shutterstock 1931595518

Nemovitostní fondy na vzestupu. Skončit by v nich mohly až tisíce pražských bytů

Tisíce nájemních bytů v Praze by mohly být ve vlastnictví nemovitostních fondů. Nájmy jsou vzhledem k poklesu prodejů bytů do vlastnictví na vzestupu a z aktuálního vydání studie českého realitního trhu Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) a z diskusního setkání v Praze vyplynulo, že zájem investorů o nákupy projektů po loňském útlumu začíná stoupat.

Podle odhadu Asociace nájemního bydlení (ANB) velcí investoři včetně nemovitostních fondů a aktivit developerů v roce 2021 získaly kolem 2000 bytů, loni to byla méně než polovina. „V roce 2023 ale cítím společně s drobným poklesem cen bytů a vzrůstajícím zájmem ze strany nájemníků opět vzrůstající tendenci,“ řekl viceprezident ANB Stanislav Kubáček.

V Česku žije v nájemním bydlení podle dostupných dat asi 22 procent obyvatel, zatímco v západní Evropě je to mnohem více. V Německu a Rakousku se jedná o více než dvojnásobek. Vzhledem k drahým hypotékám a vysoké inflaci i výši cen bytů se v druhé polovině loňského roku zpomalil prodej bytů a mnozí developeři mluví o projektech nájemních bytů.

Penta to zkusí se 70 byty

Někteří plánují vlastní portfolio nájemních bytů, jiní vyjednávají s institucionálními investory. Penta Investments má zájemce na koupi projektu asi s 70 byty. „Je to pro nás zkouška, mluvíme s investorem, co po nás chce a do jaké míry jsme mu schopni vyhovět,“ řekl Petr Palička, výkonný ředitel Penta Real Estate. Dodal, že prostor pro nájemní byty je v Praze obrovský.

Například Trigema chce mít 1000 vlastních bytů na nájmy a aktuálně zároveň jedná o prodeji asi stovky bytů fondu. Šéf firmy Marcel Soural uvedl, že v první půlce roku 2023 budou institucionální investoři nejaktivnější. „Moc dobře vědí, že teď je doba přijít za developery a koupit objekt, který chtějí. Bude to součástí jarního oživení trhu, který se projeví později,“ doplnil Soural.

Na českém trhu mají podle Martiny Jůzové, manažerky realitních obchodů České spořitelny, zatím navrch zahraniční institucionální hráči. Jde například o švédský Heimstaden či německý Zeitgeist Asset. Ten loni v létě uvedl, že plánuje hodnotu svého portfolia v České republice v následujících třech letech více než zdvojnásobit na téměř 500 milionů eur (12 miliard korun). „Je potřeba změnit vnímání, že by to musely být jen zahraniční investoři, ale proč ne třeba některé tuzemské pojišťovny. To ale zatím bohužel legislativa neumožňuje,“ uvedla Jůzová.

Nájmy mohou dál růst

Zatím nedostatečný objem bytů na nájemní bydlení stojí při zvýšeném zájmu i za růstem cen pronájmů, které v Praze meziročně stouply o čtvrtinu. Analýza ARTN uvádí, že obvyklá cena nájmu se v hlavním městě pohybuje mezi 300 až 400 korunami za metr čtvereční u starších bytů, v případě novostaveb je to 400 až 500 Kč/m2. Institucionální nabídky vzrostly na 537 Kč/m2 a jsou i ceny nad 600 Kč/m2. „A je zde pořád prostor pro růst,“ konstatoval Soural.

Portfolio projektů nájemního bydlení může být i variabilnější. Do výstavby nebo držení nájemních bytů se zapojí více typů subjektů. I stát chce podpořit k jejich výstavbě obce a investovat do tisícovky bytů na nájemní bydlení už avizovalo i pražské arcibiskupství. „Poprvé se objeví nájemní projekty cílené na rodiny a dlouhodobý pronájem,“ dodal Pavel Velebil z TIDE Reality.