmenšené míře. Pokud spolková vláda na summitu o bydlení, který se uskuteční příští týden, rázně nezvrátí situaci, bude nedostatek bytů v Německu nadobro utvrzen,“ uvedl v prohlášení.

Pokles počtu povolení na výstavbu rodinných domů byl během prvních sedmi měsíců roku ještě výraznější. Meziročně se snížil o 37 procent a v porovnání s rokem 2021 o 53 procent.

red